Quantcast

środa, 20 stycznia 2021. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Sprawdź, o czym pisały gazety 100 lat temu

2014-10-26 15:48:35 (ost. akt: 2014-10-26 21:07:45)

Sprawdź czym żyli mieszkańcy regionu 100 lat temu. Wybór ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie ("Gazeta Olsztyńska", "Kurjer Warszawski", "Kurjer Poznański", "Kurjer Lwowski", "Gazeta Gdańska", "Gazeta Grudziądzka" 1914)

Nabożeństwo na gruzach
Podczas ostrzeliwania Ełku (14.X) najbardziej ucierpiał kościół ewangelicki, którego osmalone ściany sterczą ku niebu. Na kupie gruzów młody pastor odprawia nabożeństwo. Przy nim stoi żona, podtrzymując otwartą Biblię (fragment opisu z "Gazety Olsztyńskiej" przytoczony w "Kurjerze Poznańskim").

Wyją wilki na tyłach
Według depeszy londyńskiego "Daily Mail" w czasie walk pod Augustowem gromada wilków wyła na tyłach armii rosyjskiej. Gdy ucichły armaty, widziano je jak rozszarpywały rannych i poległych.

Na wiadukcie nad Łyną
150 kroków za wiaduktem nad Łyną, manewrujący o 2 w nocy pociąg lazaretowy "zgubił" kilka wagonów, które się odczepiły, zostając na torze. Wpadł na nie pociąg towarowy jadący do Olsztyna. W katastrofie nikt nie doznał szwanku. O 7 rano tor był uprzątnięty, a szyny naprawione.

Żebrzący oszuści
W rozmaitych okolicach Prus Wschodnich kręcą się oszuści, którzy przekładając zaświadczenia księży lub sołtysów, żebrzą o wsparcie, bo stracili wszystko przez wojnę.

Sienkiewicz zaprzecza
W gazetach wiedeńskich ukazało się zaprzeczenie Henryka Sienkiewicza, jakoby wydał odezwę do Polaków, by stali po stronie Rosji w toczącej się wojnie.

Jeniec z królewskim tytułem
Książe heski Maksymilian dostał się do niewoli u Anglików, raniony w nogę na froncie zachodnim.

Pełno kozaków w lesie!
W Gnieźnie wszczęła się panika, że pod miastem czają się Rosjanie. Do Poznania poszły telegramy, żeby przysłano posiłki. Zamieszanie wzięło się stąd, że pewna kobiecina zbierała grzyby i zawołała do drugiej: — Kochana popatrz, ile tu kozaków!

Opracowanie: Zbigniew Bielewicz
Wybór ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie ("Kurjer Warszawski", "Kurjer Poznański", "Kurjer Lwowski", "Gazeta Gdańska", "Gazeta Grudziądzka" 1914)[/b]

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także