Park Podzamcze rośnie z dnia na dzień

2014-08-01 09:54:56(ost. akt: 2014-09-17 11:00:32)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Chociaż wielu mieszkańców Olsztyna nie zdążyło się jeszcze dobrze nacieszyć otwartym niedawno parkiem Centralnym, to w decydujący etap wkracza właśnie rewaloryzacja jeszcze piękniejszego parku Podzamcze. Przez ostatnie miesiące działo się tam naprawdę sporo. Dzięki szeroko zakrojonym pracom długo wyczekiwana inwestycja zupełnie odmieni tereny otaczające olsztyński zamek oraz Stare Miasto. A to wszystko jeszcze w tym roku.

To jedno z najpiękniejszych miejsc


Podzamcze jest zdecydowanie najbardziej malowniczo położonym parkiem w stolicy Warmii i Mazur. Zajmuje powierzchnię blisko 6 ha i charakteryzuje się zróżnicowanym ukształtowaniem terenu. Cały park — nazywany czasami Zamkowym — przedzielony jest na trzy główne sektory: * północny (teren znajdujący się między wiaduktami kolejowymi a ulicą Nowowiejskiego), * środkowy (między mostem przy ulicy Nowowiejskiego a mostem świetegi Jana), * a także południowy (między mostem świętego Jana a mostem świętego Jakuba)

Teren parku otoczony jest częściowo wysokimi skarpami. Przecinają go alejki spacerowe leżące na różnych poziomach. Oś parku stanowi koryto Łyny, przez które oprócz mostów drogowych przerzucono kilka kładek dla pieszych. Bliskie położenie zamku czy starówki sprawia, że park ma niepowtarzalny klimat, który doceniają olsztynianie oraz turyści z innych miast. Odwiedzanie tych miejsc coraz częściej jest również jednym z obowiązkowych punktów wycieczek, które zwłaszcza w okresie wakacyjnym przyjeżdżają do Olsztyna.

Takich miejsc będzie jednak wkrótce znacznie jeszcze więcej.

Należy pamiętać, że na terenie parku Podzamcze znajduje się bardzo wiele ciekawych monumentów. Warto zwrócić uwagę na popiersie Mikołaja Kopernika czy głaz dedykowany pamięci Seweryna Pięniężnego, znanego przed laty działacza społecznego, dziennikarza, redaktor i wydawcy „Gazety Olsztyńskiej”. Oprócz tego znajdziemy tam wolno stojące rzeźby autorstwa olsztyńskich artystów, m.in. „Syrenkę dwuogoniastą”, „Wiosnę” czy „Łynę”. Dzieła rzeźbiarskie ozdabiają również dwie fontanny. Są to „Symfonia ptaków” Ryszarda Wachowskiego i Antoniego Szczypczyńskiego oraz „Dziecko na rybie” dłuta Balbiny Świtycz-Widackiej.

Nie brakuje też budynków mogących pochwalić się ciekawą historią. Jednym z nich jest willa Casablanca wybudowana jeszcze przed pierwszą wojną światową, która kiedyś pełniła funkcję klubu garnizonowego. Dziś mieści się tam restauracja. Co ważne, wpisany do rejestru zabytków obszar znajduje się pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. Wszystko po to, aby mimo szerokich prac malownicze miejsce nie straciła swojego historycznego klimatu.

Wielka „parkowa” inwestycja


Szacowana na ok. 8,5 mln zł inwestycja już od kilku lat prowadzona jest etapami. Jego część północna znajdująca się niedaleko zabytkowych wiaduktów jest już gotowa i już zdążyła zyskać opinię jednego z najpopularniejszych miejsc spacerowych wśród olsztynian. W tej części parku można nacieszyć oko fontanną, przejść się nowymi chodnikami oraz idąc kładką przedostać na drugi brzeg rzeki. Wyremontowany jest również teren znajdujący się tuż za plecami Mikołajka Kopernika siedzącego na słynnej ławeczce niedaleko zamku, a także teren przed Casablanką przy ul. Nowowiejskiego. Takich miejsc będzie jednak wkrótce znacznie jeszcze więcej.

