To sprawca powinien się wstydzić przemocy, a nie jej ofiara

2016-11-24 12:00:00(ost. akt: 2016-11-24 10:20:41)

Autor zdjęcia: Archiwum wm.pl

Nasz patronat\\\ Jutro w Elblągu rozpocznie się wojewódzka konferencja poświęcona sprawcom przemocy. Wezmą w niej udział prawnicy, pedagodzy, psychologowie i policjanci.
Konferencja „Oblicza przemocy — portret sprawcy” odbędzie się w sali koncertowej w Ratuszu Staromiejskim przy Starym Rynku 25 w Elblągu. Początek o godz. 11. W ten sposób w regionie rozpoczną się obchody światowej kampanii przeciwko przemocy wobec kobiet. Symbolem akcji jest biała wstążka. Najbardziej aktywni na rzecz przeciwdziałania wobec przemocy mężczyźni zostaną podczas spotkania uhonorowani właśnie Białymi Wstążkami.


W konferencji wezmą udział specjaliści z różnych dziedzin, m.in. policjanci. Jednym z nich jest podinspektor Tomasz Klucznik z KMP w Elblągu. W policji pracuje 13 lat.

— W tym czasie bardzo zmieniło się podejście do kwestii przemocy w rodzinie — mówi. — Dzisiaj wiemy, że to sprawca ma się jej wstydzić, a nie ofiara. Zmienił się też charakter tych przestępstw. Kiedy zaczynałem pracę byłe świadkiem wielu drastycznych przypadków znęcania, lała się krew. Dzisiaj dominuje przemoc psychiczna, choć liczba spraw jest podobna.

Podinspektor Klucznik dodaje, że nawet przy pierwszych symptomach przemocy, takich jak obraźliwe wyzwiska, nadmierna kontrola czy popychanie osoba narażona na takie zachowania może zwrócić się do policji.

— Możemy założyć rodzinie Niebieską Kartę, choć nie są jeszcze wyczerpane znamiona przestępstwa — tłumaczy. — Kiedy jest zagrożone życie i zdrowie pokrzywdzonej osoby, policjanci mogą dokonać zatrzymania prewencyjnego na 24 godziny. Jeżeli osoba ta stawi się u na i zgłosi przestępstwo sprawca zostanie zatrzymany do czasu rozpoczęcia sprawy. 

Ofiara przemocy może też starać się od odizolowanie sprawcy lub o zakaz zbliżania się.
mzg

Źródło: Gazeta Olsztyńska