Święta Lipka: Kapliczki różańcowe między Reszlem a Świętą Lipką potrzebują pomocy

2014-11-11 22:35:04(ost. akt: 2014-11-11 22:42:58)

Autor zdjęcia: Jolanta Grzyb

Są wśród nas ludzie, którzy bardzo troszczą się o nasze dziedzictwo kulturowe i starają się ocalić od zniszczenia wartościowe historycznie miejsca i budowle. Od dawna toczą m.in. walkę o ocalenie piętnastu kapliczek różańcowych stojących między Reszlem a Świętą Lipką.
Kapliczki są wyjątkowym elementem krajobrazu naszej gminy. Zachował się ich cały komplet. Piętnaście. Wszystkie mają oryginalne wnętrza w postaci płaskorzeźb przedstawiających kolejne tajemnice różańca. To rzadkość. Na ogół w kapliczkach nie ma już pierwotnego wyposażenia. I... są to prawdopodobnie najstarsze tego typu obiekty na Warmii. Kapliczki, które łączyły kiedyś dwa historyczne obszary, katolicką Warmię i protestanckie Mazury, a dzisiaj, jak te „wagoniki w pociągu”(cyt. Waldemar Kaczorowski) łączą nasz piękny Reszel z ciągle, niezmiennie obleganą przez turystów i pielgrzymów, Świętą Lipką.

W pewnym momencie do działań zmierzających do odrestaurowania kapliczek dołączyła autorka niniejszego tekstu, Jolanta Grzyb.

Problemy, z jakimi zetknęliśmy się działając spontanicznie, skłoniły nas do stworzenia grupy formalnej, wspierającej te działania, z którą musiałyby się liczyć instytucje i osoby prawne. W styczniu tego roku powstało Towarzystwo Miłośników Reszla i Okolic.

Już jako Towarzystwo zdobyliśmy informacje dotyczące statusu prawnego kapliczek. Próbowaliśmy zainteresować stanem kapliczek różne władze. Bez efektu. Zdobyliśmy się nawet na desperacki krok podejmując na jednym z naszych spotkań decyzję o „adopcji” kapliczek.

Cały czas staraliśmy się problem nagłaśniać. Zwracaliśmy uwagę na ich fatalny stan techniczny. Nagrana została z naszym udziałem audycja radiowa. Zamieściliśmy artykuł w Gazecie w Kętrzynie. Kilka razy o tych unikalnych budowlach pisaliśmy w internecie. Ze zdjęć autorki tekstu i Jarosława Żyła powstał album fotograficzny dokumentujący stan techniczny kapliczek. Album ten stał się pomocą w rozmowach z ludźmi, którzy w naszym odczuciu mogliby naszym kapliczkom pomóc.

W międzyczasie grupa zapaleńców, nie tylko członkowie naszego stowarzyszenia, ale także nasi sympatycy z Kętrzyna, kilkakrotnie fizycznie pracowali przy kapliczkach, starając się uporządkować ich otoczenie. Kosili trawę, przycinali gałęzie, sprzątali śmieci...Niestety, nie można było podjąć działań bezpośrednich, poprawiających stan techniczny kapliczek.

Największą przeszkodą w załatwieniu tego problemu jest stan prawny. Kapliczki znajdują się na ziemi będącej własnością pięciu podmiotów: trzech instytucji i dwóch osób prywatnych. Na skutek zaniedbań urzędniczych żaden z właścicieli ziemi nie ma ujętych kapliczek w akcie notarialnym.

W najtrudniejszej sytuacji znajduje się piąta z kolei kapliczka różańcowa. Przez dłuższy czas teren, na którym się znajduje był mocno podmoknięty, co miało fatalny wpływ na całą budowlę. Na szczęście, na nasze sygnały zareagował Burmistrz Miasta, teren został odwodniony i w tej chwili kapliczka jest chroniona przed nadmiernym zawilgoceniem.

Burmistrz wspomógł także nasze działania zmierzające do zadbania o teren wokół kapliczek i dał deklarację podobnej pomocy na przyszłość.

Jest „światełko w tunelu...”

Władze naszej gminy przystąpiły do przejęcia terenów wzdłuż drogi Reszel - Święta Lipka, razem ze stojącymi na niej kapliczkami, z myślą o planowanym utworzenia pieszo-rowerowej drogi pielgrzymkowej. Jest to ogromna szansa dla tych małych, wyjątkowych budowli. Wierzymy w to, że w końcu wrócą one do dawnej świetności a my, mieszkańcy naszej gminy i odwiedzający nas goście, zyskamy bezpieczną, wyjątkowo atrakcyjną krajobrazowo, historycznie i religijnie trasę do pieszych i rowerowych wędrówek.

Jolanta Grzyb

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na reszel.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: TOMiRO

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wandal #1547637 | 83.9.*.* 16 lis 2014 22:03

  Parafianie odnowta te kapliczki, bo koloratkowym głupio stać z tacą przy takich zaniedbanych

  odpowiedz na ten komentarz

 2. art #1546333 | 83.9.*.* 14 lis 2014 12:29

  A gdzie są ci co powinni to robić???Konserwatorzy zabytków potrafią tylko karać i obiecywać gruszki na wierzbie ale żeby pomóc - ooo to już za wiele jak dla nich. Można postarać się porozmawiać z towarzystwem polsko-niemieckim , oni często wspomagają takie inwestycje albo napisać projekt europejski na ścieżkę pieszo-rowerową dla pielgrzymek.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Polak #1545403 | 83.24.*.* 13 lis 2014 21:22

  Niech kościół wspomoże ratowanie kapliczek

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. Baca #1544727 | 89.228.*.* 13 lis 2014 17:13

  Choć nie jestem z bardzo bliskich okolic,to jednak popieram Waszą cenną inicjatywę i cieszę się,że starcza Wam sił i zapału do jakże często niedocenianej pracy.Dziękuję,że jesteście i że Wam się chce.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Pani Jolu. #1542308 | 195.136.*.* 12 lis 2014 10:13

  Szacunek za Pani pracę na rzecz Reszla i okolic. Towarzystwo Przyjaciół Reszla i okolic, pod Pani kierownictwem, wspaniale przedstawia historię i teraźniejszość Naszego Miasteczka. Tak trzymać. Ale jest dla Was zadanie !!! Doprowadźcie do powrotu KAMIENIA granicznego na swoje miejsce przy Św. Lipce. Jeżeli już nie na pierwotne miejsce, to na NASZ ZAMEK, a nie kętrzyński. To jest Nasze, gminne dziedzictwo. Pozdrawiam.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)