Autentyczny Mikołaj w ZPE

2014-12-12 12:46:00(ost. akt: 2014-12-12 12:49:50)

Autor zdjęcia: Tacy jesteśmy

W Finlandii, w regionie Laponia, w mieście Rovaniemi pod samym kołem podbiegunowym, mieszka jedyny na świecie prawdziwy Mikołaj. Dziś (13.12) spotkał się z przedszkolakami i najmłodszymi uczniami Zespołu Placówek Edukacyjnych.
- Mikołaju, a ile ty masz lat? – Ile masz dzieci? – A prezenty przywiozłeś? – dopytywały się maluchy. – Tyle mam lat, że sam nie wiem. A wszystkie dzieci są moje i dorośli też są moje dzieci – odpowiadał oczekiwany gość.

– Mikołaj dziś odwiedził nas, bo chce sprawdzić, czy jesteście grzeczni – wyjaśniała Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE. – Prezenty przyniesie pod choinkę, a dziś prezentem jest jego wizyta.

Gość z Rovaniemi zawitał do Olsztyna w czwartek, na VI Świąteczny Jarmark Warmiński. Dziś z samego rana zaszedł do placówki dla niepełnosprawnych. Tym razem wyjątkowo sam dostał torbę pełną prezentów wykonanych przez najstarszych uczniów ZPE w Parku Pracy.

Mikołaj doskonale mówi po polsku, bo z naszego kraju pochodzi jego żona. Dziś również przyjechała do ZPE, oficjalnie w roli Elfa.

- A czy Mikołaj ma żonę? - dopytywały dzieci. - No.. ma gospodynię, która zarządza elfami - odpowiadał dyplomatycznie Mikołaj. - A ile masz lat Mikołaju? - dociekały maluchy. - Czterysta i przez cały czas uczę się języków. Tylko z matematyką mam problemy - tłumaczył Mikołaj. 

Mikołaj od dawna współpracuje z Olsztynem, działa też w Towarzystwie Przyjaźni Olsztyn - Rovaniemi. Niewykluczone, że jego wizyta będzie początkiem współpracy między ZPE a podobnymi w Finlandii.