W sobotę „Gazeta Olsztyńska” przemówi w języku migowym

2014-09-16 12:10:16(ost. akt: 2014-09-16 12:38:10)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Już w najbliższą sobotę (20 września) ukaże się specjalne wydanie "Gazety Olsztyńskiej". Jako pierwsi w Polsce sprawimy, że gazeta przemówi w języku migowym!
„Gazeta Olsztyńska” już nieraz udowadniała, że potrafi wykorzystywać nowoczesne technologie. Jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy na nasze łamy aplikację Aurasma, pozwalającą „ożywić” gazetę. Teraz, też jako pierwsi w Polsce, sprawimy, że niesłyszący będą mogli przeczytać Gazetę w języku migowym.

O specjalnym wydaniu Gazety opowiedzieliśmy uczniom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie. Jak im się podoba ten pomysł? — Rewelacja! W końcu będziemy wszystko rozumieć — nie kryli radości.

— Język polski to ich drugi język, bo migowy jest naturalnym. Trudno jest osobie niesłyszącej zrozumieć cały artykuł w prasie. Zazwyczaj potrzebują do tego tłumacza. Tym bardziej że polska gramatyka i słownictwo są bardzo trudne. Niesłyszący nie jest w stanie opanować jej tak dobrze jak osoba słysząca — tłumaczy Danuta Maciukiewicz, nauczycielka w SOSW.

Potwierdzają to jej uczniowie, którzy codziennie muszą radzić sobie w świecie, gdzie rządzi dźwięk i słowo pisane. Bo jak zrozumieć całe zdanie, jeśli nie rozumiemy, co oznacza dane słowo? — Nasz świat to miganie. Tak ze sobą rozmawiamy i to jest dla nas prostsze — mówi Natalia Teleon z II klasy liceum.

Filmik można wyświetlić dzięki aplikacji na smartfony i tablety - Aurasma. Do wyświetlenia filmu potrzebujemy po prostu urządzenia z kamerą i systemem iOS (Apple) lub Android (Google). Następnie pobieramy z Android Market lub AppStore aplikację Aurasma, rejestrujemy się w kilku szybkich krokach i w przeglądarce internetowej wpisujemy adres www.film.wm.pl. Zostajemy wtedy automatycznie przeniesieni na stronę, która sama otworzy aplikację. Wystarczy zeskanować oznakowaną literą „A” stronę w Gazecie i gotowe!

nr


Więcej o specjalnym wydaniu, przeczytacie we wtorkowej "Gazecie Olsztyńskiej" lub na kupgazete.pl