Kilometry nowych dróg za miliardy złotych

2014-11-06 10:38:09(ost. akt: 2014-11-06 11:14:35)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Polsko-hiszpańskie konsorcjum będzie budować nową „siódemkę” między Miłomłynem a Ostródą Pn. Koszt budowy 9,2 km drogi ekspresowej to ponad 292 mln zł.
W olsztyńskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji konsorcjum firm Budimex SA oraz Ferrovial Agroman z Madrytu. Konsorcjum zamierza wybudować 9,2 km drogi ekspresowej w 20 miesięcy, co oznacza, że kierowcy skorzystają z niej za 26 miesięcy (do czasu budowy nie wlicza się okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca).
— Jesteśmy gotowi, mamy potencjał — zapewnił Dariusz Taraszkiewicz, który w imieniu konsorcjum podpisał umowę.

Budowa nie powinna specjalnie skomplikować życia kierowcom. Droga będzie dwujezdniowa po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Drogowcy planują najpierw wybudować nową jezdnię i puścić nią ruch. Wtedy wybudują drugą jezdnię głównie na bazie obecnej już drogi. Jezdnie będzie dzielił pas szerokości 12 m tak, aby w przyszłości poszerzyć drogę o trzeci pas ruchu.

Jeszcze w tym roku drogowcy chcą podpisać umowy na budowę kilku innych odcinków „siódemki”: Ostróda Pn.-Ostróda Pd. wraz z obwodnicą Ostródy w ciągu drogi nr 16, odcinek Nidzica-Napierki oraz na odcinek drogi 51 Olsztynek — Olsztyn.

Kolejnym odcinkiem, na który został już ogłoszony przetarg to odcinek „siódemki” między Ostródą a Olsztynkiem. Ale tu drogowcy chcą dać więcej czasu wykonawcom na przygotowanie ofert z powodu skomplikowanych obiektów inżynierskich.

Zgodnie z planami umowa na budowę obwodnicy Olsztyna ma zostać podpisana na przełomie kwietnia i maja przyszłego roku.

Jak poinformował Mirosław Nicewicz, dyrektor oddziału GDDKiA w Olsztynie, budowa nowych odcinków dróg i obwodnic o długości prawie 110 kilometrów, na które są już ogłoszone przetargi, ma kosztować ok. 5 mld zł.

Więcej o planowanych inwestycjach drogowych na Warmii i Mazurach w czwartkowym wydaniu Gazety Olsztyńskiej.

am

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Czytelnik #1546761 | 84.153.*.* 14 lis 2014 16:40

  No i co z tego , ze robia nowe drogi , ( Napewno bedzie Platna ) ???

  odpowiedz na ten komentarz

 2. ert #1536100 | 83.31.*.* 7 lis 2014 07:46

  bardzo dobrze, dzięki tym inwestycjom połowa mieszkańców województwa będzie miało super połączenie do lotniska czy to w Gdańsku czy też w Modlinie. W tej chwili z Ostródy do Gdańska podróż zajmuje ok 1.5 godz. po wybudowaniu nowej 7 zajmie to nam ok 1 godz 10 min. Skorzystają też na tym mieszkańcy Braniewa, Iławy, Nowego Miasta , Lubawy, Pieniężna, Elbląga, Pasłęka, Morąga, a w stronę Modlina mieszkańcy Nidzicy, Dziłdowa itd to kto będzie korzystał z Szyman które to lotnisko ma być dotowane jak za komuny z moich podatków ? Myślę że przy okazji debat przedwyborczych należy postawić pytanie przyszłemu prezydentowi-co z lotniskiem dla Olsztyna- Gdynia pokazała jak to się robi, podobnie jak Modlin, Radom

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. tom #1535733 | 81.190.*.* 6 lis 2014 20:05

   Narzekacie.... To takie polskie. Narzekaczy u nas nie brakuje a przecież w ciągu ostatnich lat naprawdę sporo dobrego z drogami się u nas dzieje. Dla mnie - użytkownika jeżdżącego samochodem na codzień - fakt że rzadziej niż dotychczas remontuję zawieszenie swojego auta jest wyznacznikiem poprawy jakości dróg. Jest jeszcze wiele do zrobienia nie tylko w regionie, nie tylko w Olsztynie, również droga do Szczytna, również obwodnica, ale czemu pozytywne informacje o budowie nowych dróg wyzwalają tyle Hejtu?????? Co Wy - paskudni hejterzy zrobiliście by się żyło w tym kraju lepiej????? Potraficie tylko narzekać i choćby nie wiem jakby było dobrze to i tak będziecie pisać bzdety. Dojeżdżającym ze Szczytna życzę w przyszłości drogi conajmniej takiej jak między Olsztynem a Biskupcem pozdrawiam i czekam na możliwość pojechania nowymi drogami.....

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Yogi #1535463 | 31.2.*.* 6 lis 2014 16:18

    Hiszpanie już pokazali jak się buduje linie tramwajowe w Olsztynie drogę z Elbląga do Tolkmicka i pewnie inne inwestycje. Super. Fajnie się gospodaruje nie swoimi pieniędzmi.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. gg #1535415 | 6 lis 2014 15:22

     292 000 000 zl za 9km drogi. Cena socjalizmu. Francja, Niemcy, USA nie wybudowaliby dróg gdyby PODWÓWCZAS miejli tak rozwinięty socjalizm jak u nas.

     odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (12)