MAPDOT – burzenie murów stereotypów

2014-05-28 13:32:16(ost. akt: 2014-05-28 13:36:50)

Autor zdjęcia: Ewa Paździorko

Drużyna Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce wróciła właśnie z Pardubic (Czechy), gdzie odbyło się podsumowanie europejskiego projektu MAPDOT - Move and Pull Down The Wall. Najstarsi uczniowie ZPE wzięli tam udział w Abilympiadzie, czyli konkursie umiejętności zawodowych niepełnosprawnych. Wszyscy przywieźli ze sobą nagrody i wyróżnienia.
Najlepiej wypadł Dominik Michalski - zajął drugie miejsce w kategorii decoupage i malowania na szkle. Magda Stolarczyk była trzecia w decoupage, zdobyła również razem z Adamem Małkowski wyróżnienie w gotowaniu. Dominik Michalski, Kamil Koralewski, Szymon Nowosad i Milena Kujawska wyróżnili się w konkurencji zdobienia jaj, Zosia Jurjewicz w ceramice, Kasia Bujanowska w malowaniu na szkle. Marcin Kuźnicki był szósty w fotografii. - Ogromne słowa uznania należą się też anglistce Ewie Kruszewskiej, która od początku koordynowała projekt oraz reszcie nauczycieli uczestniczących w spotkaniu: Joannie Biłat - Lachowskiej, Justynie Dowiedczyk, Lucynie Kulawczuk, Michalinie Kłujszo, Sergiuszowi Nowickiemu i Michałowi Śliwińskiemu – mówi Agnieszka Jabłońska, dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych i przewodnicząca Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce.


Stowarzyszenie Wyjątkowe Serce i ZPE były jedynymi polskimi instytucjami uczestniczącymi w projekcie. Udział wzięli również: Karadeniz Sports Club Association (Turcja), Prerag Association (Słowacja), Kinesthetis Cymru Cyf (Walia), Ceska Abilimpijska Asociate o.s. (Czechy) oraz The Gozo Centre for Arts and Crafts (Malta). Wszyscy cyklicznie spotykali się u jednego z uczestników, by wymienić doświadczenia, poznać lokalne rozwiązania dotyczące kształcenia niepełnosprawnych i wypracować nowe. W marcu tego roku przedostatnie spotkanie partnerów MAPDOT odbyło się w Olsztynie.

Pełna nazwa "MAPDOT - Move and Pull Down The Wall", numer referencyjny to 2012 - 1 - GB2 - GRUO6 - 08550 3. Jest on finansowany i koordynowany przez Komisję Europejską w ramach programu GRUNTVIG. Naczelna idea to ułatwienie ludziom niepełnosprawnym zdobycie zawodu i dostępu do pracy, czyli doprowadzenie do jak największej autonomii w społeczeństwie.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: TerapeuciZPE

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mam już dość #1491492 | 83.28.*.* 23 wrz 2014 13:38

    oglądania tego zdjęcia, a szczególnie typka w czerwonej koszulce. Nie będę więcej wchodzić na stronę Gazety Olsztyńskiej"

    odpowiedz na ten komentarz