Sanepid wyznaczył kąpieliska w regionie. Jest ich ... tylko 13

2014-06-24 06:35:11(ost. akt: 2014-06-23 19:33:05)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch/archiwum GO

Sanepid wyznaczył w naszym województwie jedynie 13 kąpielisk. To jednak nie oznacza, że miejsc do pluskania się w wodzie w regionie będzie mniej. — Organizatorzy kąpielisk nie mają obowiązku zgłaszać obiektów do sanepidu — mówi Elżbieta Łabaj z olsztyńskiego sanepidu.
W tym sezonie kąpielowym sanepid w Olsztynie wyznaczył 13 kąpielisk w regionie. Wśród nich cztery są w Olsztynie, z których trzy (Marina przy ul. Jeziornej, Słoneczna Polana przy ul. Sielskiej oraz Skanda przy ul. Plażowej) swoją działalność rozpoczną już w piątek. Z czwartej plaży, a dokładnie miejskiej nad jeziorem Ukiel, będzie można korzystać od 9 sierpnia.

W województwie kąpieliska będą działać dodatkowo w Ostródzie i we wsi Kal (po 2 kąpieliska) oraz po jednym w Lidzbarku Welskim, Giżycku, Szczytnie, Pelniku i Wielochowie pod Lidzbarkiem Warmińskim. Na ponad połowie obiektów nie zakończyły się jeszcze badania wody.

To nie oznacza jednak, że kąpielisk lub miejsc wykorzystywanych do kąpieli (te drugie wiążą się przede wszystkim z mniejszą liczbą wymogów, a koszty ich utrzymana są tańsze) nie będzie więcej. Ile w tym sezonie będzie ich działać, tego nie wiadomo. Dlaczego? Organizatorzy kąpielisk nie mają obowiązku zgłaszać swoich planów do sanepidu. Tak jest od 2010 roku, kiedy znowelizowano ustawę o prawie wodnym, która z kolei związana jest z członkostwem Polski w Unii Europejskiej.

Zmiany wiążą się przede wszystkim z szeregiem wymogów do spełnienia. Każdy organizator kąpieliska musi m.in. złożyć wniosek w danej gminie do 31 grudnia roku poprzedzającego sezon kąpielowy, przedstawić aktualny profil wody, wykonywać kontrole wewnętrzne jakości wody. W zamian za to zatwierdzone przez sanepid kąpieliska trafiają na tzw. europejską listę kąpielisk.

mpKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Anna #1424151 | 77.242.*.* 24 cze 2014 09:13

    jakie kapieliska sa zamkniete? rozumiem ze 13 jst ok, ale jakie sa skazone?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. antyleming #1424079 | 83.19.*.* 24 cze 2014 06:57

    MAZURY - CUD NATURY ...... KRAINA TYSIĄCA I JEDNEGO JEZIORA ......

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)