Prognoza na weekend: gorąco na plaży i w lesie

2014-07-26 08:22:00 (ost. akt: 2014-07-25 20:11:08)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

W weekend zapowiadają się znów upały do 30 stopni! Plaże przeżywają oblężenie. We wszystkich lasach w regionie obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Strażacy apelują: uważajcie z ogniem.
Magdalena Pękala, dyżurny synoptyk z Biura Prognoz IMiGW w Białymstoku mówi, że w sobotę i niedzielę na Warmii i Mazurach pogoda nadal będzie ładna z temperaturą do 30 stopni Celsjusza.

— Ale po południu na zachodzie województwa mogą pojawić się przelotne deszcze i burze. Podobna sytuacja będzie w niedzielę, tylko tego dnia lokalnie w trakcie burz może spaść grad. Temperatura w niedzielę do 30 st. C — zapowiada synoptyk.

Leśnicy codziennie mierzą wilgotność ściółki o godz. 9. Stan na wczoraj: od 12 do 19 procent wilgotności. Oznacza to, że sytuacja jeszcze nie jest dramatyczna. Tak się jednak stanie, jeśli przez pięć kolejnych dni wilgotność w danym nadleśnictwie będzie niższa niż dziesięć procent. To wtedy leśnicy wprowadzą zakaz wstępu do lasów.

W regionie są 33 nadleśnictwa i w każdym jest wysokie zagrożenie pożarem. Stopień trzeci, który obowiązuje, to najwyższy z możliwych. Nie oznacza to jednak zakazu wstępu do lasów: można spacerować, ale trzeba być bardzo ostrożnym.

— Na razie na szczęście nie wygląda to źle. Byliśmy wzywani do pojedynczych zdarzeń w lasach i nie były to pożary drzew, tylko ściółki. W żadnym przypadku ogień nie rozprzestrzenił się na dużą powierzchnię — mówi Przemysław Lech z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie. — Zwykle przyczyną wybuchu pożaru w lesie jest zaprószenie ognia i nieostrożność w obchodzeniu się z ogniem.

mk