15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego

2014-08-15 12:00:11(ost. akt: 2014-08-15 12:09:13)

Autor zdjęcia: kpt. Marcel Podhorodecki

— Wojsko Polskie zachowuje ciągłość od 1918 roku — mówi profesor Wiesław Łach, historyk UWM, były oficer zawodowy, podpułkownik rezerwy, z którym rozmawiamy o stanie polskiej armii.

— W tym roku główne uroczystości Święta Wojska Polskiego w naszym regionie odbędą się w Szczytnie. Organizuje je 16 Dywizja, chociaż aż tylu dywizji w Polsce nie mamy?

— No nie mamy, mamy trzy dywizje.16 Dywizja stacjonuje w województwie warmińsko-mazurskim więc możemy powiedzieć, że jedna trzecia polskiego wojska rozmieszczona jest w naszym regionie.


— Możemy być dumni, pytanie jest jednak takie, czy zwłaszcza w obecnej sytuacji politycznej, tego wojska wystarczy?

— Nie ma państwa, z którym groziłby nam dziś konflikt zbrojny. Wojsko analizuje jednak sytuację i jest przygotowane. Niektórzy się śmieją, że nasza armia jest bardzo mała, że może się zmieścić na Stadionie Narodowym w Warszawie. Dziś jednak trendy są takie, że nie w ilości, ale w jakości wojska siła. Na terenie naszego województwa mamy jednostki pierwszorzutowe.


— Ma pan na myśli brygady zmechanizowane z Lidzbarka Warmińskiego i Giżycka?

— Dodałbym jeszcze 11 Pułk Artylerii z Węgorzewa, złośliwi mówią, że jest to połowa siły całej artylerii Wojska Polskiego. Wszystkie te jednostki mają doświadczenie bojowe, uczestniczyły w misji w Afganistanie. 


— To prawdziwi zawodowcy, czy jednak, podjęta kilka lat temu decyzja o rezygnacja z armii z poboru na rzecz armii zawodowej do końca się sprawdziła?
— To się stało za szybko. Armię zawodową mamy od 2010 roku, są w niej prawdziwi profesjonaliści, ale zaniechanie poboru spowodowało trochę oderwanie od społeczeństwa. A trzeba pamiętać, że Wojsko Polskie jest jedyną służbą mundurową, która zachowała nazwę począwszy od 1918 roku. Uważam, że musimy mieć siły z poboru, musimy szkolić młodych ludzi, żeby byli przygotowani. Nawet jeśli nie do konfliktu zbrojnego, to do innych zagrożeń. Narodowe Siły Rezerwowe, jakie się tworzą nie spełniają tej roli, bo one nie są przywiązane do konkretnego regionu. Chciałoby się, żeby w każdym województwie były siły obrony narodowej. Były takie w okresie międzywojenny, sprawdziły się na Śląsku na Pomorzu, we wrześniu 1939 roku walczyły do końca. Jest wielu którzy chętnie do takich batalionów obrony narodowej by wstąpili, dumni, że bronią swoją swojego województwa.


— Widzimy tych chętnych w młodzieży szturmujących szkoły wojskowe, bardzo trudno tam się dostać.

— Szkół oficerskich zostało w Polsce pięć, ale trzeba pamiętać, że jeśli wojny zaczyna armia zawodowa, to kończą je rezerwiści. Trzeba ich szkolić. Zainteresowanie wojskiem jest duże, widzimy to chociażby po liczbie rekonstrukcji historycznych odbywających się także u nas, ostatnio w Szkotowie, w rocznicę wybuchu I wojny światowej.


— To korzystając z tego zainteresowania UWM uruchamia od 2015 roku kierunek wojskoznawstwo?

— W województwie jest dużo wojskowych klas w liceach. Pomyśleliśmy, że dobrze by było, żeby mogli dalej rozwijać swoje zainteresowania. Mamy zapewnienia, że ktoś o takim wykształceniu będzie miał zielone światło w Narodowych Siłach Rezerwowych. Ale nie tylko o to chodzi, chcemy kształcić specjalistów, którzy znaliby się na wojskowości, na przykład dla muzeów.

bs

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Michał #1465371 | 89.229.*.* 20 sie 2014 14:25

  Hehe o proszę zdjęcie mi zrobili

  odpowiedz na ten komentarz

 2. europa #1462778 | 178.202.*.* 17 sie 2014 07:25

  To jest dalszy ciag powstania warszawskiego,znaczy samobujstwa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Panie Łach... #1462196 | 77.242.*.* 15 sie 2014 23:12

  już się pan popisał przy ulicy Dragonów. Milczenie jest złotem....

  odpowiedz na ten komentarz

 4. pipi #1462120 | 79.191.*.* 15 sie 2014 20:18

  A ja lubię defilady jak maszerują stare dziady

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Trep #1462119 | 31.61.*.* 15 sie 2014 20:18

  To ci dopiero twór "wojskoznastwo". Profesorek od wojskoznastwa będzie szkolił kolejną armię bezrobotnych do muzeum buhhaha

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)