Warmińskie Pompeje, czyli wzgórze za wioską

2013-12-10 12:00:00(ost. akt: 2014-07-02 11:22:47)
Mają Włosi swoje Pompeje, będzie miało je i Barczewo. W przyszłym roku na wzgórzu za Barczewkiem rozpoczną się wykopaliska prowadzone przez archeologów polskich i niemieckich. W przyszłości mogą się stać atrakcją turystyczną.
W 2014 roku Barczewo będzie obchodziło jubileusz 650-lecia założenia miasta. Ale tylko nieliczni wiedzą, że wcześniej jedno miasto już istniało, w okolicach dzisiejszego Barczewka. Miejsce, gdzie je wzniesiono, okoliczni mieszkańcy nazywają Wzgórzem Zamkowym.

Projekt „Warmińskie Pompeje”


Pismo, jakie otrzymał w lipcu tego roku Lech Nitkowski, burmistrz Barczewa, zaskoczyło tutejsze władze. Wystosowali je prof. Christofer Herrmann z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Felix Biermann z Uniwersytetu Jerzego Augusta w Getyndze, Niemcy, i dr. Arkadiusz Koperkiewicz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Informowali, że wystąpili do niemieckiego Ministerstwa Kultury o sfinansowanie projektu badawczego „Barczewko — Warmińskie Pompeje”. Przewiduje on podjęcie badań archeologicznych na terenie wzgórza i organizację w tym miejscu międzynarodowych obozów studenckich.

— Aplikacja uzyskała pozytywną ocenę, ale Ministerstwo Kultury uzależniło swoje wsparcie pozyskaniem dodatkowych funduszy — napisali sygnatariusze listu. — W tej sytuacji pytamy, czy gmina mogłaby udostępnić na bazę archeologów np. budynek szkolny i pomóc znaleźć sponsorów, którzy opłaciliby wyżywienie.

— W Barczewie były prowadzone wykopaliska, które prowadził dr. Koperkiewicz, a eksponaty tam znalezione są prezentowane pod szkłem w kasetonach na rynku, więc dlaczego nie! — mówi burmistrz Nitkowski. — Jedna atrakcja turystyczna więcej to plus dla gminy.

Najazd Litwinów zniszczył miasto


O istnieniu miasta i zamku Alt Wartenburg (Barczewko), wybudowanego w 1325 roku (miasta starszego od Barczewa) przez biskupa warmińskiego Eberharda z Nysy, wspominają XIV-wieczne kroniki. Nawiązuje też do tego archeologiczna mapa autorstwa Steffla i Fromma z 1914 roku. Obszar Barczewka nad jeziorem Wadąg jest tutaj opisany jako stare miasto. Z kolei Thomas Hauck przedstawił swoją wizję rysunkową miasta i zamku, otoczonego palisadą (z jednej strony zwodzony most), z zabudowaniami wewnątrz. U podnóża miasta widać też domy.

— Miasto Alt Wartenburg zostało w 1354 roku zniszczone przez Litwinów, po czym w 1364 roku wybudowano nowe — Wartenburg, Barczewo — opowiada dr Arkadiusz Koperkiewicz. — Takie nagłe zdarzenie, jak najazd, pozwala odkryć eksponaty, które będą pełnym obrazem panującej tu kultury — podobnie jak to było w Pompejach, stąd te „Warmińskie Pompeje” — co ma wielkie znaczenie dla poznania historii tych ziem. To jedno z nielicznych takich stanowisk w Europie.

Archeolodzy spodziewają się znaleźć: ceramikę, wyroby z żelaza, fundamenty i piwnice domów, przedmioty domowego użytku, narzędzia, ozdoby, itp. Na razie wykonali zdjęcia lotnicze, przeprowadzili też próbne odwierty. Na niewielkiej głębokości znaleźli skorupy garnków.

Wygląda na dzieło człowieka


Przy budowie boiska do siatkówki w centrum Barczeka pracuje kilka osób, w tym sołtys Ewa Bąk. — Miasto tutaj? — zastanawia się. — Nie słyszałam, ale to wzgórze wydaje się być dziełem człowieka, nie przyrody. W każdym razie takie odkrycie spopularyzowałoby naszą wieś w regionie.

Wąska droga prowadzi w kierunku jeziora Wadąg. Obok leży głęboki jar i płynie struga. Teren wyżynny ma walory obronne. Nic dziwnego, że założyciele miasta i zamku postanowili wznieść tu duże siedlisko. Przy wzgórzu jest długi, wysoki na kilka metrów wał, ślady fosy oraz obiektów osadniczych. Widok, z jeziorem Wadąg w tle, jest imponujący.

— Miejmy nadzieję, że w przyszłości uda się pozyskać środki, które pozwolą to miejsce uczynić atrakcyjnym dla turystów. Barczewo jest przecież od niedawna w sieci Cittaslow — mówi Jakub Żywicki, główny specjalista ds. funduszy unijnych w Urzędzie Miasta.

Prace archeologiczne rozpoczną się latem 2014 roku i będą trwały przez dwa sezony.

Władysław Katarzyński
w.katarzynski@gazetaolsztynska.pl

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dzydza #1267104 | 79.230.*.* 10 gru 2013 19:49

    no nareszcie,a co z "Krzyzowa Gora,tam tez powinni arc heolodzy wkroczyc.

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)