Park Centralny, czyli zielona wizytówka w samym sercu Olsztyna

2014-07-15 14:35:48(ost. akt: 2014-07-15 14:40:17)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

W centrum Olsztyna, wzdłuż Łyny, na terenie, który przez lata pozostawał zapomniany, powstał wyjątkowy, przyjazny ludziom obiekt. W Parku Centralnym odpoczynek i relaks znajdą młodsi i trochę starsi mieszkańcy Olsztyna oraz turyści.
O zagospodarowaniu prawie 13-hektarowego terenu, leżącego u zbiegu ulic 22 Stycznia, Pieniężnego, Kościuszki, Niepodległości, Emilii Plater oraz Knosały mówiło się w Olsztynie od wielu lat. Nic dziwnego, skoro znaczną jego część stanowiły nieużytki, zaniedbane brzegi Łyny czy pozostałości po dawnych ogródkach działkowych.
Budowa Parku Centralnego odmieniła na szczęście wygląd Śródmieścia. A tym samym obiekt już został okrzyknięty mianem najpiękniejszej zielonej wizytówki stolicy Warmii i Mazur.

O projekcie
Projekt „Poprawa estetyki i atrakcyjności przestrzeni publicznej Śródmieścia — budowa Parku Centralnego i rewaloryzacja Parku Miejskiego Podzamcze w Olsztynie” z jednej strony jest odpowiedzią na potrzebę mieszkańców, a z drugiej władz miasta, które dzięki swoim zadaniom wpływają na poprawę stanu i wyglądu bardzo ważnej części przestrzeni miejskiej Olsztyna.
Wspomniane parki położone są w bardzo atrakcyjnej turystycznie przestrzeni miasta, a dodatkowo w lokalnym i regionalnym układzie komunikacyjnym.
Oba obiekty oddzielone są od siebie jedynie ulicą Szrajbera. Zatem realizacja inwestycji tworzy jeden zwarty obszar.
— Realizacja tego projektu znacznie podwyższa poziom atrakcyjności turystycznej, pozwala na stworzenie w mieście terenu o dużym znaczeniu rekreacyjnym — podkreśla Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Historia i położenie
Park Centralny zajmuje powierzchnię 12,87 ha i znajduje się w samym sercu Olsztyna. Obiekt usytuowany jest między ulicami 22 Stycznia, Pieniężnego, Kościuszki, Niepodległości, Emilii Plater, Knosały. A przez to jest ściśle powiązany z terenem stanowiącym centrum handlowo-usługowe, gdzie zlokalizowane są urzędy oraz inne instytucje administracji publicznej.
Budowa Parku Centralnego stworzyła możliwość zagospodarowania tej przestrzeni tak, by nabrała dużego znaczenia w zakresie rekreacji i wypoczynku i stała się jedną z najpiękniejszych wizytówek miasta.
Z kolei Park Podzamcze zajmuje powierzchnię ponad 5,5 hektarów bardzo zróżnicowanego pod względem ukształtowania terenu. Projekt zakłada rewaloryzację południowej części parku. Jego zamierzeniem jest, by zniszczony do tej pory obiekt, który nie był w stanie spełniać należycie swojej funkcji, stał się parkiem o charakterze spacerowym, by ulubione miejsce spotkań mieszkańców odbywało się w otoczeniu istniejących zabytków i starodrzewu, żeby jednocześnie wiązało się z właściwym wykorzystaniem potencjału przyrodniczego i zrozumieniem społecznym dla idei ochrony zabytków.
Rewaloryzacja Podzamcza obejmuje także m.in.: przebudowę chodników i oświetlenia, schodów, stworzenie ścieżek pieszych i rowerowych, remont i rozbudowę murków oporowych oraz istniejącej już fontanny oraz jej podświetlenie.

Wykonawca i finansowanie
Przetarg nieograniczony na zaprojektowanie i wybudowanie Parku Centralnego ogłoszono w kwietniu 2012 roku. Swoje oferty złożyło dziewięciu wykonawców i w wyniku rozstrzygnięcia postępowania przetargowego na początku czerwca 2012 roku został wybrany zwycięzca: firma Prasbet z Grudziądza. Przewidywany termin zakończenia zadania to 30 czerwca 2014 roku, a wartość kontraktu wyniosła ponad 10,7 mln zł brutto.

Natomiast 29 października 2013 roku ogłoszony został przetarg nieograniczony na wybór wykonawcy rewaloryzacji Parku Miejskiego Podzamcze. W połowie grudnia 2013 roku nastąpiło otwarcie ofert, a na początku stycznia tego roku podpisano umowę z Przedsiębiorstwem Robót Inżynieryjnych Budownictwa Sp. z o. o. Przewidziany termin wykonania zadania to 15 października br., a kwota kontraktowa wynosi 8,5 mln zł brutto.

Projekt „Poprawa estetyki i atrakcyjności przestrzeni publicznej Śródmieścia — budowa Parku Centralnego i rewaloryzacja Parku Miejskiego Podzamcze w Olsztynie” został dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013. Umowa o dofinansowanie została podpisana 30 sierpnia 2010 roku.
Koszt całkowity projektu odbywającego się w formule „Zaprojektuj i wybuduj”, który dotyczy dwóch zadań: budowy Parku Centralnego i rewaloryzacji Parku Miejskiego Podzamcze (II etap) wynosi 19,8 mln zł. Z czego 9,3 mln zł to kwota dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (7 mln zł dla Parku Centralnego), stanowiąca 64 proc. kosztów kwalifikowanych, wynoszących ponad 14,5 mln zł.
Zakończenie całego projektu unijnego, zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie, przewidziane jest na 31 grudnia tego roku (rozliczenie finansowe inwestycji).

