Powązki nie dla gen. Jaruzelskiego?

2014-05-28 17:01:33 (ost. akt: 2014-05-28 16:32:07)

Autor zdjęcia: Wikipedia.pl, Andrzej Barabasz (Chepry)

— Czy twarzą polskiej historii ma być Wojciech Jaruzelski? — pyta historyk, profesor Norbert Kasparek z UWM. Przeciwko pogrzebowi generała na warszawskich Powązkach protestują politycy, głównie z prawicy, sprzeciw zgłosił też prezes IPN.
— W piątek pogrzeb generała Wojciecha Jaruzelskiego, czy to możliwe, żeby odbył się bez kontrowersji?
— Generał Jaruzelski był żołnierzem, walczył podczas wojny, jego rodzina przekazała wolę, że chciał być pochowany wśród poległych współtowarzyszy bojów. Wszystko byłoby w porządku, ale nie wydaje mi się, żeby w wolnej Polsce generał był godny Powązek. Tam spoczywają przecież także, z takim trudem dziś identyfikowane, ofiary systemu, który reprezentował i tak bardzo bronił.

— Czy należy się mu państwowy pogrzeb? W 1989 roku został przecież prezydentem.
— Nie kwestionuję, że pogrzeb powinien być państwowy, że z udziałem żołnierzy. Tylko od razu powstaje pytanie czy panteon narodowy jest odpowiednim miejscem dla człowieka, o którego historia będzie się jeszcze długo kłóciła. A jej wyrok może być bardzo surowy. Profesor Władysław Bartoszewski powiedział kiedyś, że ocena PRL-u przez pokolenia, które go już nie będzie pamiętać, będzie zdecydowanie ostrzejsza niż nasza i tych, którym stan wojenny odebrał Teleranek.

— Ustalono, że Wojciech Jaruzelski pochowany zostanie na Wojskowych Powązkach w kwaterze I Armii Wojska Polskiego. Frontowcy, z którymi walczył, ale także byli żołnierze zawodowi, powojenni podwładni generała, stoją za nim w jednym szeregu.
— Bronią swoich życiorysów, swojego sztandaru. Jak mogą uważać inaczej. Pytanie jak my, jako państwo widzimy swoją historię. Czy jej twarzą, nawet pamiętając o jego osobistych dramatach, ma być generał Jaruzelski? Oprowadzając wycieczkę po Powązkach i opowiadając o leżących tam bohaterach przy jego grobie musiałbym powiedzieć, że tu leży ktoś kto wprowadził stan wojenny i odebrał nam nadzieję.

— Na Powązkach są przecież groby Bieruta i Gomułki.
— Pewnie i jakichś rosyjskich siepaczy, którzy tłumili powstania. Rozmawiamy jednak w wolnej Polsce, przed 1989 roku nikt by nas nawet nie pytał o takie rzeczy.

— Gdzie więc, jeśli nie na Powązkach?
— Generał Jaruzelski powinien zostać pochowany na którymś z wojskowych cmentarzy na szlaku I Armii WP, z którą wojował. Walczył o Kołobrzeg, brał udział w forsowaniu Odry. Na warszawskich Siekierkach też leżą jego koledzy, którzy forsowali Wisłę.

— Generał miał wiele twarzy: uczeń szkoły zakonnej i zesłaniec syberyjski, żołnierz, komunista, ten który wprowadził stan wojenny, a potem oddał władzę. Przeszedł do historii jako postać bardzo skomplikowana.
— Na pewno możemy powiedzieć, że generał Jaruzelski wiernie służył Związkowi Radzieckiemu. Pytanie, czy miał jakąś alternatywę. Wtedy nie każdy przecież służył. Czynił wiele zła, choć teraz można oczywiście mówić, że wprowadzając stan wojenny generał dokonywał tylko wyboru mniejszego zła.
Po zabójstwie prezydenta Narutowicza pojawiło się hasło: "Ciszej nad tą trumną". Przez szacunek dla śmierci dziś powinniśmy się jeszcze wstrzymać z ostatecznymi ocenami.

bs

Komentarze (36) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. obywatel #1406485 | 88.156.*.* 30 maj 2014 07:10

  NIE dla POWĄZEK!!! nie jest godzien spocząć tam - co z tego że był prezydentem, wybranym praktycznie przez siebie samego - to o niczym nie świadczy ...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

 2. HEDER #1406438 | 37.30.*.* 30 maj 2014 00:09

  Wszyscy komentują , obrażają się jak by to miało coś zmienić , Pytam po co ? Przecież to tylko jedna WRON-a zdechła .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Orfeusz #1405944 | 109.243.*.* 29 maj 2014 12:39

   W Szczecinie chyba jeszcze jest , w stanie wojennym była jednostka wojskowa Nr 3446 tzw. 5 Pułk Piechoty potocznie nazywana jednostką Jaruzelskiego ., po ogłoszeniu stanu wojennego jeden z żołnierzy wyszedł na apel poranny z przypiętym do czapki orłem w koronie , zgadnijcie co z nim zrobiono ? A teraz żołnierze z takimi samymi orłami w koronie mają mu nad grobem oddawać honory . Może Ci co go tak bronią na ten temat się wypowiedzą ?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. Wypendzony #1405708 | 178.202.*.* 29 maj 2014 06:40

    Prosze napisac prawde ile ludzi zostalo po 1990 roku wypedzonych z Polski z powodu biedy i szykan kosciola do chwili obecnej.Po otrzymaniu emerytury chcialem wrocic do Polski ale to jest nie mozliwe z powodu fanatyzmu religijnego i pedofili ksiezy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

   2. mkr111 #1405657 | 62.87.*.* 28 maj 2014 22:54

    Generał zawsze umiera dwa razy http://pochwalony.eu/?p=2196

    odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (36)