Archeologiczna wystawa w ostródzkiej galerii

2015-01-08 14:36:17(ost. akt: 2015-01-22 13:56:42)

Autor zdjęcia: Archiwum

Zapraszamy na wernisaż nowej wystawy archeologicznej "Prusowie. Życie i kultura mieszkańców średniowiecznej Pomezanii w XII-XV w."
Otwarcie odbędzie się 16 stycznia o godz. 17 w sali wystaw czasowych ostródzkiego zamku. Na wystawie zaprezentowane zostaną zabytki obrazujące wybrane aspekty działalności ludzkiej: przedmioty codziennego użytku (noże, przęśliki, naczynia i inne), rybołówstwo (pozostałości ichtiologiczne i narzędzia połowu), szkutnictwo (elementy budowy łodzi), handel (szlaki i surowce), budownictwo (narzędzia i elementy budowlane), kowalstwo – ślusarstwo (zamki, kłódki, klucze), ozdoby (obrączki, końcówki pasa, sprzączki i inne), elementy związane z hodowlą koni (wędzidło, podkowy i inne), uzbrojenie (miecz, topory, groty i inne zabytki).

Klamrą spinającą wystawę na wstępie jest przedstawienie Prusa, zamykającą wyobrażenie Krzyżaka. Zabytki w większości pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Zamkowego w Malborku. Kilka przedmiotów to użyczenia. Miecz z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, miecz z Muzeum A-H w Elblągu, topór z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, cep z Muzeum w Kwidzynie, kilka zabytków związanych z handlem z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Wystawa będzie czynna przez miesiąc.