Na 75. rocznicę wybuchu wojny zawyją syreny

2014-09-01 11:45:14(ost. akt: 2014-09-01 11:48:04)

Autor zdjęcia: Hans Sönnke - Jerzy Piorkowski/Wikipedia

Dziś (1 września) obchodzimy 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji, w hołdzie bohaterom Września w południe na Warmii i Mazurach zawyją syreny alarmowe. Jak pokazują wyniki CBOS, aż 26% badanych uważa tamten czas za odległy i nie warty przypominania.
W Olsztynie uroczystość upamiętniająca wybuch II wojny światowej odbędzie się o godz. 12 na wojskowym cmentarzu przy ul. Szarych Szeregów. Wezmą w niej udział przedstawiciele władz regionu i Olsztyna, kombatanci, wojsko i młodzież z olsztyńskich szkół. Po wysłuchaniu syren alarmowych zostaną złożenie kwiaty i zapalone znicze pod pomnikiem ofiary II wojny światowej.

Także w innych miastach regionu odbędą się podobne uroczystości rocznicowe, a w południe rozlegną się syreny.
 Jednak coraz mniej tych, którzy pamiętają tamten Wrzesień, walczyli w II wojnie światowej. 
— Takich, co walczyli we wrześniu 1939 roku, trzeba mocno już szukać, odchodzą — mówi płk rezerwy Marcin Kus, prezes Mazursko- Warmińskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Jak długo pamięć o Wrześniu pozostanie jeszcze w sercach Polaków?
 
Według ostatniego sondażu CBOS, 71 proc. Polaków zgadza się z poglądem, że II wojna światowa jest wciąż żywą częścią historii Polski, o której należy przypominać. Dla biorących udział w badaniu źródłem wiedzy historycznej są: szkoła, książki, filmy. Jednak 26 proc. badanych uznała wydarzenia sprzed 75 lat za odległe i nie warte przypominania.

Po 75 latach od wybuchu II wojny światowej Polacy najbardziej dumni są z organizacji polskiego państwa podziemnego i działań Armii Krajowej (45 proc.), a także z powstania warszawskiego (37 proc.) oraz obrony kraju we wrześniu 1939 roku (36 proc.).


AM

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wik #1474688 | 81.219.*.* 1 wrz 2014 22:13

  Bagatelizowanie historii lub jej nieznajomość, to grzech zaniechania, który potencjalnie może mieć obecnie lub w przyszłości nieobliczalne konsekwencje. Szczególnie, gdy swój łeb coraz śmielej zaczyna podnosić niedźwiedź na Wschodzie. Polacy, chyba jak żadna europejska czy światowa nacja, dobrze wiedzą do czego jest zdolny niedźwiedź = Rosja. I to pod przywództwem człowieka, który zawsze miał zapędy dyktatorskie - przecież to dobra szkoła KGB. Zachód w stosunku do Rosji zachowywał się do tej pory i zachowuje, jak człowiek, który niezbyt dużo widzi. Obym się mylił, ale taka postawa przypomina sytuację, którą już przerabialiśmy w latach 30-tych XX wieku, przed wybuchem II WŚ. Warto zdawać sobie z tego sprawę, że politykę prowadzi się faktami dokonanymi, a nie gadulstwem i słownym wyrażaniem zaniepokojenia. Tak wiem, niektórzy tu piszący być może na mnie zaraz napadną, że sieję defetyzm. Nic podobnego. Ja tylko zestawiam fakty. A one nie są zbyt korzystne dla tej części Europy. Rosja mogłaby być nowoczesnym, rozwiniętym państwem, które pokojowo współżyje z innymi narodami. Mogłaby... ale wybiera drogę dominacji, wojny i faktów dokonanych... Cóż, mam nadzieję, że historia jednak się nie powtórzy... Mam taką nadzieję...

  odpowiedz na ten komentarz

 2. za #1474393 | 46.169.*.* 1 wrz 2014 16:13

  wojna jest straszna, giną ludzie ale to piękne katyń itp tysiące ofiar wymordowana inteligencia dzisiaj inteligencia ludzie wpływowi to ci co okradają kraj i ludzi , żyję w strachu i mnie okradają to straszne

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Cześć i Chwała Bohaterom! #1474300 | 79.141.*.* 1 wrz 2014 14:02

   Za mało mówi się w szkołach o odwadze bohaterów września. Za mało prawdy historycznej o agresji 01.09 nazistowskich Niemiec i zdradzieckiej agresji 17.09 komunistycznej Rosji, która przyniosła Polsce nie mniej ran. Gdyby nie nóż w plecy od ZSRR mielibyśmy spore szanse odeprzeć atak szkopów. Atak z Zachodu, Północy, Południa oraz ze Wschodu, coś niebywałego. Bronić się w takich okolicznościach i przy braku pomocy od fałszywych sojuszników było termopilami Bohaterstwa przez duże B. Walczący w tamtych czasach zasługują na wieczny szacunek i pamięć oraz bycie krystalicznym wzorem honoru, poświęcenia i odwagi dla przyszłych pokoleń. Cześć i Chwała Bohaterom!

   Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz

  2. 123 #1474279 | 37.248.*.* 1 wrz 2014 13:40

   Wtedy byl pakt Ribbentrop - Molotow, dzisiaj mamy zmowe Merkel z Putinem na zbrodnie przeciwko Ukrainie. Historia lubi sie powtarzac,

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Polska #1474278 | 89.229.*.* 1 wrz 2014 13:39

    Według standardów unijnych obecnie to Niemców jako europejczycy z zachodu w 39 r. można śmiało nazwać "separatystami".

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (8)