Quantcast

Czwartek, 28 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Oni odeszli w 2014 roku

2014-11-01 08:00:00 (ost. akt: 2014-11-01 09:59:48)

Listopad 2013


Henryk Baranowski, b. wicewojewoda olsztyński (1989-1990).


Grudzień 2013Jan Przełomiec, malarz, zmarł w Warszawie w wieku 93 lat. Był absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Z Olsztynem związany od lat 70. Malował m.in. Olsztyn. "Ilekroć patrzyłem na jego miejskie pejzaże, zawsze myślałem o impresjonistach malujących Paryż" — mówił o jego twórczości historyk Jerzy Sikorski.

Maria Kensobock, zasłużona działaczka dla polskości Warmii i Mazur, przedszkolanka w Skajbotach (1935-1939); po 1945 r. kierowniczka przedszkola w Gutkowie (do 1972).

Styczeń 2014


Jolanta Wróblewska, wojewódzki konsultant w dziedzinie medycyny pracy, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Olsztynie i przewodnicząca Oddziału warmińsko-Mazurskiego Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy.
W 2012 roku otrzymała honorową odznakę „Zasłużony dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego”.

Sławomir Ruszkiewicz, pierwszy przewodniczący powstałego w Olsztynie Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej.

Helena Cynalewska, zasłużony pracownik Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Olsztynie.

Jan Kapuściak, Syn Pułku, weteran II wojny światowej, emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztynek, uhonorowany tytułem "Zasłużony dla Olsztynka". Był m. in. twórcą stałej ekspozycji upamiętniającej tragiczne losy jeńców Stalagu IB Hohenstein. Ta idea znajdzie wyraz w tworzonym właśnie Multimedialnym Muzeum Stalagu I B i historii Olsztynka.

Wanda Gross, ur. 1931 r., lekarz pediatra, pulmonolog. Absolwentka AM w Lublinie. Od 1956 r. związana z olsztyńskim Szpitalem Dziecięcym, w którym pracowała Oddziale Gruźlicy i Chorób Płuc oraz Poradni Chorób Płuc. Od 1991 r. na emeryturze. Odznaczona odznaczeniami "Zasłużony Lekarz Warmii i Mazur" oraz „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”.

Teresa Linder-Łuczyńska, nauczycielka jęz. francuskiego w Studium Języków Obcych UWM; dyrektor Centrum Polsko-Francuskiego w Olsztynie (1993-1995).

Zygfryd Sowiński, przedsiębiorca z Olsztyna, wykonawca kolumny Orła Białego przy pl. Konsulatu Polskiego w Olsztynie.

Robert Chojecki, dziennikarz Radia Olsztyn.

Roman Wieczorek (65 lat), kolarz, trener, organizator imprez kolarskich, założyciel klubu Rant. Z kolarstwem zerwał na ponad 30 lat. Na rower wsiadł ponownie dziesięć lat temu. Ścigał się w kategorii mastersów, startował nawet w mistrzostwach świata, tajniki tego sportu odkrywał przed młodzieżą w UKS Przyjaźń, a następnie w założonym przez siebie BKK Rant. Zorganizował siedem edycji zawodów MTB na Zamkowej Górze w Bartoszycach.

Zbigniew Januszewski, motorniczy tramwajów w Elblągu.

Andrzej Koziełło, nauczyciel historii w LO 1 w Olsztynie.


Luty


Andrzej Sobczyński, działacz wiejskiej NSZZ Solidarność w regionie.

Andrzej Depta, prof. dr hab. Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM.

Leonard Jackowski, wiceprezes ZO Związku Inwalidów Wojennych w Olsztynie.


Marzec


Jerzy Małecki, farmaceuta, były dyrektor Cefarmu w Olsztynie.

Marzena Janczewska, lekarz pediatra Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Grzegorz Kokocha, wieloletni działacz sportowy, grający trener tenisistów UŻKS Spinaker Węgorzewo. Poza parkietami hal sportowych był znany też jako gitarzysta popularnego i lubianego na Mazurach węgorzewskiego zespołu Bez Sponsora. Z zawodu strażak, dyżurny operacyjny w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Węgorzewie.

