Rożyńsk. Rolnicy z gminy Ełk podziękowali za plony!

2014-09-09 08:34:51 (ost. akt: 2014-09-09 08:35:39)

Autor zdjęcia: Agnieszka Czarnecka

W niedzielę, 31 sierpnia, mieszkańcy gminy Ełk bawili się na dożynkach w Rożyńsku. Impreza zorganizowana została na boisku przy blokach mieszkalnych. Było mnóstwo atrakcji: konkursy z nagrodami, występy artystyczne, pokazy, zabawy dla dzieci, wystawa maszyn rolniczych oraz stoiska twórców ludowych.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą na placu dożynkowym. Podczas ceremonii został poświęcony chleb, następnie wójt gminy Ełk, delegacje sołectw i zespoły ludowe złożyły dary dożynkowe na ręce księdza proboszcza parafii Klusy.
Po mszy starostowie dożynek, państwo Teresa i Sławomir Gardoccy, wręczyli duży piękny bochen chleba wójtowi, następnie radni gminy znieśli ze sceny kosze z poświęconym chlebem, którym dzielili się mieszkańcy.

— Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika, które mają długą tradycję na ziemiach polskich – tymi słowami otworzył niedzielne świętowanie wójt Antoni Polkowski. — Od zawsze to zabawa, poczęstunek i tańce – jako nagroda za dobrze wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony. Tak dawniej jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb.

Po uroczystym otwarciu dożynek, 15 osób odebrało z rąk wójta gminy Ełk, odznaki honorowe przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa”. Medale „Przyjaciel Gminy Ełk” otrzymało 97 osób. Wójt ufundował również nagrodę w formie laptopa dla najlepszego maturzysty gminy Ełk. Otrzymał ją Paweł Starzyński.

Rozpoczęła się część artystyczna dożynek. Na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły ludowe: „Stradunianki” i „Jarzębina” ze Stradun , „Zielona Dąbrowa” z Nowej Wsi Ełckiej, kapele cymbalistów „Niezapominajki” ze Stradun i „Maleczewiacy” z filii CKGE w Nowej Wsi Ełckiej. Gościnnie wystąpił zespół „Kalina” działający przy GOK w Kalinowie. Niezapomniane doznania artystyczne zostawiły po swoich prezentacjach: Zespół Estradowy Białoruskiej Pieśni Ludowej „Kalinka” z Gródka oraz Zespół „Kupalinka” z Filharmonii Narodowej z Mińska. Na zakończenie bloku folklorystycznego zagrała Kapela Podlaska z powiatu Hajnowskiego. Dawne walce, oberki i polki wprawiły wiele osób w wir tańca pod sceną.

— Bardzo dużą popularnością cieszyły się konkursy, zwłaszcza siłowy z atrakcyjnymi nagrodami jak wieże stereofoniczne oraz rower — mówi Krzysztof Łapiński, współorganizator dożynek. — Były także konkursy na ubijanie piany z białek na czas, wyścig z jajkiem na łyżce, wbijanie gwoździ na czas piłowanie drewna oraz wiele konkursów dla dzieci. Do wygrania był sprzęt RTV i AGD oraz zabawki dla dzieci.
Konkurs na wieniec dożynkowy, który jest nieodłącznym elementem każdych dożynek wygrało w tym roku sołectwo Rożyńsk.

Czar


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wyborca #1482499 | 83.20.*.* 11 wrz 2014 12:26

  Brawo Panie Wójcie Polkowski, ale co na to konkurencja, a przede wszystkim Tomuś Osewski. Dobra rada dla Wyborców, jak chcecie mieć normalnego Wójta to na Tomka nie GŁOSUJTA .

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD