Podczas otwarcia parku będzie głośno i aktywnie

2014-07-16 12:30:54(ost. akt: 2014-07-17 09:15:28)
Piknikowanie w parku swoją muzyką umili także 17-letni Rafał Majek

Piknikowanie w parku swoją muzyką umili także 17-letni Rafał Majek

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Plastyczna, rekreacyjna, muzyczna oraz z książką. Te strefy powstaną w sobotę wokoło fontanny w parku Centralnym. W każdej na mieszkańców czekać będzie mnóstwo atrakcji. Olsztyńskie śniadanie na trawie rozpocznie się o godz. 10. Nie zapomnijcie koców i koszów z żywnością!
W strefach będzie i głośno, i aktywnie. Po pierwsze, dzięki mieszkańcom i turystom, którzy w sobotę przyjdą do parku Centralnego na pierwsze olsztyńskie śniadanie na trawie. Po drugie, dzięki gościom, którzy w tych właśnie strefach będą do dyspozycji wypoczywających.

Wiecie już, że w sobotę warto wziąć ze sobą koce, karimaty, leżaki i kosze pełne smakołyków. Wiecie także, że przez cztery godziny park zamieni w wielki piknik. Nie będziemy jednak tylko jeść!

Na początek Pro Musica Antiqua

Przybyłych do parku będziemy witać już od godz. 9.30 przy wejściach: od ul. Pieniężnego oraz od ul. 22 Stycznia. Chwilę po godz. 10 sygnał do uroczystego otwarcia parku da Daniel Rupiński, utalentowany muzyk z Olsztyna, którego mieszkańcy mogą słuchać codziennie, kiedy w południe na balkonie ratusza odgrywa na trąbce hymn miasta „O, Warmio moja miła”.

Po krótkim przemówieniu Piotra Grzymowicza, prezydenta Olsztyna, o godz. 10.30 po raz pierwszy ze sceny usłyszymy pierwsze dźwięki. Wystąpi zespół kameralny Pro Musica Antiqua. — Wystąpimy z prezentem artystycznym dla wypoczywających — mówi Leszek Szarzyński, dyrektor artystyczny i menedżer zespołu. I dodaje: — Pracujemy nad repertuarem, ale zapewniam, że będzie to muzyka lekka i przyjemna dla ucha.

Podzielimy się pysznym tortem

O godz. 11 pracownicy z Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olsztynie na scenie rozpoczną opowieść o idei śniadań na trawie. W tym samym czasie na banerze zaprezentuje się reprodukcja obrazu „Śniadanie na trawie” z 1863 roku, autorstwa Édouarda Maneta. Po krótkim, ale za to ciekawym wykładzie, ponownie zaprezentuje się Daniel Rupiński, a kwadrans przed południem na scenie wystąpi 17-letni Rafał Majek z Olsztyna.

— Program niech pozostanie niespodzianką, ale na pewno będzie klimatycznie — zapewnia młody utalentowany muzyk, uczeń olsztyńskiej szkoły muzycznej oraz XII LO, który przygodę z gitarą zaczął pięć lat temu. — Najbardziej lubię grać muzykę klasyczną, ale nudno nie będzie — dodaje Rafał.

Punktualnie w południe rozpocznie się trening siłowo-obwodowy pod chmurką, który prowadzą instruktorzy z Body Perfect. O 12.30 zaprezentuje się Dariusz Wiśniewski, akordeonista Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo, a o godz. 12.50 Szkoła Muzyczna Yamaha. O godz. 13.15 pokroimy tort, który specjalnie na piknik upiecze cukiernia Korona. Koncert finałowy na scenie rozpocznie się o godz. 13.30 w wykonaniu żywiołowego chóru Tęcza.

Maluchy namalują park Centralny

W pozostałych strefach również czekać będzie mnóstwo atrakcji. Z Mrągowa przyjedzie także Zofia Wojciechowska, która zawodowo zajmuje się ogrodoterapią. Pani Zofia opowie o gatunkach trawy, o tym, co można z nią zrobić oraz o pierwszych bukietach weselnych i obrączkach, które wykonywano właśnie z trawy.

