„Muzeum Ziemi Iławskiej – Wieża Centrum” według młodego architekta Pawła Bierega
2017-03-04 12:00:00(ost. akt: 2017-03-03 14:55:13)
Paweł Biereg z Iławy to młody architekt (rocznik 1990), który stworzył bardzo interesujący projekt Muzeum Ziemi Iławskiej, które to muzeum według iławianina mogłoby znaleźć się przy wieży ciśnień na osiedlu Podleśnym. Była to jedna z jego prac zaliczeniowych na Politechnice Gdańskiej. W związku z tym, że Iława jest mu bliska, praca dyplomowa także dotyczyła rodzinnego miasta, a dokładnie planu urbanistycznego cypla przy ul. Konstytucji 3 Maja w Iławie nad Jeziorakiem. I za tę pracę otrzymał nagrodę Polskich Urbanistów. [ZOBACZ OBA PROJEKTY]
Paweł Biereg jest absolwentem Politechniki Gdańskiej na wydziale architektury. Urodził się w Iławie i tu ukończył szkoły, m.in. Zespół Szkół im. S. Żeromskiego w Iławie. Wiele lat trenował żeglarstwo w iławskim Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym (z wieloma sukcesami na koncie), dziś fascynuje go kitesurfing, który uprawia kiedy tylko czas na to pozwala. Aktualnie Paweł Biereg mieszka w stolicy i pracuje w dużej firmie w swojej branży.
Prezentujemy naszym Czytelnikom projekt Muzeum Ziemi Iławskiej nazwany przez autora Wieża Centrum i pytamy dlaczego akurat wieża ciśnień i jej okolica? Paweł Biereg jako urodzony iławianin, mający rozeznanie w tzw. miejscówkach uznał, że miejsce przy wieży ciśnień jest doskonałe i niezagospodarowane.
— Iława od lat rozwija się w kierunku centrum miasta i jeziora – mówi Paweł Biereg. — Miejsce wskazane przeze mnie jest niejako w opozycji do tej tendencji. To piękny teren, ale zapomniany, mimo że mieszka tam duża część Iławy. Sam wychowywałem się na Gajerku i zna te tereny dobrze.
Według projektu młodego architekta usytuowanie placu promieniście rozchodzącego się od zabytku ma kompozycyjnie być przełamane przez ostre kąty proponowanego budynku. Sam plac mógłby stać się miejscem spotkań mieszkańców. - Z racji słabej adaptacyjności wieży ciśnień na funkcje użyteczności publicznej, proponuję dobudowę obiektu korespondującego z wieżą – czytamy w projekcie. — Proponuję, aby obiekt historyczny pełnił funkcję reliktu z minimuzeum Iławskich Wodociągów (wieża ciśnień), i były udostępniane dla zwiedzających tylko przez przewodnika w celach bezpieczeństwa. (…) Drugim etapem jest dobudowa właściwego obiektu Muzeum Ziemi Iławskiej - Wieża Centrum. Byłby to obiekt o konstrukcji ramowej o homogenicznej przestrzeni - ma być multifunkcjonalny i odpowiadać na zapotrzebowanie lokalnej ludności wraz z wystawą o tematyce regionalnej.
Projekt jest propozycją, z której być może miasto kiedyś skorzysta.
Projekt jest propozycją, z której być może miasto kiedyś skorzysta.
Natomiast projekt, który był pracą dyplomową Pawła Bierega jest interesujący i wybitny, ale nie do zrealizowania. Na cyplu, o którym traktuje, trwa już budowa apartamentowców. Nie ma jednak przeszkód, by samego projektu nie zaprezentować naszym Czytelnikom.
Praca dyplomowa Pawła Biereg zajęła II miejsce w konkursie na najlepszą pracę dyplomową studentów Politechniki Gdańskiej 2016 z zakresu urbanistyki. Wśród 42 zgłoszonych prac wyłoniono trzy najciekawsze. Drugą Nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich z Gdańska otrzymał właśnie iławianin Paweł Biereg. Tytuł jego pracy: „Studium transformacji frontu wodnego w Iławie”. Zrealizowana była ona pod promotorstwem mgr inż. arch. Janusza Gujskiego.
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
sen #2195879 | 89.228.*.* 6 mar 2017 09:18
Bardzo interesujące prace zaliczeniowe. Swoją drogą ciekawe, kiedy tymi konceptami zachłyśnie się burgermajster i ogłosi ich realizację :).
odpowiedz na ten komentarz
ilawianin #2195086 | 89.228.*.* 4 mar 2017 20:41
proponuje wycieczke do Gizycka i obejrzenie wiezy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)