Krajobraz po nawałnicy. Połamane drzewa, podtopienia, brak prądu

2013-12-08 14:52:08 (ost. akt: 2013-12-08 15:01:44)

Autor zdjęcia: KP PSP w Braniewie

Nawet kilka tysięcy gospodarstw pozostaje nadal bez prądu. Silny wiatr uszkadzał linie energetyczna. Trwa usuwanie awarii. Nawałnica, która przeszła nad regionem łamała drzewa i gałęzie. W sobotę od rana usuwano skutki cofki wód Zalewu Wiślanego we Fromborku.
Mieszkańcy miejscowości z 14 gmin w województwie warmińsko-mazurskim wciąż pozostają bez prądu. Jak informuje dyżurny Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie, pozbawionych energii elektrycznej może być nawet 5 tysięcy gospodarstw.

Sytuacja powoli wraca do normy. W sobotę bez prądu mogło być nawet 30 tysięcy gospodarstw z naszego regionu. Energetycy próbują usunąć awarie. Według informacji z CZK w Olsztynie, do wieczora niemal wszędzie powinny zostać przywrócone dostawy energii.

Pełne ręce roboty mieli także strażacy, którzy wielokrotnie musieli wyjeżdżać usuwać skutki nawałnicy. W samym tylko Braniewie i powiecie od czwartku do soboty usunięto kilkadziesiąt przewróconych, połamanych drzew, konarów, które blokowały drogi.

Silny i zmienny wiatr w połączeniu z intensywnymi opadami śniegu spowodował powstanie cofki we Fromborku. W sobotę od rana usuwano jej skutki.

- Strażacy workami z piaskiem zabezpieczali budynki mieszkalnego oraz gospodarcze, linie brzegową przed naporem wody. W działaniach uczestniczyli strażacy-ochotnicy z terenu miasta i gminy Frombork oraz PSP z Braniewa - informuje st. kpt. Ireneusz Ścibiorek – oficer prasowy KP PSP w Braniewie.

Z dnia na dzień pogoda powinna się poprawiać. Synoptycy prognozują, że w najbliższych dniach przyjdzie ocieplenie. Do środy, 11 grudnia, temperatura może jeszcze utrzymywać się poniżej zera, ale już od czwartku przyjdzie ocieplenie. A w kolejną niedzielę słupek rtęci może wskazać nawet 5 stopni Celsjusza.

Wiosenne temperatury mają utrzymać się przez kilka dni. Najcieplej ma być we wtorek - 17 grudnia - wtedy temperatura ma wynieść 8 stopni Celsjusza.

SzS

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. xxx #1265591 | 87.205.*.* 8 gru 2013 21:31

  Miasto opanowało tylko częściowo główne ulice. Dzisiaj po 19 jechałem Pieniężnego. Prawie nie dało sie ruszyć spod świateł. Są jeszcze miejsca "gdzie pług z kulawa nogą nie zajechał" i , to w centrum miasta, a parkomaty tam stoja. Brawo dla ojców sukcesu. Kolejna wtopa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. ekologista #1265573 | 109.241.*.* 8 gru 2013 21:02

  Przy drogach zamiast drzew sadzić krzewy na żywopłoty, drzewa były dobre z przyjemnym chłodkiem dla koni i furmana. stare drzewa muszą umrzeć podobnie jak starzy ludzie. Mimo, że wiadomo gdzie powstają zaspy na 200 km trasie widziałem tylko jeden mizerny płotek przeciw śniegowy przy drodze. Smutne to, bo śnieg i zaspy mogą być naprawdę.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. nika #1265487 | 81.190.*.* 8 gru 2013 19:21

  Strażacy mieli pełne ręce roboty. Na strażaków można liczyć zawsze, oni nie dyskutują , a biorą się do pracy. Dzięki Wam wszystkim , że jesteście

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 4. j #1265475 | 176.97.*.* 8 gru 2013 19:03

  zasranego urzędnika z zasranym ekologiem zaprzęgnąć do usuwania skutków wichury to wtedy może zmądrzeją, ciekawe jak się czuli patrząc jak drzewa odebrały życie niewinnym ludziom

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ? #1265404 | 37.8.*.* 8 gru 2013 17:30

   A czy nie prościej by było i mniej roboty dla strażaków i nerwów dla tysięcy mieszkańców jakby powycinano drzewa sąsiadujące z liniami energetycznymi i przy drogach ? Ile normalnych ludzi by było zadowolonych ..... no ale urzędnik i ekogol nawet po szkodzie nie zmądrzeje.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (8)