Przeczytacie nas również w języku migowym

2014-09-12 17:35:32(ost. akt: 2014-09-12 22:39:13)
Już 20 września osoby niesłyszące będą mogły bez trudu przeczytać „Gazetę Olsztyńską”. Ukaże się wtedy jej pierwsze wydanie w wersji z językiem migowym. Wystarczy tylko zainstalować bezpłatną aplikację Aurasma.
Pomysł powstania specjalnego wydania „Gazety Olsztyńskiej” w wersji z językiem migowym podsunęły właśnie osoby niesłyszące, które ze swoją propozycją zgłosiły się do Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. — W ich imieniu zwrócił się do nas pan Artur Moskalik z Nidzicy ze Stowarzyszenia Arkadia. Postanowiliśmy wesprzeć ten pomysł. Od razu pomyśleliśmy, że najlepiej będzie zgłosić się do „Gazety Olsztyńskiej” — opowiada Andrzej Jurkian.

Wybór padł na sobotnie magazynowe wydanie Gazety, w którym znajdują się rozmowy ze znanymi i lubianymi osobami. — Bardzo się cieszę, że uda nam się to zrealizować. Dzięki takim projektom osoby niesłyszące integrują się ze społeczeństwem, zbliżają się do sprawnych osób — dodaje Andrzej Jurkian.

Nie wszyscy posługują się polskim
Wydanie Gazety dla osób niesłyszących może budzić zdziwienie. W końcu gazetę się czyta, a do tego słuch jest niepotrzebny. — To tylko nam się tak wydaje. Język polski dla niesłyszących jest językiem obcym. I tak jak nie każdy z nas zna niemiecki, tak samo nie wszyscy niesłyszący posługują się polskim — wyjaśnia Barbara Parda, tłumaczka języka migowego.
Dlatego część niesłyszących bez problemu przeczyta gazetę, inne mają z tym problem. — Prasa jest dla wielu z nich niedostępna. Trudno jest nauczyć się polskiego, nie słysząc. 20 września każdy niesłyszący, bez względu na stopień znajomości polskiego, będzie mógł przeczytać „Gazetę Olsztyńską” — zapowiada Andrzej Jurkian.
Pokonanie takiej bariery jest według Barbary Pardy bardzo ważne dla niesłyszących, którzy wśród osób słyszących często czują się skrępowani. — To wynika z niewiedzy społeczeństwa na ich temat. Kiedy byłam na rozmowie kwalifikacyjnej z moim niesłyszącym mężem, zdziwiono się, że on może prowadzić samochód. A dlaczego miałby nie móc? Jest nawet lepszym kierowcą ode mnie. Walczmy ze stereotypami, a gazeta dla niesłyszących jest jednym z kroków w tym kierunków — przekonuje pani Barbara.

Z pomocą przychodzi technika
Pewnie wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można pokazać w gazecie język migowy. Odpowiedź jest prosta: nowoczesna technologia. — Tłumacz języka migowego przetłumaczy wszystkie rozmowy. Osoby niesłyszące będą mogły je zobaczyć dzięki specjalnej aplikacji Aurasma w smartfonach. Wystarczy zeskanować telefonem znaczek i Gazeta będzie dostępna w języku migowym — wyjaśnia Jurkian.
Osoby niesłyszące już teraz mogą sprawdzić, jak to działa. Należy zeskanować znaczek Aurasmy przy artykule, aby pojawił się filmik, na którym Barbara Parda informuje w języku migowym o specjalnym wydaniu „Gazety Olsztyńskiej”. To bardzo proste! Aby wyświetlić film, potrzebny jest smartfon z kamerą i systemem IOS (Apple) lub Android (Google) oraz aplikacji Aurasma. Aplikacja jest bezpłatna i można ją pobrać w AppStore lub Android Market. Do wyświetlenia filmu wymagane jest połączenie z internetem.

nr