Etapy inwestycji
Pierwszy etap inwestycji budowy Parku Centralnego uwzględniał zaprojektowaną fontannę z zadaszoną sceną, budowę półokrągłego podestu oraz lokalizację miniamfiteatru. Zaplanowano także, że w Parku Centralnym pojawią się również ścieżki rowerowe i spacerowe, kładki na Łynie, altany, place wejściowe, system oświetleniowy, wiele miejsc siedzących i mnóstwo zieleni. To także budowa sieci wodno-kanalizacyjnej.

Drugi etap inwestycji, to przede wszystkim przygotowanie terenów sportowych, rozplanowanie terenów zielonych w połączeniu z doborem konkretnych gatunków roślin, a także budowa wejść do parku ze schodami i rampami, umożliwiającymi dostęp dla osób niepełnosprawnych.
Nad bezpieczeństwem spacerowiczów i wypoczywających w Parku Centralnym, oprócz tradycyjnych patroli policji i straży miejskiej, czuwać będzie system monitoringu. — Nowy park z pewnością będzie jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście — dodaje Piotr Grzymowicz.

Na liście prac przy budowie Parku Centralnego znalazły się również tak ważne przedsięwzięcia, jak m.in. wykonanie powierzchniowego odwodnienia terenu, a także budowa wejść do parku ze schodami i rampami umożliwiającymi dostęp dla osób niepełnosprawnych.
Park Centralny ma być oazą spokoju w samym centrum Olsztyna, ma służyć kontemplacji przyrody i bliższemu poznawaniu jej, ma być przyjazny wszystkim mieszkańcom oraz turystom.

Park w liczbach
Na spacerowiczów i wypoczywających w Parku Centralnym czeka prawie dwa kilometry ścieżek pieszych, ponad półtora kilometra ścieżek rowerowych oraz ponad 500 metrów ścieżek pieszo-rowerowych.
Zamontowano także sześć kamer monitorujących (powierzchnia ujęta monitoringiem wizyjnym — 40 000 metrów), jeden mostek rowerowy, dwie toalety publiczne, linarium (wymiary urządzenia 8,2 x 8,2 metrów, wysokość 5,8 metrów) oraz siłownię pod chmurką (cztery urządzenia do ćwiczeń sprawnościowych).

Powierzchnia podświetlanej fontanny z 30 dyszami oraz pięcioma kulami imitującymi planety układu słonecznego wynosi 665 metrów, z kolei wysokość słupa tryskającej wody — do 7 metrów. Ponadto zainstalowano pięć programów obrazów wodnych.

W nowym parku, do 30 października firma Prasbet, w ramach nasadzeń kompensacyjnych, czyli wzamian za wycinkę drzew pod inwestycję, posadzi 222 drzewa. Wśród nich: dęby czerwone i szypułkowe (10 sztuk), klony (55 sztuk), śliwy wiśniowe (20 sztuk), brzozy (34 sztuki), wierzby (12 sztuk), lipy (8 sztuk), wiśnie piłkowane (4 sztuki), jabłonie (35 sztuk), czereśnie (7 sztuk), olchy (6 sztuk), graby (7 sztuk), świerki (23 sztuki) oraz jeden plantan klonolistny.
mp

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. moley #1489772 | 81.190.*.* 21 wrz 2014 11:09

  Olsztyn to zadupie i tyle w temacie

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Anna #1448544 | 88.156.*.* 28 lip 2014 16:01

  Rark centralny jest wizytówką Olsztyna, ale jestem rozczarowana małą ilością ławek, brakiem koszy na odpady po pieskach i nie do końca wykoszone chaszcze na obrzeżach przede wszystkim od strony ulicy KoSciuszki.Ponadto czekam na informację, że wandale którzy próbowali wybić szybę na jednym z mostków są już złapani i ukarani.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Olsztyniak #1448211 | 89.228.*.* 28 lip 2014 08:47

  Już za kilka miesięcy powstanie na kilkunastu hektarach wielki kompleks. Będą do niego ciągnąć ŚMIECIARKI Z CAŁEGO WOJEWÓDZTWA. Smród śmieci , odpadków, fekaliów , nieczystości wraz z muchami i szczurami zawitają w Olsztynie. OLSZTYN BUDUJE SORTOWNIE ŚMIECI !!!

  odpowiedz na ten komentarz

 4. www #1439267 | 46.230.*.* 15 lip 2014 16:08

  Jesienia planuje odwiedzic Olsztyn i na pewno tam zawitam. Z tej okolicy mam najwczesniejsze wspomnienia z dziecinstwa, jestem bardzo ciekawy jak to wyglada teraz. Fajnie by bylo, gdyby polaczono jeszcze ten park z podzamczem poprzez przejscie pod mostem (tak jak na moscie przy "niagarze", tylko troche szersze :). A w ogole co z mostem na Szrajbera? Ostatnio, jak pamietam, cos tam przy nim kombinowali.

  odpowiedz na ten komentarz