Bernard Jacek Standara (ur. 1934), nauczyciel, harcerz, współzałożyciel i  wieloletni współpracownik "Głosu Lubawskiego", lokalnego tygodnika "Gazety Olsztyńskiej", autor zabawnych historyjek pt. "Gawędy Klimka z Dybzaka", które pisane były gwarą lubawską.

Magda Wyspiańska (42 lata) w Olsztynie. Malarka i miłośniczka sztuki. Od lat 90. związana z Klubem Plastyka Amatora „Sąsiedzi” przy MOK oraz ze Związkiem Plastyków Warmii i Mazur. Jej dalekim krewnym był Stanisław Wyspiański.
Fot. ze zbiorów rodzinnych


Kwiecień


Stefan Baniewicz, długoletni pracownik NIK w Olsztynie.


Ireneusz Betlewicz, zmarł 3 kwietnia w wieku 60 lat w Ostródzie. Malarz i poeta. Swój pierwszy tomik poetycki „i wszystko nadzieją podparte” wydał w 1999 roku. Należał do Międzynarodowego Związku Artystów Malujących Ustami i Stopami w Lichteinstein.


Maj


Roma Jaśkiewicz, korektorka "Głosu" i "Gazety Olsztyńskiej" (w latach 1962-1987); wydawnictwa Pojezierze w Olsztynie; lektorka Radia Olsztyn.

Ryszard Michałowski, generał dywizji; były prokurator wojskowy, opiekun studium wojskowości UWM.

Edmund Bryliński, prof. UWM, kierownik Zakładu Rybactwa Jeziorowego.

Kazimiera Elwert, członkini olsztyńskiego Towarzystwa Miłośników Lwowa.

Marek Parulski, zmarł 22 maja w wieku 62 lat w Olsztynie. Z wykształcenia matematyk, z zamiłowania filozof i aforysta, związany z olsztyńskim pismem literackim „Portret”, autor tomu „Podglądarka idei: szkice filozoficzne”(2009).


Czerwiec


Aleksander Jankowski, były dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Reszlu i Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego w Bęsi; pogrzeb odbył się w Ostródzie.

Lech Szlauer, prof. dr hab. UWM.

Janina Migasiewicz, długoletnia pracownica Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Daniela Załęska, dyplomowana pielęgniarka, długoletnia pracownica Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Witold Zapaśnik, nauczyciel I LO w Olsztynie.


LipiecStefan Burczyk, wybitny aktor teatralny i filmowy związany z Olsztynem. Ukończył PWST (w Łodzi) w 1947, w tym samym roku miał swój debiut teatralny. W 1958 r. ukończył Wydział Reżyserski PWST w Warszawie, dyplom uzyskał w 1963 r. Wieloletni aktor Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie (od 1975 roku). Ważniejsze role: Małomiejski w "Grzegorzu Niezgule", Ksiądz Piotr w "Dziadach", Škunca w "Przedstawieniu Hamleta we wsi Głucha Dolna", Zieten we "Fryderyku Wielkim".

Bożena Jarosławska, olsztyńska radna w latach 1994-1998.

Zygmunt Grynowiecki, kombatant Września 39 i AK na Wołyniu; b. prezes Pow. Zw. Gminnych Spółdzielni w Szczytnie.

Janusz Załuska, prof. n. rolniczych ART w Olsztynie.

Izabella Podlasiecka, artysta-plastyk, kombatant AK.


SierpieńAdolf Teresiak, pasjonat kultury francuskiej i epoki napoleońskiej z Jonkowa.

Edward Łukomski, pierwszy przewodniczący ZR NSZZ Solidarność (1980-81) w Olsztynie; delegat na I Zjazd NSZZ "S"; represjonowany w stanie wojennym.

Waldemar Dezor, architekt, artysta plastyk; b. przewodniczący Rady Miasta i Gminy w Dobrym Mieście (1990-1993).

Józef Wasilewski, b. prezes Olsztyńskiego Klubu Budowlanych w Olsztynie.

Irena Sieklucka, radna gm. Gietrzwałd, sołtys wsi Unieszewo.

