Henryk Sienkiewicz: Quo Vadis. Lekturę poleca Nadia Kacprzak

2017-11-19 12:00:00(ost. akt: 2017-11-17 13:07:12)

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

"Quo Vadis" jest powieścią historyczną i klasykiem literatury polskiej. W 1905 roku została ona nagordzona Nagrodą Nobla. Książka jest warta przeczytania, ponieważ ukazuje, że warto być dobrym, wiernym swoim ideałom i miłości oraz, że każdy może uzyskać przebaczenie, bez względu na to, co zrobił.
Akcja rozgrywa się głównie w Rzymie, podczas ostatnich lat panowania króla Nerona, kiedy zaczyna rozwijać się chrześcijaństwo. Głównym wątkiem jest miłość patrycjusza-żołnierza, Marka Winicjusza i Ligii – nieziemsko pięknej, barbarzyńskiej księżniczki, zakładniczki, która mieszka i żyje w jednym ze znamienitszych domów rzymskich; jest wychowanką i przybraną córką szanowanego rodu Plaucjuszów. Winicjusz, pałając do niej ognistą miłością, błaga swego wuja, Petroniusza, arbitra elegancji i ulubieńca cezara, by prosił władcę, aby odebrał Plaucjuszom Ligię, by mógł ją poślubić, co ów chętnie czyni.

Dziewczyna po uczcie w dworze cezara, na której pijany Winicjusz wyznał swe niecne zamiary, postanawia uciec, w czym dopomaga jej sługa z tegoż co ona kraju, potężny, silny Ursus, który kocha ją jako swoją panią i gotowy jest zrobić dla niej wszystko, nawet oddać życie. W drodze do domu Marka, gdzie ma on ją zaślubić, odbijają ja współwyznawcy – chrześcijanie. I oto zaczyna się szaleńczy pościg zakochanego Winicjusza za barbarzyńską dziewicą. W trakcie poszukiwań do Petroniusza zgłasza się jego niewolnica, Eunice, mówiąc, że zna człowieka, który może pomóc w odnalezieniu dziewczyny. Petroniusz sprowadza owego mężczyznę, niejakiego Chilona Chilonidesa. Ani Winicjusz, ani jego wuj nie dowierzają, by taki – na dobrą sprawę, patrząc obiektywnie – żebrak, włóczęga i drobny pijaczek mógł odnaleźć dziewczynę. A dodatkowo wszędzie czyhają zagrożenia, dodatkowo chrześcijanie zostają oskarżeni o spalenie Rzymu; Ligia może stracić życie.

W powieści zachwyciły mnie przede wszystkim postaci – idealna Ligia, impulsywny Winicjusz z wybuchowym charakterem, leniwy, elegancki, inteligentny i wykształcony Petroniusz, Ursus – wierny, prosty sługa o wielkim sercu, a wreszcie Chilon – pełen sprzeczności, najpierw zakłamany, bezduszny człowiek, który zmienia się nie do poznania. Książka jest warta przeczytania, ponieważ ukazuje, że warto być dobrym, wiernym swoim ideałom i miłości oraz, że każdy może uzyskać przebaczenie, bez względu na to, co zrobił.
(Nadia Kacprzak)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. hp #2379432 | 94.254.*.* 21 lis 2017 20:59

    literatura? dla dzieci, lub o podobnym poziomie intelektualnym.

    odpowiedz na ten komentarz