​Meteorolodzy ostrzegają: W całym regionie będzie ślisko!

2013-12-09 09:02:44 (ost. akt: 2013-12-09 16:09:08)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych Zespół w Białymstoku wydało ostrzeżenie dla województwa warmińsko-mazurskiego. - Po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem nastąpi zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników - czytamy w komunikacie. Część mieszkańców Warmii i Mazur nie ma prądu.
Meteorolodzy przestrzegają przed zamarzającymi jezdniami i chodnikami. Lód zacznie pojawiać się już po godzinie 12, kiedy temperatura spadnie poniżej 0.

- Z północnego wschodu na południowy zachód województwa postępować będzie spadek temperatury powietrza i gruntu poniżej 0°C. Po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem nastąpi zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura powietrza w powyższym okresie obniży się do -4°C na północnym wschodzie i -1°C na południowym zachodzie województwa a przy gruncie odpowiednio do -6°C, -3°C - mówi Barbara Jakubowska z dyżurny synoptyk z Białegostoku.Warmia i Mazury bez prądu


Na Warmii i Mazurach maleje liczba odbiorców, którzy nie mają prądu. W sumie bez prądu pozostaje 824 odbiorców, głównie z powiatów: ełckiego, lidzbarskiego i bartoszyckiego. Większość awarii powinna zostać usunięta do godziny 12.00. Uszkodzenia linii spowodowane są przez silny wiatr oraz nocne intensywne opady śniegu. Wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne. Jednak w związku ze spadkiem temperatury i marznącym błotem pośniegowym sytuacja na drogach wojewódzkich pogarsza się. O stan dróg krajowych dba obecnie 19 jednostek sprzętu, zaś na drogach wojewódzkich pracuje 41 jednostek.

Stan ostrzegawczy na Żuławach


W dwóch miejscowościach na Żuławach - Żukowie i Dolnej Kępie- Nowotki przekroczone zostały stany ostrzegawcze wód (stan na godzinę 10 - red.). Stan ostrzegawczy osiągnęła również rzeka Elbląg. W gminie Elbląg utrzymano pogotowie przeciwpowodziowe. Dodatkowo pełniony jest całodobowy dyżur, a służby prowadzą bieżący monitoring stanów wód oraz obwałowań. Wzrost poziomu wód zależny będzie od siły i kierunku wiatru. W godzinach popołudniowych wiatr ma słabnąć i powoli zmieniać kierunek na południowy, co prawdopodobnie spowoduje obniżanie się poziomu wód na akwenach.

Drogi przejezdne


Wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne. Na drogach panują utrudnione warunki jazdy. Występuje lokalna śliskość, błoto pośniegowe lub też zajeżdżony śnieg. Na drogach krajowych pracują 34 jednostki sprzętu, zaś na drogach wojewódzkich pracują aż 52 jednostki.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nke #1267974 | 79.191.*.* 11 gru 2013 19:45

  takiego podejścia do tematu odśnieżania ulic i chodników jak w Wegorzewie nie ma w całej Polsce. Jest tak od lat więc mnie to nie zaskoczyło.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Podziękowania #1267024 | 83.31.*.* 10 gru 2013 18:22

  W imieniu wszystkich mieszkańców nadwęgorapskiego grodu chiałbym serdecznie "podziekować" włodarzom miasta tym z gminy i tym z powiatu za perfekcyjne zimowe utrzymanie przejezdności ulic na terenie miasta oraz rewelacyjnego utrzymania drożności wszystkich ciągów pieszych zwanych potocznie chodnikami. Niezmiernie cieszy perfekcyjne przygotowanie służb miejskich i powiatowych do akcji "Zima 2013". My mieszkańcy możemy być dumni że nasze miasto tak przepięknie wygląda tą zimową porą i na pewno może być dumą naszych włodarzy. A tak na poważnie. Co jest do jasnej cho....ry z tymi ulicami i chodnikami. Bo jasny szlag bierze jak się jeździ i chodzi po naszym mieście. Tylko niech burmistrz nie mówi, że jak się komuś nie podoba to niech siedzi w domu, bo był już taki jeden co dawał takie dobre rady i dziś już nie jest burmistrzem. Jak nie przyjdzie odwilż i nie odpuszczą lody na ulicach i chodnikach to będzie jakas totalna masakra. Tak źle na początku zimy to już w tym mieście dawno nie bylo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Barbara #1266589 | 83.18.*.* 10 gru 2013 10:04

  W tym okresie zimowym drogowcy w całym województwie warmińsko-mazurskim mają zakaz pojawiania się na drogach wszelakich, a jak się pojawią to mają mieć pługi podniesione co najmniej 15 cm. Brawo!!!!!To się nazywa oszczędność!

  odpowiedz na ten komentarz

 4. jacek i placek #1266426 | 89.229.*.* 9 gru 2013 22:58

  W Węgorzewie jak pięknie na ulicach. Warstwa ubitego śniegu niedługo przekroczy 30 cm - brawo ! Jazda po muldach to może świetna sprawa, ale nie dla amortyzatorów w samochodach osobowych, mam sobie kupić czołg, żeby normalnie przejechać ? Zarząd Dróg Powiatowych - ocena 7, szóstka to za mało, brawwwoooo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. SKAZANI NA SKUTECZNOŚĆ DROGOWCÓW #1266308 | 83.11.*.* 9 gru 2013 20:46

  Zagrożenie na drodze powiatowej Piotrowiec-Wyszkowo-Siekiera-Zagaje, jezdnia pokryta śniegiem, lodem.

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (23)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD