Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Świat zmieni się na niebiesko

2014-04-02 09:12:33(ost. akt: 2014-04-02 09:26:32)

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

— Czujemy się w obowiązku wspierać podopiecznych Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce, zwłaszcza w tym niezwykłym dniu. Do zobaczenia dziś wieczorem pod ratuszem! Nie zapomnijcie o niebieskim akcencie — zaprasza Piotr Hain, siatkarz Indykpolu AZS.
Od lat Stowarzyszenie Wyjątkowe Serce, które współprowadzi Zespół Placówek Edukacyjnych w Olsztynie, przyłącza się do obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. — W tym roku postanowiliśmy jeszcze mocniej zaznaczyć swoją obecność i wyjść z problematyką autyzmu do całej społeczności Olsztyna — mówi Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE i szefowa stowarzyszenia. — Spotkajmy się dziś o godz. 19 pod olsztyńskim ratuszem. Happening wyjątkowych serc będzie pełen niespodzianek!

Na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem siatkarze drużyny Indykpol AZS, która jest ambasadorem stowarzyszenia, rodzice dzieci z autyzmem, podopieczni i absolwenci ZPE oraz wszyscy mieszkańcy Olsztyna, którzy poczują chęć wsparcia niebieskiej inicjatywy, wypełnią kolorami i wyjątkowymi napisami wielkie serce. W pobliżu ratusza ustawiony zostanie również namiot sensoryczny pod szyldem "Wejdź do świata autyzmu". — Dzięki temu nasi goście będą mogli na własnej skórze przekonać się, czym jest autyzm, a na telebimie pooglądamy wspólnie, jak na niebiesko dla autyzmu świecą m.in. Statua Wolności w Nowym Jorku, wieża Eiffla w Paryżu, opera w Sydney i warszawski Pałac Kultury i Nauki — mówi Agnieszka Jabłońska.

Ponieważ niebieski jest międzynarodowym kolorem autyzmu, błękitną iluminacją rozbłyśnie ZPE, ratusz, planetarium i siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury. — Jeśli będziemy dziś grać koncert, to założymy koszulki w kolorze niebieskim — zapowiada Piotr Sołoducha, lider zespołu Enej, którego członkowie są ambasadorami Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce. — Przyczynimy się w ten sposób do rozwijania wiedzy oraz świadomości społeczeństwa na temat autyzmu. Ideą przyświecającą temu dniu jest informowanie o potrzebach osób dotkniętych autyzmem, o ich talentach oraz, niestety, dyskryminacji, z którą bardzo często i niesłusznie się spotykają.
— Czujemy się w obowiązku wspierać naszych potrzebujących kibiców — dodaje Piotr Hain, siatkarz Indykpolu AZS. — Myślę, że obu stronom te spotkania sprawiają frajdę. Do zobaczenia dziś wieczorem pod ratuszem! I nie zapomnijcie o niebieskim akcencie!