Cesarskie głazy w środku puszczy

2014-07-10 08:40:00(ost. akt: 2014-07-09 18:42:36)

Autor zdjęcia: parkikrajobrazowewarmiimazur.pl

W Puszczy Rominckiej Wilhelm II upolował swojego dwutysięcznego jelenia. O myśliwskie wyczyny niemieckiego cesarza pod dziś dzień świadczą pamiątkowe głazy. W przedzielonej polsko-rosyjską granicą puszczy pełno jest przyrodniczych i historycznych atrakcji.
Historycznym znakiem Puszczy Rominckiej, oprócz słynnych mostów w Stańczykach, są cesarskie głazy. Stawiano je w miejscach myśliwskich triumfów Wilhelm II. Na najstarszym widnieje: „Jego Wysokość Cesarz Wilhelm II strzelił tu 24.09.1900 roku kapitalnego czterodwudziestaka”. Na innym napis, który na polski tłumaczy się: „Darzbór! Z tej ambony Jego Wysokość Cesarz i Król Wilhelm II 28 września 1912 roku upolował swojego 2000 jelenia szlachetnego, kapitalnego czternastaka”. 


Notował swoje osiągnięcia
— W Puszczy Rominckiej jest obecnie 14 takich głazów pamiątkowych, osiem po stronie polskiej, sześć po rosyjskiej, choć to pewnie nie wszystkie jelenie, jakie cesarz tu ustrzelił. Wilhelm II bardzo skrupulatnie notował swoje myśliwskie osiągnięcia. W całym życiu upolował około 2300 jeleni — mówi gospodarz terenu Jaromir Krajewski, dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. 

Dwa cesarskie kamienie można spotkać przy wiodącym przez puszczę zielonym szlaku turystycznym. Dostęp jest w sumie do pięciu głazów, bo jeden znajduje się w rezerwacie i dlatego nie można go oglądać, napisy na dwóch kolejnych są zupełnie nieczytelne.

Kajzer tak sobie upodobał tutejsze jelenie, że w Romintach (obecnie Radużnoje w obwodzie kaliningradzkim) kazał sobie postawić myśliwski pałacyk. Dziś zostały po nim tylko fundamenty. Herbowe jelenie stojące kiedyś przed pałacem po wojnie zostały wywiezione do Rosji. Łowiska w Puszczy Rominckiej, zastrzeżone sto lat temu dla cesarza, po 1933 roku objął inny zapalony myśliwy Herrman Goering. Upolowany przez niego jeleń, określany jako Matador, przebił cesarskie trofeum „kapitalnego czterodwudziestaka” i przez dłuższy czas był łowieckim rekordem świata. Goering tak pilnował rominckich jeleni, że kazał ogrodzić puszczę płotem.


Po dwóch stronach granicy
Dziś dzieli ją granica. Dwie trzecie puszczy znajduję po stronie rosyjskiej.

— Jest ona jednak coraz bardziej dostępna. Zwłaszcza dla osób, które maja wizy małego ruchu granicznego, bo one są jednocześnie przepustką umożliwiającą poruszanie się w rosyjskiej strefie przygranicznej. Byliśmy tam, żeby zinwentaryzować cesarskie kamienie po rosyjskiej stronie. Szlaki są dobrze oznakowane, przygotowane miejsca postoju, można też łatwo znaleźć nocleg. — zachęca do wyprawy dyrektor Krajewski, przypominając, że polsko-rosyjskie przejście graniczne Gołdap-Gusiew można przejeżdżać rowerem. 

Gołdap leży na zachodnim skraju puszczy. Siedziba parku krajobrazowego mieści się w Żytkiejmach na jej wschodnim krańcu. Na terenie puszczy jest sześć rezerwatów przyrodniczych. Pozostaje on też ważną ostoją zwierzyny, obecnie żyje w niej około 300 jeleni, 35-40 łosi, może 10 wilków i kilka sztuk szczególnie rzadkich rysi.

wuka

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. a'propos #1439022 | 178.36.*.* 15 lip 2014 10:49

  Naprawdę,atrakcja wielka,zwłaszcza dla miłośników przyrody.Buszował Cesarz po nie jednej Puszczy i kład pokotem zwierzynę łowną,a przy tym podkręcał sobie wąsa,bo taki był z siebie dumny.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Myśliwi - ukryci mordercy #1435773 | 178.235.*.* 10 lip 2014 21:26

  Jesteście okrutnymi "ludźmi". Zawsze wasze tłumaczenia mają omamić niemoty, Zabijacie!!! Dziwne, że tak jesteśmy wyczuleni na śmierć psów w aucie, a zwierzyny w lesie nie. Zabójstwo w świetle prawa, a nie lepiej w internecie się wyżyć???Są takie świetne gry dla morderców!!! nie żal wam tej sarny - nie, bo to fantom!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Do gejowego #1435328 | 83.24.*.* 10 lip 2014 09:54

  Co ty posuwasz te jelonki że tak się zamartwiasz. Myslistwo było jest i bedzie , a kolega od posuwania jelonków musi sie z tym pogodzić. I pamietaj Gejowy że zoofilia to przestepstwo. Darz Bór.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. gajowy #1435316 | 88.156.*.* 10 lip 2014 09:39

  Niezły baran z tego cesarza, 2000 jeleni, a to pewno nie ostatni, i pewnie innego zwierza też namordował. 2000 jelonków, to przez 6lat codziennie jeden - czy ci gnuśni ludzie niczym innym się nie zajmowali ? Widać ten naród mordowanie ma we krwi. A redaktorek się rozczula nad taką łazęgą !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)