Gimnazjum nr 2 w Działdowie szkołą demokracji i samorządności

2013-10-07 09:30:54 (ost. akt: 2013-10-07 09:38:18)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Działdowie stawia na wszechstronny rozwój ucznia, którego ważnym elementem jest kształtowanie postaw demokratycznych i obywatelskich.
30 września w ramach ogólnopolskiej akcji SAMORZĄDY MAJĄ GŁOS, odbyły się wybory do władz Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 2. W wyniku głosowania młodzież powołała Radę Samorządu Uczniowskiego, która w jej imieniu podejmować będzie wszelkie bieżące decyzje i koordynować działania ogólnoszkolne. Wybory były doskonałą okazją, aby zmobilizować młodzież do aktywności na rzecz społeczności szkolnej. Klimat stworzony wokół tego wydarzenia, świadczył o jego ogromnym znaczeniu dla młodzieży.

- Cieszę się, że w naszej szkole podejmowane są tego typu akcje. Duża frekwencja w wyborach pokazuje, że uczniom nie jest obojętne to, co dzieje się w szkole, a samorząd na pewno postara się uatrakcyjnić szkolne życie – powiedziała Zuzia Aurast, przewodnicząca SU.

Termin wyborów i skład uczniowskiej komisji wyborczej został ogłoszony trzy tygodnie wcześniej. Następnie komisja wyborcza określiła czas, do którego przyjmowane były zgłoszenia, a po zatwierdzeniu listy kandydatów rozpoczęto kampanię wyborczą, która spotkała się z dużym zainteresowaniem wyborców. Kandydaci prowadzili aktywną akcję informacyjną poprzez plakaty ulotki, krótkie audycje w szkolnym radiowęźle, czy artykuły w szkolnej gazecie GIMŻycie. Uczniowie wykazali się dużą odpowiedzialnością i przestrzegali zasad ordynacji wyborczej.

Zorganizowano debatę przedwyborczą, podczas której kandydaci mogli zaprezentować siebie i swoje programy, a pozostali uczniowie zadać im pytania dotyczące ich przyszłej działalności. Debata przebiegająca pod hasłem „Jak wspierać samorządność uczniowską?”, służyła również wspólnemu określeniu potrzeb i oczekiwań, a także wyznaczeniu priorytetów i celów działania.
W dniu wyborów, na każdej przerwie uczniowie mieli możliwość udania się do lokalu wyborczego i oddania swojego głosu. Frekwencja w wyborach wyniosła 64%.

Rangi temu szkolnemu wydarzeniu nadał fakt obecności specjalisty od prawa wyborczego – przedstawiciela Centrum Studiów Wyborczych UMK w Toruniu, z którym Gimnazjum nr 2 nawiązało współpracę pół roku temu. W obecności obserwatora, który czuwał nad prawidłowym przebiegiem wyborów, wszystko przebiegło sprawnie, w miłej i spokojnej atmosferze.

- Myślę, że dobrze zorganizowane i przeprowadzone wybory są wspaniałą lekcją demokracji, pozwalają zintegrować środowisko szkolne oraz wzmacniać postawy obywatelskie uczniów, dając im jednocześnie wiele samodzielności w podejmowaniu decyzji i braniu za nie odpowiedzialności – podsumowała Marlena Perzyńska, dyrektor szkoły.

W skład rady samorządu uczniowskiego weszli: przewodniczący, wiceprzewodniczący, sekretarz, skarbnik oraz rzecznik praw ucznia. Pozostali członkowie samorządu zgodnie z ich predyspozycjami i zainteresowaniami utworzyli sekcje zadaniowe.

- Cieszę się, że rola samorządu uczniowskiego jest w naszej szkole ważna i doceniana. Jest to dla nas motywacja do współpracy, działania w zespole, realizacji własnych pomysłów i wpływania na to, by żyło się nam razem miło i bezpiecznie – dodała Hania Dudzic, członek SU.

W kolejnych miesiącach nowego roku szkolnego Samorząd Uczniowski Gimnazjum nr 2 będzie poszerzać zakres działania. Oprócz zadań, które realizowane są w każdym roku szkolnym i wpisują się na stałe w kalendarz imprez i uroczystości szkolnych, planowane są dalsze działania wynikające z potrzeb i inicjatywy uczniów.

Anna Wółkowska

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. deutsch #1213421 | 82.160.*.* 7 paź 2013 19:38

  Dokładnie popieram wypowiedź Licealisty teraz gimnazjum to inaczej przedszkole a patrząc kto tam teraz chodzi do tego gim to szkoda gadać same dzieci które na okrągło liżą du** nauczycielom, no ale nauczycielom się to podoba przecież to wiadome :D Ci naiwni uczniowie tańczą dosłownie jak im nauczyciel zagra... Wielka mi demokracja no normalnie pogratulować hahaha. Serdecznie zapraszam do Liceum tyle że tam albo się zmienicie na normalnych ludzi albo zginiecie marnie takie są realia ;)

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Licealista #1213410 | 95.160.*.* 7 paź 2013 19:27

  A kto siedzi zazwyczaj w takim samorządzie? Odpowiedź prosta : Kujoni którzy lubią się bardzo zgadzać z opinia nauczyciela ,często nie posiadający własnego zdania i potem taki człowiek jest uczony takiego zalosnego zachowania .Potem taki człowiek ma o sobie bardzo wysokie mniemanie i myśli że jest niewiadomo kim i takie lamusy z tego gimnazjum wychodzą,i w liceum.sie po kątach chowają albo pod.pokojem nauczycielskim siedzą.I jak taki człowiek.ma potem poradzić sobie w życiu

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Licealista #1213403 | 95.160.*.* 7 paź 2013 19:17

  W Liceum/Technikum nie będzie piessczenia sie z uczniem,tym bardziej nie będzie takiego sztucznego słodzenia i wchodzenia w d**e nauczycielom bo po prostu ,nauczyciele tego nie lubią.Jedynie w tym gimnazjum jak nauczycielowi w d**pe nie wchodzisz to jestes dla nich nic wart...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Nauczyciel #1213013 | 82.160.*.* 7 paź 2013 10:52

  Już na pierwszy rzut oka widać tę kształtowanie postawy obywatelskiej po przez uczestnictwo jednej z słuchaczek w czapce gdzie wisi nasz symbol narodowy kpina i profanacja niedługo będą w kominiarkach siadać w ławki

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)