Wspólnie z uczestnikami pikniku będzie tworzyć także obrazy, plecionki z traw, a w strefie muzycznej — piszczałki z trawy. Zofię Wojciechowską będzie można spotkać w każdej strefie. W strefie plastycznej odbędzie się konkurs dla najmłodszych: dzieci namalują Park Centralny, a w nagrodę otrzymają upominki. Spotkać będzie można także Eugeniusz Geno Małkowskiego, malarza i profesora UWM, oraz Artystyczna Grupa Twórcza, czyli artyści amatorzy z UWM, którzy przyniosą ze sobą m.in. szkicowniki.

Szachowa partyjka i maraton czytania

Do parku przypłyną także kajaki. Rano z Bartąga wystartuje kolejny spływ, organizowany przez olsztyńskie PTTK, który zakończy się w parku Centralnym. W strefie z książką odbędzie się maraton czytania na głos, który rozpocznie prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Do swojego namiotu zaproszą też Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie, bukinista Paweł Pakuła, który oprócz książek zabierze ze sobą katarynkę, oraz Bożena Kraczkowska, dziennikarka „Gazety Olsztyńskiej”, a także pisarka i malarka. W strefie rekreacyjnej prof. Stanisław Czachorowski zaproponuje partyjkę szachów. Przynieść ze sobą można także inne plansze, na przykład do warcabów, chińczyka, a nawet bierki.

Zdzisław Gudojć ze Stowarzyszenia Nei Kung w Olsztynie na trawie przeprowadzi zajęcia według starego systemu tai-ki. Dodatkowo każdy chętny będzie mógł sprawdzić się w zabawie ze skakanką, hula-hoopem, a nawet przypomnieć sobie, jak gra się w gumę. Najmłodszych zaprosimy do udziału w grach planszowych i ze skakanką. Przy tej okazji odbywać się będą konkursy z nagrodami.

mp

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. km #1443532 | 88.156.*.* 20 lip 2014 22:55

  Proszę o wskazanie najbliższych parkingów, oczywiście głównie bezpłatnych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. +- #1442350 | 82.139.*.* 18 lip 2014 23:57

  Widzę że pupile Grzymowicza dają w komentarzach dużo minusów. NORMA.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Globert #1441288 | 95.160.*.* 17 lip 2014 19:57

  Ładnie i pomysłowo wykonane.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. as #1441285 | 89.228.*.* 17 lip 2014 19:48

  Dlaczego park różni się tak od wizualizacji projektów? To co możemy oglądać teraz w małym stopniu przypomina grafiki chociażby z tego artykułu: http://olsztyn.wm.pl/130524,Park-central ny-nabierze-ksztaltow-jeszcze-w-tym-roku .html

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Central Park #1441234 | 178.42.*.* 17 lip 2014 19:00

  Po kolei . Centrum parku z fontanną ujdzie . Zejście do rzeki -też . Reszta porażka/koszmar. Duża część "parku" to klepisko porośnięte rachityczną trawką . Najstraszniejsza jest jednak ilość betonu/polbruku na m2 . Czy część ścieżek nie mogła być szutrowa jak w Jakubowie ? Do tego ciemny (sic ! z tego jest część ścieżek) beton w słońcu nagrzewa się tak że odstrasza od chodzenia -jakby się szło po rozpalonym kaloryferze ! No i (s)hit tego parku -w samym środku biegnie dwupasmowa betonowa jakby szosa -tylko dostawić barierki i ekrany i mamy olsztyńską autostradę ! To już niestety jest koszmar . Przez to park wygląda jak dzieło industrialnej architektury sprzed 50 lat -w sam raz np . do Warszawy na rocznicę PRL . Reasumując miało być pięknie wyszło jak zwykle .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (24)