Wynajmując mieszkanie, musisz rozliczyć się z fiskusem

2014-09-27 11:07:16(ost. akt: 2014-09-27 11:04:51)

Autor zdjęcia: Marta Modzelewska

Październik to w miastach akademickich czas wynajmowanie mieszkań. Wtedy też coraz więcej Polaków kupuje też mieszkania pod tzw. wynajem. Jednak czy wszyscy płacą od tego podatek? Niezależnie od tego, czy wynajmujemy prywatnie, czy jako firma, musimy rozliczyć się z fiskusem.
Krok 1: Wybierz sposób opodatkowania

Mamy w sumie trzy możliwości opodatkowania: zryczałtowaną stawkę 8,5 proc., ogólną skalę podatkową 18 proc. i 32 proc., albo podatek liniowy 19 proc. Z tym że ta ostatnia tyczy się tylko i wyłącznie osób prowadzących działalność gospodarczą.

Osoby prywatne mogą zdecydować się na pierwszą albo drugą możliwość, z kolei przedsiębiorcy mogą wybrać drugi albo trzeci sposób opodatkowania. Wybór trzeba dobrze przemyśleć, gdyż oprócz samej stawki, różnica tkwi także w podstawie opodatkowania, czyli tym, co może (bądź nie może) stanowić kosztu uzyskania przychodu.

- W przypadku ryczałtu, przy rozliczeniu z fiskusem niestety nie można uwzględnić kosztów poniesionych np. na wyposażenie pokoi. Takie koszty, zmniejszające podstawę opodatkowania, a tym samym i podatek dochodowy, możemy zastosować jedynie w przypadku podatku liniowego i opodatkowania wg skali podatkowej – mówi Jolanta Gnoza, dyrektor Tax Care w Olsztynie.

Krok 2. Poinformuj właściwy Urząd Skarbowy

Jeśli wybraliśmy ryczałt 8,5% w ramach najmu prywatnego albo będziemy płacić podatek liniowy w działalności gospodarczej, musimy powiadomić o tym fakcie fiskusa.

Ci, którzy rozpoczęli najem w trakcie roku, powinny to zrobić do 20. dnia następnego miesiąca, w którym otrzymano zapłatę za najem, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnięto w grudniu roku podatkowego. Osoby, które zdecydują się na opodatkowanie w formie skali podatkowej nie muszą o tym fakcie informować Urzędu.

Krok 3. Rozliczenie z fiskusem

W przypadku osób, które będą opodatkowywać dochody osiągnięte z najmu skalą podatkową, zaliczkę na podatek dochodowy zobowiązani są przelewać na konto fiskusa od tego miesiąca, w którym dochody uzyskane z wynajmowania pokoi przekroczyły kwotę 3 091 PLN. Podatek można opłacać co miesiąc lub raz na kwartał.

Co ważne, dochody z najmu opodatkowane według skali podatkowej należy uwzględnić w rocznym zeznaniu PIT, łącząc je z innymi ewentualnymi dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych, na przykład z pracy na etacie. Natomiast w przypadku, gdy dochód z najmu jest dochodem z działalności gospodarczej opodatkowanym podatkiem liniowym, zaliczkę na podatek należy opłacić do 20. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu lub kwartale, czyli wtedy gdy powstaje dochód, nawet jeśli jest to 100 zł.

- Wyjątkiem od tego jest przychód uzyskany z najmu prywatnego opodatkowanego zryczałtowaną, 8,5-procentową stawką. Nie można łączyć go z innymi dochodami. Konieczne jest tu, niezależnie od comiesięcznych czy cokwartalnych zaliczek na podatek dochodowy, złożenie do końca stycznia rocznego PIT-28. Podobnie jest z dochodami z najmu opodatkowanymi podatkiem liniowym – wykazuje się je wraz z innymi dochodami z działalności gospodarczej w odrębnym zeznaniu podatkowym – tłumaczy Jolanta Gnoza.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: grupabrm