Enej pomaga niepełnosprawnym dzieciom. Z Wyjątkowym Sercem

2014-10-17 15:02:30(ost. akt: 2014-10-17 15:22:56)
- Bardzo się cieszymy, że możemy tutaj dzisiaj być. Dawno was nie widzieliśmy i się stęskniliśmy! – mówił dziś (17. 10) Piotr „Lolek” Sołoducha, lider grupy Enej, na spotkaniu z uczniami Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie. Zespół w pełnym składzie najpierw otworzył pierwszy w regionie sensoryczny plac zabaw. Potem zagrał krótki koncert dla niepełnosprawnych dzieci.
Muzycy Eneja w szkole przy ul. Turowskiego bywają regularnie. Są ambasadorami współprowadzącego placówkę Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce i, jak sami mówią, chcą pomagać najbardziej potrzebującym. – Mimo napiętego grafiku zawsze znajdują czas na spotkania z uczniami, zawsze nas wspierają – mówi Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE i przewodnicząca Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce. – Jesteśmy im bardzo wdzięczni.

Muzycy otworzyli w ZPE plac zabaw specjalnie dostosowany do potrzeb dzieci z autyzmem. – Bardzo tutaj fajnie, sami moglibyśmy się pobawić – żartowali muzycy przecinając symboliczną wstęgę. Otwarty od dziś obiekt nazywa się Zakątek Wrażeń, bo znajduje się w zakątku pomiędzy budynkami szkoły. Składa się m.in. z labiryntu, drewnianej piaskownicy, wahadłowych huśtawek, zjeżdżalni, konstrukcji do wspinania i kącików do wypoczynku. Otoczony jest donicami z roślinami, ufundowanymi przez firmę Philips.
– Dzieci doznają tutaj potrzebnych bodźców sensorycznych, czyli rehabilitują się przez zabawę – tłumaczyła gościom Wanda Agnieszka Jabłońska.
– Na tradycyjnym placu ciężko im się odnaleźć, często muszą dopiero uczyć się jak bawić się w podobnym miejscu.

Po otwarciu nadszedł czas na oczekiwany przez dzieci koncert. – Zagrajcie Myła moja! – krzyczała 8 – letnia Anielka. – Skrzydlate ręce – domagał się 10 – letni Maciek. W efekcie chóralnie odśpiewano jeszcze „Radio Hello” i „Wodę życiodajną”. Ten ostatni utwór nieprzypadkowo. Dlatego, że w ogólnopolskim konkursie ogłoszonym przez Wyjątkowe Serce na ilustrację przeboju Eneja wygrał rysunek 13 – letniej Oli ze Strzegomia przedstawiający interpretację tego utworu. Zachwyceni uczniowie śpiewali wspólnie ze swoimi idolami, grali i tańczyli. Następny raz spotkają się z Enejem w szkole przed Świętami Bożego Narodzenia i będą wspólnie śpiewać kolędy.