To będzie szybka sieć

2015-02-05 14:26:14(ost. akt: 2015-03-12 15:06:12)
Rozmowa z Maciejem Bułkowskim, dyrektorem Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie, o barierach w rozwoju sieci szerokopasmowej w regionie warmińsko-mazurskim.
— W regionie warmińsko-mazurskim trwa budowa sieci szerokopasmowej współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polski Wschodniej. Czy inwestycja napotyka na bariery? Jakie?
— Przy tak dużej inwestycji nie sposób uniknąć barier. Główne problemy, z jakimi się borykamy przy budowie sieci, to brak odpowiednich, cyfrowych map w powiatowych ośrodkach geodezyjnych szczególnie dla oddalonych odcinków sieci, a także problemy z zawieraniem umów o dysponowanie nieruchomościami na cele budowlane na min. 25- letni czas, jaki jest wymagany w kontrakcie. Wymieniłbym także kolizje z nowo powstałymi lub wyremontowanymi drogami, które objęte są cały czas gwarancją wykonawcy, co znacznie ogranicza możliwości operacyjne przy budowie sieci.

— Jakie są zalety budowy sieci i czy uda się ją skończyć w terminie, czyli do września 2015 roku?
— Bardzo duża szybkość przesyłania danych i jej niezawodność. Zastosowana technologia wykonania sieci zapewni najwyższą jakość oferowanych usług. Zyskają na tym przede wszystkim mieszkańcy obszarów wiejskich i małych miast. Obecnie nie widzę niepokojących przeszkód, które mogłyby wpłynąć na niedotrzymanie terminu zakończenia budowy sieci.

— Czytelnicy, którzy śledzą publikacje na temat sieci szerokopasmowej, pytają, czy internet, który wreszcie dotrze do ich mieszkań, będzie bezpłatny.
— Celem projektu nie jest dostarczenie bezpłatnego internetu, jest to niezgodne z zasadami wolnego rynku i z zasadami projektu uzgodnionymi w Brukseli. Celem jest umożliwienie przyłączenia się do szybkiej sieci światłowodowej w miejscach, gdzie internet jest ograniczony lub gdzie go w ogóle nie ma. Świadczone usługi dostępu do internetu będą konkurowały prędkością w porównaniu do obowiązujących obecnie na rynku.Obrazek w tresci


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. re #1661565 | 77.114.*.* 10 lut 2015 17:39

    ogloszona propaganda sukcesu. czyli zapewne skonczy sie klapa

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. komimasam #1661005 | 37.209.*.* 10 lut 2015 08:40

    Bełkot ! O jaką sieć chodzi ? Może o pajęczynową, żeby uwięzić "klienta"

    odpowiedz na ten komentarz