E-usługi dla kierowców: Sprawdzisz szkołę jazdy i swoje punkty

2014-07-24 13:07:30 (ost. akt: 2014-07-24 13:18:20)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

MSW chce wprowadzić nowe e-usługi, które ułatwią życie przyszłym oraz obecnym kierowcom. Będzie można m.in. sprawdzić liczbę swoich punktów karnych, uprawnienia zatrudnianego kierowcy lub jakość kształcenia szkoły nauki jazdy.
Pisaliśmy o wprowadzonej w czerwcu internetowej usłudze MSW „Bezpieczny autobus”. Od 2016 roku planowane są kolejne. Ich podstawą jest system informatyczny Centralnej Ewidencji (CEPiK), który będzie gromadził dane na temat kierowców i ich wykroczeń, liczby punktów karnych, badań technicznych pojazdów, prowadził spis samochodów zarejestrowanych i niezarejestrowanych oraz uczestniczących w wypadkach. Dostęp do tych informacji umożliwi proste logowanie w systemie.

Oddzielna usługa nazywa się „Udostępnij dane pracodawcy”, która pozwoli zweryfikować uprawnienia zatrudnianego kierowcy oraz „Sprawdź szkołę jazdy”, dzięki której przyszli kursanci, będą mogli porównać wszystkie szkoły nauki jazdy pod kątem jakości kształcenia i zdawalności.

Co na to kierowcy? — Wprowadzenie takich usług to dobry sposób na samokontrolę wśród kierowców — mówi Andrzej Kopala, inspektor pracy. — Dobrze, że będzie można sprawdzić jakość kształcenia w szkołach nauki jazdy. Przecież takie modele funkcjonują w internecie, jeśli chodzi o sprawdzanie jakości sklepów czy produktów, a każdy z nas ma prawo ustalić, gdzie najlepiej zostanie przekazana mu wiedza — dodaje Kopala.

— Z jednej strony dobrze, że będzie dostęp do takich informacji, ale z drugiej jest to też zagrożenie, że ktoś może je wykraść albo niewłaściwie użyć — dodaje Józef Gruszewski. — Dobrze, że będzie wiadomo, ile kto ma punktów karnych, bo zdarzało się, że niepoinformowani kierowcy tracili prawo jazdy przez przekroczenie ich limitu.

Adam Nowiński


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kandydat #1446334 | 89.228.*.* 24 lip 2014 21:36

  szukam dobrej szkoły nauki jazdy, jak sprawdzić kąt jakości szkolenia ? ( to wymierne jest?) oraz co to jest zdawalność ? ( na 10 osób - 9 wywali babola na egzaminie to szkoła winna ?) ... acha już wiem ...publiczną kasę trzeba wywalić na "cośtam, cośtam" (chyba pos.Kruk) ... zasada prosta - uczę się -zdam, wywalam kasę - mam motywację (chyba że tatuś płaci)

  odpowiedz na ten komentarz

 2. do @# #1446263 | 178.235.*.* 24 lip 2014 19:14

  Ale się najarałeś! Wyliczanka jak litania, do tego pisane dużymi literami - to już lekki wariat. Wyluzuj koleś. Może jakaś joga???

  odpowiedz na ten komentarz

 3. @# #1446209 | 83.24.*.* 24 lip 2014 17:43

  PISALIŚCIE MOJA ULUBIONA GAZETO O GALERII TO NIECH POLICJA I NADZÓR BUDOWLANY SOBIE SPRAWDZI KTO TAM PRACUJE BO JUŻ NIEMIECCY TURYŚCI NAGRYWAJĄ I PUBLIKUJĄ W SIECI JAK CI W KASAKACH , KAMIZELKACH Z NAZWAMI FIRMY" FACHOWCY" NA PARKINGU I W WC REALA SOBIE PIWO I WÓDKĘ PIJA NA "PRZERWIE" A POTEM NA BUDOWĘ WRACAJĄ ,I ZARAZ BĘDZIE TRAGEDIA PRZED TAKIM HUCZNYM OTWARCIEM I WINNEGO NIE BĘDZIE....ZNOWU LINA WAM PĘKNIE LUB WIATR ICH POPRZEWRACAŁ ?! Ha ha "Bezpieczny autobus.".... WIDAĆ CO SIĘ DZIEJE NA DROGACH FILM TEGO TIRA , TAKŻE PO OSTATNIEJ KATASTROFIE W NIEMCZECH BO TU BADANIA I NADZÓR NA TRANSPORTEM TO JEDNA LIPA I FOTOMONTAŻ BO OD LAT JEST TA SAMA PATOLOGIA ROBIĄ JAWNIE SZKODĘ A POTEM NIE MA WINNEGO "SAMO SIĘ STALO -SAM AUTOBUS SOBIE POJECHAŁ W DRZEWO " CO DO KIEROWCÓW TO JUTRO SA IMIENINY KRZYSZTOFA - DZIEŃ "PATRONA KIEROWCÓW" ,WIEC BYŚCIE ZŁOŻYLI "MOIM KOLEŻANKOM" Z AUTOBUSÓW ORAZ INNYM KIEROWCOM SZEROKIEJ DROGI ,BY WYPADKÓW NIE MIELI I BEZPIECZNYCH KÓŁEK BEZ STRESÓW ,AWARII I PROBLEMÓW . CI LUDZIE OD LAT GRZECZNIE JEŻDŻĄ DBAJĄ O PASAŻERÓW COŚ IM SIĘ NALEŻY Z OKAZJI ICH ŚWIĘTA . MOJE ULUBIONE –, BLONDIAK ŻMIJKA ,WIEDZMA , CARYCA" I NAJLEPSZA WIEDŹMA PRZEBIEGŁA CWANIARA "TERMINATORKA VOLVIAK ” ORAZ INNE” DRIVERKI ” ZASŁUGUJĄ CHYBA NA ŻYCZENIA LUB LURKĘ .. BĘDĄ MIAŁY CHOĆ TAKĄ NAGRODĘ ZA TRUDNY ZAWÓD JAKI WYKONUJĄ OD LAT I TO BEZ "ŻADNEGO DZWONA ". BO O LUDZI DOBRYCH TRZEBA DBAĆ ,ICH SZANOWAĆ I WSPIERAĆ .PRAWDA ..?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.