Gerard Cygan, nestor olsztyńskich tłumaczy przysięgłych języka niemieckiego; wykładowca UWM.

Zbigniew Gajlewicz, właściciel kwiaciarni Hedera w Olsztynie.

Zbigniew Wroniszewski, zmarł w wieku 93 lat. Był dyrektorem Teatru Lalek w Olsztynie (1961-1981). Jego bogate życie wypełniał nie tylko teatr, był także pasjonatem historii. W czasie wojny walczył w kampanii wrześniowej, potem był partyzantem. Opisał swoje życie życie w książce "Żyłem w ciekawych czasach".


Wrzesień


Wanda Bajerówna-Skubisz, aktorka Teatru im. Jaracza w Olsztynie (1960-2014). Miała 91 lat. Z olsztyńskim teatrem była związana z krótkimi przerwami od 1949 roku. Zagrała w 82 olsztyńskich spektaklach. Była m.in. Panną Młodą w „Weselu”, Gerdą w Królowej Śniegu, Meą w „W pustyni i w puszczy”, Marylą w „Ani z Zielonego Wzgórza” i Rollinsonową w „Dziadach”.

Ksiądz prałat Wojciech Kułak, długoletni kapelan Szpitala Miejskiego w Olsztynie; duszpasterz służby zdrowia.

Marian Świetlik zmarł 14 września w Olsztynie. Rolnik-ekonomista, adiunkt w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie w l. 1950-1956 i 1965-1973, pracownik Instytutu Ekonomiki Rolnej w Warszawie w l.1973-1983. Redaktor Rozgłośni Polskiego Radia w Olsztynie w l.1957-1965.


Październik


Siegfried Lenz, niemiecki pisarz i humanista urodzony w Ełku, zmarł 7 października w Hamburgu, w wieku 88 lat. W Ełku spędził wczesne dzieciństwo, w wieku 13 lat opuścił Mazury i zamieszkał w Niemczech. Do najbardziej znanych książek Lenza należą: „Lekcja języka niemieckiego”, „Muzeum ziemi ojczystej” oraz „Słodkie Sulejki”.
W październiku 2011 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Ełku. Odwiedził wówczas rodzinne miasto pierwszy raz od 1939 roku.

Henryk Kopiczyński, fotograf z Nowego Miasta Lubawskiego, zmarł w wieku 80 lat. Jego zakład fotograficzny dobrze znali mieszkańcy Nowego Miasta i okolic. Fotografował przyrodę, dokumentował życie mieszkańców oraz architekturę. Wykształcił około pięćdziesięciu uczniów.

Jan Biłat, komendant Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Węgorzewie, w latach 1986-91 zastępca Komendanta Chorągwi Suwalskiej, potem — Komendant Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni, a od 1995 r. do 2006 r. komendant Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP ( do czerwca 2006 r.). Wieloletni działacz charytatywny, organizator kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży z Polski i zagranicy, organizator szkoleń i obozów żeglarskich.

Mirosław Reszko, kapitan, były prezes olsztyńskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Miał 85 lat. Był bardzo aktywny w kontaktach m.in. z młodzieżą. Spotykał się z uczniami w szkołach, mówił im o nie tak znowu odległej historii Polski. Współorganizował ważne dla kombatantów uroczystości oraz wygłaszał prelekcje. Był żołnierzem Armii Krajowej Okręgu Wileńskiego.

Emilian Wiszka, ur. w 1940 r., absolwent Studium Nauczycielskiego w Toruniu i geografii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku. Od 2007 r. profesor nadzwyczajny UMK. Autor wielu publikacji naukowych i organizator licznych konferencji naukowych, współredaktor kilku wydawnictw naukowych, wybitny znawca dziejów emigracji ukraińskiej w Polsce. Jego działania na rzecz porozumienia Ukraińców i Polaków są nie do przecenienia.

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kobieta #1530046 | 2 lis 2014 10:44

    Tomasz Sankowski kardiolog i Stanisław Bukowiecki chirurg i wspaniały ,,farmakolog ,, wykładowca w Licemu Pielęgniarskim w Olsztynie przed wieloma laty..Cześć ich pamięci!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz