Mandat za brak odblasku. Kara od 20 do 500 zł

2014-12-03 18:35:35(ost. akt: 2014-12-03 16:42:53)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Policjanci karzą za brak odblasków. Tylko w ciągu 1,5 miesiąca policjanci interweniowali wobec blisko 500 osób, które poruszały się po drogach Warmii i Mazur bez elementów odblaskowych. Blisko połowa z nich została ukarana mandatami, część pouczona, a wobec kilkunastu osób skierowano wnioski o ukaranie do sądu.
Tylko kierowcy wiedzą jak ciężko po zmroku zauważyć osobę ubraną na szaro idącą drogą. By zadbać o bezpieczeństwo piesi idący drogą po zmroku poza terenem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych użytkowników ruchu.
Niestosowanie się do tego przepisu - może kosztować życie. Za to wykroczenie można dostać też mandat w wysokości od 20 do 500 złotych.

Tylko od 20 października br. na drogach naszego regionu policjanci interweniowali wobec blisko 500 pieszych, którzy nie posiadali wymaganych prawem elementów odblaskowych. Blisko 250 z nich zostało ukaranych mandatami, ponad 200 pouczono, a wobec 14 osób skierowano wnioski o ukaranie do sądu.

Policjanci drogówki przypominają pieszym, jak ważne jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa w warunkach ograniczonej widoczności. Wypadki z udziałem pieszych są z reguły najbardziej tragiczne w skutkach, a pieszy nie bez powodu nazywany jest niechronionym uczestnikiem ruchu - nie chronią go pasy, poduszki, strefa zgniotu. Chroni go tylko własny rozsądek.

Stosowanie odblasków nie powinno ograniczać się tylko do obszaru zabudowanego - nawet w mieście, w świetle latarni mając odblask jesteśmy bardziej widoczni dla kierowców niż byśmy nie mieli go w ogóle — mówią policjanci.Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do kochana #1597227 | 37.152.*.* 5 gru 2014 16:20

  oczywście że się za taką świętą krowę jak ja nie wezmą, bo ja w przeciwieństwie do ciebie nie właże na pasy jak metr przed nimi jest samochód który nie ma możliwości się zatrzymać,tylko cierpliwie czekam żeby bezpiecznie przejść, a jak jadę samochodem i widzę że ktoś stoi przy pasach to się zatrzymuję żeby go przepuścić, a nie jak ty ładuję się na chama bo muszę być pierwsza i to nas różni KULTURA! z pozdrowieniami ŚWIĘTA KROWA

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. awa #1596236 | 37.248.*.* 4 gru 2014 19:42

   i bardzo dobrze że w końcu biorą się za pieszych!!!! tu nie jest ani anglia, ani niemcy tylko polska! oglądacie się na inne kraje ,jaka tam kultura panuje na drogach,ale pamiętajcie że tą kulturę tworzą ludzie nie przepisy i jakoś polacy wyjeżdżając do innych krajów potrafią ta kulturę zachować a u siebie ni cholery!!! niech każdy z was popatrzy na siebie ,jak się zachowujemy na drodze? i czy nie jesteście bez winy i skazy? piesi chodzą jak święte krowy! bo po co obejrzeć się i pomyśleć czy przypadkiem auto nie jest za blisko przejścia i na prrry nie stanie w miejscu? kierowcy widząc że przy przejściu ktoś stoi też nie zatrzyma się ,bo to nie on marznie prawda? i tak można przytaczać do usranej śmierci! amen

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. X #1595771 | 83.15.*.* 4 gru 2014 14:22

    Obowiązujące przepisy dotyczą terenu niezabudowanego.A co z ciemnymi nie oświetlonymi ulicami na terenie miasta .Zawsze musimy wprowadzać dziwne przepisy żeby była jakaś furtka. Co za różnica .Ciemno jest i na terenie zabudowanym i po za nim.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

   2. zgroza #1595106 | 178.202.*.* 4 gru 2014 06:04

    Moje wnuki poszli do szkoly do pierszej klsy i dostali za darmo od policei kamyzelki odblaskowe.Polska to jest religijno policyjne panstwo,a kiedy beda kamyzelki kuloodporne obowiaskowo.Za rzadow religijno POPIS najwaznejsze jest bog honor ojcizna i LEWIZNA.Przyklad poslowie po pisu i dalej sa poslamy i durne ustawy religijne uchwalaja.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. lob #1595097 | 92.77.*.* 4 gru 2014 05:19

     Mieszkam w Niemczech od przeszlo 30 lat.Zarowno ulice jak i przejscia sa tu dobrze oswietlone. Nie ma tyle przejsc jak w Polsce lecz na tych ktore sa to pieszy ma bezwzglene pierwszenstwo i kierowca ktory potraci pieszego na tym przejsciu jest zrujnowany do konca zycia(przez odszkodowania).od lipca w kazdym samochodzie musi byc kamizelka z odblaskami. Zupelnie nie rozumiem co to znaczy ze moge byc ukarany w Polsce za brak kamizelki mandatem od 20 do 500 zlotych.To od czego zalezy wysokosc tego mandatu? Od humoru policjanta?Tutaj ,jezeli przejade przez skrzyzowanie na czerwonym swietle(ktore swieci dluzej niz 1 sekunde) to place 200 a nie 150 lub 300 Euro kary i mam zatrzymane prawo jazdy na 1 miesiac a nie moze na 2 tygodnie czy 2 miesiace.Jest tabela i policjant wymierza kare taka ile sie nalezy.Jezeli zas decyzja o wysokosci kary zalezy od humoru policjanta to zawsze zaistnieje obawa ze ten policjant bedzie stronniczy czyli przekupny.To tyle

     Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     Pokaż wszystkie komentarze (13)