Procesja jak droga do nieba

2014-06-19 09:10:00(ost. akt: 2014-06-19 12:55:35)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

— Procesja jest obrazem naszej wędrówki do nieba i jest symbolem naszego życia — mówi ks. dr Paweł Rabczyński, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Olsztynie.
— Proszę księdza, czym jest święto Bożego Ciała?

— Pełna nazwa to święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Obchodzone jest w czwartek po niedzieli Najświętszej Trójcy. Boże Ciało to bardzo stara tradycja, wprowadzona w 1264 roku przez papieża Urbana VI. Na Warmii taki sposób oddawania czci ciału i krwi Chrystusa upowszechnił się na przełomie XIV i XV wieku. Powstały kościoły Bożego Ciała w Glotowie, Elblągu i Bisztynku. 


— Dlaczego tego dnia wierni wychodzą z kościołów?

— Procesja jest wyrazem uwielbienia Boga za całe dzieło stworzenia. Stąd wyniesienie ze świątyń Przenajświętszego Sakramentu w monstrancji. W ten sposób Bóg symbolicznie błogosławi polom, zbiorom i całemu dobytkowi ludzi. Kiedyś gdy społeczeństwa były przede wszystkim rolnicze obchodzono z monstrancją całą wieś i pola. Ołtarze przy których zatrzymują się procesje do dzisiaj zdobi się witkami brzozy. Ich świeża, wiosenna zieleń jest symbolem życia. Kiedyś po procesji zabierano witki i wtykano je, dla pomyślności zbiorów w pola. Wkładano je też za obrazy, podobnie jak palmy poświęcone podczas niedzieli palmowej.


— A co oznacza zwyczaj sypania kwiatków?

— Jeżeli Pan Bóg wychodzi z kościoła, ludzie chcą okazać mu szacunek poprzez coś najpiękniejszego, a takie są kwiaty. Procesje z sypaniem kwiatków widziałem też we Francji czy Szwajcarii. Są kraje, w których ludzie używają do tego celu liści. 


— Jakie jest znaczenie religijne procesji?

— Wierni oddają cześć Bogu i wyznają wiarę w obecności Chrystusa obecnego w Przenajświętszym Sakramencie. Zatrzymując się przy czterech stacjach odmawiamy modlitwę "Od powietrza, głodu i wojny, zachowaj nas, Panie". W ten sposób prosimy Boga łaski. Czytając Ewangelie błogosławimy czterem stronom świata. Ale procesja, podczas której ludzie idą niosąc kwiaty, feretrony i dźwigając święte figury jest obrazem naszej wędrówki do nieba i jest symbolem naszego życia. Procesja jednoczy ludzi, bo idą wszyscy, biedni i bogaci, zdrowi i chorzy. Los nas wszystkich jest taki sam.


— Czy polskie procesje wyróżniają się na tle innych?

— Nasze na pewno są bardzo barwne i biorą w nich tłumy wiernych. Na Warmii zawsze były bardzo długie, bo obchodzono z monstrancją pola. Zdarzało się, że objeżdżano je konno.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. do niżej #1421727 | 82.113.*.* 20 cze 2014 10:56

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Zapewne petardy i fajerwerki od dwóch tygodni przed sylwestrem do samego sylwestra Ci nie przeszkadzają, pewnie pijackie juwenalia, wrzaski i burdy również Ci nie przeszkadzają, na pewno również tolerujesz liczne psie kupy na chodnikachm, nie mówiąc już o dyskotekach i głośnych imprezach na Starym Mieście, gdzie mieszkasz. Nie chcesz mieszkać koło kościoła - proste rozwiązanie: zamieniasz mieszkanie na inne, oddalone od kościoła. Na pewno dorobiłeś się pod panowaniem aktualnych złodziejskich rządów, które z pewnością również akceptujesz. Musisz iść do lekarza, bo masz rzadką alergię na procesję, która odbywa się ... raz do roku! Po wycięciu przez chirurga odpowiedniego fragmentu mózgu będziesz akceptował wszystko, nawet samego siebie.

    1. iw #1421689 | 213.76.*.* 20 cze 2014 09:26

      Ktoś jest jakiejś wiary ok. ale dlaczego się z tym tak obnosi? Dlaczego muszę wysłuchiwać od rana śpiewów dochodzących z kościoła, dlaczego biernie muszę uczestniczyć w procesji, która przechodzi pod moim oknem, dlaczego muszę szukać objazdów bo droga zablokowana przez procesję? Przecież nie wszyscy muszą być tej samej wiary.

      odpowiedz na ten komentarz

    2. do Ema #1421679 | 82.113.*.* 20 cze 2014 09:03

      Takich bzdur dawno nie słyszałem. Możesz podać kwoty dotacji i źródło skąd to wzięłaś. Nie jesteś w stanie nic podać, bo to kompletna bzdura co piszesz. Kościół Niemiecki daje prezenty? Pewnie masz na myśli Biskupa z Limburga do dzisiaj nie rozliczonego...

      odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. Andrzej #1421674 | 88.156.*.* 20 cze 2014 08:44

        czemu śmieją się ze Świadków Jehowych przecież jest też wiarą - nie chodzą po ulicach , i nie trzeba po nich sprzątać . Przecież za sprzątanie po procesji płacą wszyscy .

        Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

      2. rambo #1421655 | 88.156.*.* 20 cze 2014 07:50

        ...skąd u niektórych osobników taka zapiekła nienawiść do katolickich zwyczajów i obrzędów religijnych na granicy paranoi...to się chyba wywodzi z domu i skrywaną tożsamością górali z Góry Synaj...dla mnie te uroczystości mają swój urok i umocowanie w lokalnej kulturze obyczajowej a niem biorę czynnego udziału...

        Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

      Pokaż wszystkie komentarze (17)