„Internet bez granic” dla mieszkańców Reszla

2014-10-22 07:52:56(ost. akt: 2014-10-22 07:56:26)
Adrian Stachurski w otoczeniu pilnych kursantek.

Adrian Stachurski w otoczeniu pilnych kursantek.

Autor zdjęcia: MBP Reszel

Duża część społeczeństwa w wieku 50+ nie potrafi korzystać z komputera oraz Internetu. Gmina Reszel obniża te statystki – dzięki programowi Polski Cyfrowej Równych Szans coraz więcej osób nie boi się korzystać z komputerów. Są też tacy, którzy dzięki udziałowi w zajęciach zakupili komputery i dziś klikają bez ograniczeń.
Szkolenia komputerowe w ramach Polski Cyfrowej Równych Szans prowadzone są pod hasłem „Cyfrowi 50+” przez „Latarników”: Anielę Janik i Adriana Stachurskiego, z którym porozmawialiśmy na temat projektu.

- Do kogo są skierowane szkolenia komputerowe w ramach Polski Cyfrowej Równych Szans?
Szkolenia skierowane są do osób starszych 50+ emerytów, rencistów, niepracujących, mieszkańców gminy Reszel, które chciałyby się zapoznać z obsługą komputera i korzystania z Internetu, oraz dla osób, które chcą doskonalić swoją wiedzę i umiejętności.

- Od kiedy takie szkolenia są prowadzone w waszej bibliotece?
Szkolenia komputerowe dla seniorów rozpoczęliśmy w grudniu 2012r. W styczniu 2013, po 28 godzinach zajęć, pierwsi uczestnicy otrzymali dyplomy Polski Cyfrowej Równych Szans, które są potwierdzeniem nabytych umiejętności.

- Jak to się stało, że pan wraz z koleżanką prowadzi te zajęcia?
Od 2010r. pracuję w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Reszlu jako Informatyk. Ponieważ Biblioteka posiadała odpowiednie pomieszczenia i komputery, które udostępniała w ramach sieci PIAP, prowadziłem indywidualne zajęcia komputerowe dla użytkowników biblioteki. W 2012 Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” wraz z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji rozpoczęło projekt systemowego działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu – Polska Cyfrowa Równych Szans. W całym kraju rozpoczęły się szkolenia Latarników Polski Cyfrowej. Postanowiłem włączyć się w przedsięwzięcie i wziąć udział w szkoleniu zorganizowanym w Mrągowie. Uzyskałem certyfikat trenera PCRS. Lokomotywa ruszyła! Kiedy ogłosiliśmy nabór na szkolenia komputerowe, zgłosiła się do nas Latarniczka z Sątop-Samulewa - pani Aniela Janik, która zadeklarowała chęć współpracy i pomoc przy organizacji i prowadzeniu spotkań.

- Jakie jest zainteresowanie kursem?
Początkowo myśleliśmy o jednym - dwóch szkoleniach, ale szybko okazało się, że potrzeby są znacznie większe, a pierwsi „absolwenci” kursów komputerowych byli naszymi najlepszymi rzecznikami. Ich dobre opinie zachęcały innych do podjęcia nauki, pomagały przełamywać naturalną obawę przed nowym, nieznanym narzędziem.

Od 2012r. (do września 2014 r.) w szkoleniach uczestniczyło 208 osób w wieku od 45 do 74 lat; odbyło się 237 spotkań (w sumie 292 godziny zajęć). W 2013 r. Biblioteka wprowadziła nową usługę - e-lerningowe kursy języka angielskiego dla dorosłych, z których skorzystały kolejne 52 osoby, w tym uczestnicy kursów komputerowych. Nabyte przez seniorów umiejętności, umożliwiły realizację kolejnego ciekawego projektu „O finansach… w bibliotece”, którego celem było zwiększenie u osób powyżej 50 roku życia, mieszkających na terenach wiejskich i w małych miastach, umiejętności niezbędnych do poruszania się w świecie finansów i korzystania z bankowości elektronicznej. Biblioteka w Reszlu, w okresie od 2012r.-2014r., wzięła udział w trzech jego kolejnych edycjach (50 uczestników). W 2014 r. poszerzyliśmy naszą ofertę o kolejne cztery kursy online: język niemiecki, kurs fotograficzny, program Photoshop, oraz kurs szybkiego zapamiętywania, które rozpoczęły się 1 października. Wszystkie zajęcia komputerowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Szkolenia komputerowe, które miały być w 2012 roku jednorazową akcją, są dzisiaj stałym elementem działalności biblioteki i zupełnie zmieniły jej wizerunek. Nowe technologie są coraz tańsze i coraz bardziej dostępne, ale wymagają stałej aktualizacji wiedzy. To jest nasz czas i nasze miejsce. Nie określamy żadną datą zakończenia działań, szkolenia będą realizowane dotąd, dopóki będą chętni, którzy będą chcieli w nich uczestniczyć.

- Jakie będą następne szkolenia i kiedy? W jaki sposób chętni mogą się zapisać?
W październiku 2014 roku rozpoczęliśmy we współpracy z Fundacją Orange, dodatkowe szkolenia dla osób 45+, w ramach projektu „Internet bez granic”, dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.
Pierwsi uczestnicy odebrali już certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia. Kolejne szkolenie rozpocznie się w pierwszej połowie listopada.

W każdy wtorek i czwartek w godz. 10.00 – 13.00 prowadzę zajęcia komputerowe z wybranych tematów, a w środy działa „pogotowie komputerowe” do którego mogą zgłaszać się indywidualnie osoby, potrzebujące porady lub pomocy.
Zapisy przyjmujemy codziennie w MBP w Reszlu.


Joanna Borkowska
j.borkowska@gazetaolsztynska.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ... #1516869 | 195.136.*.* 22 paź 2014 12:05

    ...a miał być na wsiach i w małych miasteczkach internet za darmo. Artykuł robi tylko za "kaszankę wyborczą".

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz