Polski Sejm powinien być rozbudowany?

2013-11-07 15:08:53 (ost. akt: 2013-11-07 15:13:47)

Autor zdjęcia: Archiwum Prywatne

— Nie widzę w tym wszystkim żadnej logiki, poza jednym, jakby tu wydać publiczne pieniądze — prof. Kazimierz Kik, politolog o planowanej rozbudowie gmachów Sejmu.
— W przyszłym roku ma ruszyć budowa nowego gmachu, który wejdzie w skład sejmowego kompleksu. Posłowie się cieszą, ale podatnicy chyba już mniej.

— Tym bardziej że jeżeli porównamy nasz Sejm przed 1989 rokiem i po, to mamy więcej Sejmu w III RP niż mieliśmy go w PRL. Doszedł Senat. Kilkanaście lat temu dobudowano nowe skrzydło w sejmowym kompleksie. Tu rodzi się jakiś swoisty rodzaj paranoi politycznej. Z jednej strony słychać głosy wzywające do zmniejszenia liczby posłów czy likwidacji Senatu, a z drugiej mamy działania koalicji rządzącej zmierzające do powiększenia gmachu Sejmu. Nie widzę w tym wszystkim logiki, poza jednym, jakby tu wydać publiczne pieniądze.

— Potrzebę nowych inwestycji posłowie tłumaczą tym, że w Sejmie nie ma warunków do pracy.

— Jeżeli tworzy się 70 różnych komisji, Sejm zaczyna bawić się w quasi ustawodawcze zabawy to mamy, co mamy: mniej ustawodawstwa, a więcej Sejmu.

— Był pomysł by wszyscy posłowie zamieszkali na kwaterach na mieście, a hotel sejmowy zamienić na powierzchnie biurowe. To tańsze rozwiązanie niż budowa nowego gmachu za kilkanaście milionów złotych.

— To już nawet nie o to chodzi, bo to w ogóle nie ma najmniejszego uzasadnienia. W całej Europie jest tendencja do redukowania, ograniczania kosztów funkcjonowania parlamentów. Bo nie chodzi o to, żeby państwo było coraz droższe, ale żeby było coraz sprawniejsze. Gdyby posłowie wpadli na pomysł by zmniejszyć o połowę liczbę różnych tajemniczych komisji, które potrzebują swoich lokali, to miejsca byłoby dość. Tyle że wszyscy zajmują się wszystkim, tylko nie ustawodawstwem.

— W planach jest budowa jeszcze drugiego budynku przy ul. Wiejskiej. Miałby kosztować 50 mln zł.

— Takie rożnego rodzaju pomysły są funkcją coraz gorszej jakości klasy politycznej. Klasy politycznej, która nie jest przygotowana do pracy ustawodawczej.

— Platforma miała na swoich sztandarach wyborczych wypisany postulat likwidacji Senatu.

— Ale też zmniejszenia liczby posłów. W Polsce mamy do czynienia z dwoma niepokojącymi zjawiskami. Po pierwsze, to formułowanie obietnic wyborczych "na wabia". Po drugie, partie dochodząc do władzy tracą swój azymut, a tym azymutem jest przecież dla nich program wyborczy. Zajmują się administrowaniem. Dziś 90 proc. polskiego ustawodawstwa, które opuszcza Sejm to buble i muszą być potem poprawiane.

— No, ale może to przez te kiepskie warunki pracy...

— Mają kilkadziesiąt komisji, to niech powołają jeszcze z 20-30. Potem będą potrzebowali kolejnego budynku, żeby stworzyć 50. komisję. A już dzisiaj nasz Sejm jest molochem.

— Teraz na jednego posła przypada nieco ponad dwa metry kwadratowe powierzchni biurowej. To mało, ale jest na to rada. Mniej posłów i metraż od razu skoczy.

— Wystarczy zrealizować programy wyborcze partii rządzących.

Rozmawiał Andrzej Mielnicki

Więcej ciekawych rozmów, wywiadów i reportaży w sekcji Reporter >>

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Michał #1253073 | 83.24.*.* 25 lis 2013 06:46

  Zmniewjszyc do setki. Jakie oszczędności dla kraju.Apijaków na odwyk za swoją kasę.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. kruk #1243866 | 83.3.*.* 13 lis 2013 14:51

  Proponuję zmiejszyć o połowę liczbę (o)posłów o połowę i sejm będzie i połowę większy A i kasy się ostanie troszkę :/

  odpowiedz na ten komentarz

 3. zch #1242299 | 89.228.*.* 11 lis 2013 19:57

  rozpędzić dziadostwo które godzi się na to że, młodzież bez pracy, trwa idiotyczna walka o stołki, wielu emerytów tych nie spracowanych blokuje miejsca pracy zamiast wreszcie wypoczywać, w urzędach biurokracja, korupcja i tumiwisizm, PO zyskuje dzięki strachowi społeczeństwa przed dokonaniami PISu, podkładanie się kosztem ludzi dla USA -wyliczać więcej? To ma być demokratyczna Polska ? Na pohybel.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Marek #1240417 | 89.228.*.* 9 lis 2013 12:28

  Wyjdzie Romuald K.i zrobi porządek.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Jacek #1240415 | 88.156.*.* 9 lis 2013 12:25

  Będzie więcej pOSŁÓW?!

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (17)