Żywność z Warmii i Mazur na targach w Łodzi

2013-10-11 21:20:40 (ost. akt: 2013-10-11 16:55:49)

Autor zdjęcia: UM

Od piątku w Łodzi trwają VI Targi Żywności Ekologicznej i Tradycyjnej NATURA FOOD 2013 organizowane przez Międzynarodowe Targi Łódzkie. Targi honorowym patronatem objął m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi oraz związku województw RP.
Ideą tego przedsięwzięcia jest promocja żywności ekologicznej i naturalnej oraz popularyzacja produktów regionalnych i potraw przygotowywanych według tradycyjnych receptur.

Udział w targach jest doskonałą okazją do promocji producentów i przetwórców żywności regionalnej, tradycyjnej i naturalnej. Podczas ich trwania odbywa się prezentacja oraz degustacja produktów pochodzących z większości polskich regionów. Na stoisku regionu warmińsko-mazurskiego przedsiębiorcy zrzeszeni w sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle” prezentują miody i produkty pszczelarskie, piekarnicze i lody.

Targom towarzyszy bogaty program, liczne prelekcje, warsztaty i szkolenia. Targi Natura Food służą bowiem nie tylko promocji produktów tradycyjnych i naturalnych, ale także propagowaniu i pogłębianiu wiedzy o tradycjach kuchni regionalnych
i promowaniu żywności opartej na surowcach naturalnych.

Dla wystawców, zorganizowany został Konkurs o Złoty Medal NATURA FOOD 2013, którego celem było wyłonienie i promocja najlepszych produktów ekologicznych, naturalnych i tradycyjnych prezentowanych podczas Targów. W kategorii „produkt naturalny niecertyfikowany” Złoty Medal NATURA FOOD 2013 zdobyły lody miodowe Pracowni Cukierniczej Magdaleny Kroczek.

W kategorii „produkt tradycyjny” Złoty Medal zdobył miód pszczeli nektarowy gryczany Pasieki „Mostkowo”, zaś wyróżnienie otrzymał chleb żytni na zakwasie Eko-Piekarni Wydminy.

To kolejny, po medalach zdobytych podczas Targów „Smaki Regionów” w Poznaniu, sukces producentów z regionu Warmii i Mazur.