Trzeci koncert muzyki organowej za nami

2015-07-10 10:36:37(ost. akt: 2015-07-11 11:25:57)

Autor zdjęcia: Jolanta Grzyb

W sobotę 4 lipca w kościele pw. św. apostołów Piotra i Pawła odbył się trzeci koncert z cyklu reszelskich spotkań z muzyką organową i kameralną.
Głównymi celami tego typu koncertów jest popularyzacja muzyki poważnej, gromadzenie funduszy na remont organów oraz promocja Reszla. Organizatorzy liczą, że miasto będzie rozpoznawalne nie tylko ze względu na piękno architektury i swojego urokliwego położenia, ale zasłynie również z organizowanych tu spotkań z muzyką poważną.

Koncerty odbywają się cyklicznie od maja do września. Podczas ich trwania można składać dobrowolne ofiary na remont zabytkowych organów, które od bardzo wielu lat służą nam na co dzień i od święta, w radosnych i smutnych chwilach naszego życia. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wspaniały to instrument, jak cenny to zabytek i... jak bardzo potrzebuje renowacji. Organy w reszelskim kościele wykonane zostały w 1829 roku przez Jana Rohna z Ornety. Prospekt organowy powstał zaś w roku 1841. W 1904 organy były gruntownie przerobione przez mistrza Goebela z Królewca.

Podczas trzeciego koncertu wystąpiła kanadyjska organistka Leora Nauta, która aktualnie mieszka i pracuje w Kansas City (USA). Artystkę oraz zgromadzonych słuchaczy powitał gospodarz reszelskiej świątyni, ks. prałat Dyzma Wyrostek, następnie przekazał głos Henrykowi Radomskiemu, który poprowadził koncert.

Organy do koncertu przygotował Piotr Strzyżewski, a nad registracją utworów czuwał Karol Światłowski. Reszelskie spotkanie z muzyką nie byłoby możliwe bez zaangażowania właśnie Karola Światłowskiego, który zaprosił artystkę do Reszla oraz Danuty Konopnickiej, która pełniła rolę tłumacza języka francuskiego. Oboje towarzyszyli organistce podczas jej tygodniowego pobytu w Reszlu.

Kolejny koncert odbędzie się 25 lipca o godz. 19.30. Przed reszelską publicznością wystąpi wybitny wirtuoz organów pan Jakub Choros.

Na podstawie tekstu Karola Światłowskiego


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Poldek #1773282 | 78.154.*.* 11 lip 2015 06:47

    Należy kontrolować, co się pisze - jeżeli organistka, to nie pianistka.

    odpowiedz na ten komentarz