Dwa ciała, prawomocny wyrok, ale kto siedzi w więzieniu?

2014-08-26 09:32:24 (ost. akt: 2014-08-26 09:41:32)

Autor zdjęcia: mat.policji

Wznowienie procesu w sprawie zamordowanego 15 lat temu Tomasza S. nie jest niemożliwe. Czy skazany na dożywocie Jacek W. ma szansę wyjść zza krat? — Zdarzały się wyroki uniewinniające, chociaż jeszcze nigdy w tak dużej sprawie — mówią prokuratorzy.
Dlaczego w 1999 r. prowadzący sprawę śledczy popełnili błąd podczas identyfikacji zwłok wyłowionych z jeziora Pluszne? Olsztyńscy prokuratorzy unikają jednoznacznych ocen. — Tego przypadku nie można rozpatrywać w kategorii oczywistości. Przecież wyroku nie wydano bez żadnych podstaw — mówi Arkadiusz Szwedowski, szef Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Południe, dodając, że obecnie nie są prowadzone czynności mające wyjaśnić, co było przyczyną pomyłki. Teraz najważniejsze jest to, czy w więzieniu siedzi ta osoba, która powinna. Czas na rozliczanie dawnych błędów przyjdzie później.

Do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie wysłano kopie akt sprawy oraz wniosek o rozpatrzenie ewentualnego wznowienia procesu zakończonego prawomocnym wyrokiem — na dożywotnie więzienie skazano 11 lat temu Jacka W., gangstera z Olsztyna. To on usłyszał zarzut zamordowania związanego z tzw. grupą suwalską Tomasza S., sprzedawcy części samochodowych. Jego poćwiartowane i popakowane w plastikowe torby zwłoki wyłowiono z jeziora Pluszne. Wówczas nie było wątpliwości, że są to jego szczątki.Sprawa wydawała się zamknięta. Niedawno jednak funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego wykopali pod Stawigudą zwłoki mężczyzny. Próbki materiału genetycznego i ślady linii papilarnych wskazują, że najprawdopodobniej to właśnie jest Tomasz S. Miejsce, gdzie leżał zamordowany, wskazał Wiesław S., który przed laty był sądzony razem z Jackiem W. Pod koniec 2013 r. napisał list do prokuratury, tłumacząc, że ma informacje dotyczące tego zabójstwa. Już w trakcie przesłuchań mężczyzna powiedział, gdzie ukryto klatkę, w której 15 lat temu katowano ofiarę.

Jak dowiedzieliśmy się w poniedziałek, znaleziono ją "w okolicach Stawigudy". Biorący winę na siebie Wiesław S. usłyszał zarzut morderstwa. Obecnie jest tymczasowo aresztowany. — Przedstawił nam swoją wersję wydarzeń i teraz ja weryfikujemy, bo ta relacja mocno odbiega od tego, co wcześniej ustalono — mówi Szwedowski.Chociaż przed laty sprawę zaczęła badać olsztyńska prokuratura, to potem śledztwo przekazano do Białegostoku. Sprawa udziału w zbrodni skazanego Jacka W. być może będzie więc jeszcze raz badana (skazany nigdy nie przyznał się do morderstwa).

— Z perspektywy czasu potrzebnego na ewentualne wznowienie procesu nie jest ważne, która prokuratura się tym zajmie. Bardziej skomplikowany jest raczej stan faktyczny badanej sprawy. Przede wszystkim trzeba złożyć do sądu wniosek o wznowienie procesu. Jeżeli sąd podzieli ten pogląd, wznowi wówczas postępowanie i wszystko zacznie się od początku — dodaje prokurator.erbe

Więcej o sprawie piszemy we wtorkowym wydaniu Gazety Olsztyńskiej. Gazeta dostępna też w formie PDF na kupgazete.pl

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Na podstawie jakich dowodów #1470217 | 88.156.*.* 26 sie 2014 17:51

  skazano go? Skoro trupa nie było? Był ale inny... Ciekawe czy wiedzą kto to w tym Plusznem był?

  odpowiedz na ten komentarz

 2. olo #1470114 | 195.136.*.* 26 sie 2014 15:32

  wszystkie niejasnosci w sprawie powinny byc swiadczyc na korzysc oskarzonego - skazali faceta nie majac wlasciwych zwlok , cyrk ciag dalszy nastapi .....

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Sprawa mordu braci Nefel z Giżycka #1469998 | 89.229.*.* 26 sie 2014 12:53

  Dokładnie-dajcie mi człowieka a znajdzie się paragraf...Podobnie było z giżycką sprawą braci Nefel, też siedzą niewinni ludzie a prokurator nie chce wznowić postępowania by chociaż to sprawdzić...Bardzo przykre że marnują ludziom, niewinnym ludziom życie i nie chcą nawet wznowić postępowania by jeszcze raz to wszystko sprawdzić ;-(

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Jak to nie wiarygiodny #1469925 | 88.156.*.* 26 sie 2014 11:11

  skoro wskazał miejsce gdzie znaleziono trupa... Może to jasnowidz? ;) Mnie zastanawia jak ustalono że ten ktoś z Plusznego to jest wykopany właśnie gostek?? Ciekawe kto wykonywał badania DNA? Olsztyńskie LK KWP? Czy może "na oko" stwierdzono, że to on?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. rambo #1469908 | 88.156.*.* 26 sie 2014 10:51

   ...zastanawia mnie czy leczony psychiatrycznie Wiesław S.może być wiarygodny w zeznaniach

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (6)