Modrak – wspólna przyszłość

2014-09-24 13:34:05(ost. akt: 2014-09-24 13:35:44)
- Zburzyliśmy mury stereotypów udowadniając, że niepełnosprawni chcą i umieją pracować. Teraz przed nami kolejne wyzwanie: budowa Warmińskiej Kuźni Pracy Modrak, gdzie dorośli mogliby pracować, a także mieszkać przy wsparciu terapeutów – mówi Agnieszka Jabłońska, dyrektor olsztyńskiego Zespołu Placówek Edukacyjnych, przewodnicząca Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce.
Wstępem do kampanii budowy Modraka i jednocześnie podsumowaniem uczestnictwa ZPE w promującym zatrudnianie niepełnosprawnych europejskim projekcie Mapdot, będzie cykl filmów emitowanych w internecie. Spoty są właśnie kręcone w szkole i mają być gotowe do końca października.

Krótkie filmy pokażą, jak niepełnosprawna młodzież pracuje w Parku Pracy, odpoczywają w świetlicy czy grają w koszykówkę. Wypowiadają się w nich uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele. – Zgodziłam się wystąpić dla dobra mojego syna – tłumaczy Halina Durka, matka 22- letniego Michała z zespołem Downa. – Bo ludzie niepełnosprawni mogą zgodnie z prawem uczyć się do 24 roku życia, ale co z nimi robić dalej? Warsztaty terapii zajęciowej nie są na stałe. Michałowi zostanie siedzenie w domu. Dlatego angażuję się w powstanie Modraka, pomagam jak potrafię. – Opowiadałem o swoich udanych wakacjach, kiedy byłem na obozie samodzielności – dodaje 18 – letni Adrian Glinka, niepełnosprawny ruchowo. – Bo ja bardzo chcę być samodzielny, chociaż jeżdżę na wózku. Jak skończę szkołę, bardzo chciałbym pracować.

Stowarzyszenie Wyjątkowe Serce pracuje właśnie intensywnie nad pozyskaniem ziemi pod budowę Warmińskiej Kuźni Pracy. Do idei przekonało już wielu rodziców. Cykl krótkich filmów ma pomóc rozpropagować ją dalej. – Dorobek stowarzyszenia jest cenny, praca bardzo wartościowa. Cieszy nas, że możemy dołożyć swoją cegiełkę – podsumowuje Marek Jarmołowicz, dziennikarz – autor spotów.