Rewaloryzacja parku Podzamcze obejmuje przede wszystkim przebudowę chodników, oświetlenia i schodów, stworzenie ścieżek pieszych i rowerowych, remont i rozbudowę murków oporowych, a także istniejącej już fontanny, rzeźb, budowę placu zabaw, boiska sportowego, naprawę lub wymianę mostków oraz szereg prac związanych z przebudową rurociągów przez rzekę.
Oprócz tego również wykonanie odwodnienia terenu, uporządkowanie zieleni, wymianę ławek, a nawet takich detali jak chociażby koszy na śmieci. Prace na Podzamczu wiązały się oczywiście jednocześnie z likwidacją nielegalnych wysypisk śmieci czy odprowadzaniem wód deszczowych do miejskiej kanalizacji.

Co jeszcze przed nami? Prace będą jeszcze trwały przede wszystkim w części południowej parku Zamkowego, dokładnie między mostem świętego Jana a mostem świętego Jakuba. Jeden z etapów wspomnianych prac dotyczy ukrycia rury ciepłowniczej przy jednym z mostków (w pobliżu wydziału sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego). Niezależnie od tego zostanie też wyremontowana wspomniana fontanna „Dziecko na rybie” autorstwa Balbiny Świtycz-Widackiej. Przewidziany termin końca prac to połowa października tego roku.

Olsztyn jest „O! grodem z natury”


— Parki to nasze olsztyńskie dobra rodowe. To wartość, która wyznacza unikatowość i klimat współczesnego Olsztyna. Wśród tych dóbr bez wątpienia najcenniejszy jest park Podzamcze, okalający zielonym kołnierzem olsztyńskie Stare Miasto — mówi o jednej z najważniejszych miejskich inwestycji prezydent miasta Piotr Grzymowicz. — Ogromnie cieszę się, że po latach zaniedbań przywracamy parkowi Podzamcze blask, rewitalizując i eksponując to, co w nim najpiękniejsze, czyli wyjątkowe okazy drzew, mostki na Łynie, urokliwe alejki spacerowe, piękne rzeźby, fontanny, trawniki. To było od zawsze ulubione miejsce olsztynian i jestem przekonany, że już niedługo to przekonanie jeszcze się umocni, a park Podzamcze będzie najlepszą ilustracją hasła promocyjnego Olsztyna, które brzmi „O! gród z natury”. Do zobaczenia w parku — dodaje.

erbe

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mnu #1513551 | 81.190.*.* 19 paź 2014 21:40

  A to może pochwalcie się że termin zakończenia budowy został przesunięty o pół roku ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Witek #1511107 | 81.190.*.* 17 paź 2014 18:25

  Olsztyn potrzebuje miejsc pracy i w tym kierunku powinny pójść inwestycje. Parki można budować ale dopiero za zarobione a nie pożyczone pieniądze. Dojdzie do tego, że tych betonowych dżungli nie będzie za co utrzymać ale kogo to obchodzi?

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ludecki #1476261 | 46.76.*.* 3 wrz 2014 22:07

   "w parku centralnym zakaz wyprowadzania psów a o miejskim wybiegu dla czworonogów nawet nikt nie myśli" Rzeczywiście brak toalet dla zwierząt jest karygodny, ale park, zwłaszcza taka wizytówka, to nie sralnia

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. bw #1475990 | 178.235.*.* 3 wrz 2014 16:17

    Przydałby się jakiś park na Nagórkach, a nie tylko markety, galerie itd

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

   2. Spacerowicz #1454709 | 46.205.*.* 6 sie 2014 10:45

    Cudowny jest ten park. I to, co do tej pory już oddali, wygląda baaaaardzo ładnie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (17)