Uczniowie badają przestrzeń kosmiczną

2013-09-23 12:59:05(ost. akt: 2013-09-23 13:09:14)
Jak zarazić dzieci pasją? Jak zachęcić je do nauki przedmiotów ścisłych? Wiedzą o tym nauczyciele i rodzice uczniów Szkoły Podstawowej w Świętajnie. To jedyna szkoła w województwie warmińsko-mazurskim, która bierze udział w programie "Minisat - bądź wielkim odkrywcą".
MiniSAT to międzynarodowy projekt realizowany przez Fundację Copernicus Projekt. Każdego roku ten zespół wysyła 2 lub 3 misje w przestrzeń okołoziemską. Eksperyment jest wielkości "kinder-niespodzinki". W tym roku w projekcie bierze udział także Szkoła Podstawowa ze Świętajna.


W piątek, 13 września, dzieci ze Świętajna przygotowały swoje cztery minisaty. Dwa zostały przygotowane przez uczniów klasy pierwszej i dwa przez uczniów klasy szóstej. Pierwszoklasiści w swoich minisatach umieścili kilka ziaren fasoli oraz folię bąbelkową. W celu późniejszej obserwacji takie same przedmioty zostały także w szkole. Po powrocie minisatów na Ziemię dzieci wcielą się w rolę naukowców - będą prowadziły obserwacje i wyciągały wnioski. Szóstoklasiści zapakowali do swoich minisatów zegarek elektroniczny (drugi z tak samo ustawioną godziną został w szkole, w celu porównania wyników eksperymentu) i kliszę fotograficzną, która zostanie wywołana po powrocie na Ziemię. 
Do przedmiotów wysyłanych w przestrzeń kosmiczną zostały dołączone także listy z nazwiskami dzieci i nauczycieli, a każdy minisat otrzymał swój numer i został oznakowany logo Gminy Świętajno.


Start już 5 października, w Łowiczu. Wówczas odbędzie się lot, w którym wezmą udział m.in. eksperymenty przygotowane przez dzieci ze Świętajna. Umieszczone wewnątrz kapsuły minisaty zostaną wysłane na wysokość 40 km w stratosferę za pomocą balonu stratosferycznego. Tam będą poddane działaniu otaczającego środowiska. Pod wpływem różnicy ciśnień balon pęknie i wraz z minisatami powróci na Ziemię. Spadnie w promieniu 120-130 km, jednak nie będzie problemu z jego odnalezieniem, ponieważ będzie cały czas monitorowany. Z kapsuły umieszczonej na balonie będą robione także zdjęcia, co pozwoli na uzyskanie np. zdjęć krzywizny Ziemi. Przedmioty poddane eksperymentowi wrócą do dzieci. W poniedziałek, 7 października, rozpoczną się obserwacje.


Nauczycielami odpowiedzialnymi za realizację projektu w szkole w Świętajnie są Irena Anielska, dyrektor szkoły, Lucyna Częścik, wicedyrektor szkoły oraz Emilia Zapert, nauczycielka I klasy. Podczas przeprowadzonych warsztatów pedagodzy wprowadzili uczniów w tematykę przestrzeni kosmicznej i przeprowadzanego eksperymentu. 
 — Pomysł na udział w projekcie jest efektem współpracy szkoły z rodzicami — mówi Irena Anielska, dyrektor szkoły w Świętajnie. — Jesteśmy otwarci na ciekawe pomysły i chętnie się w nie angażujemy. Takie eksperymenty to świetna promocja przedmiotów ścisłych. A zależy nam na tym by dzieci je polubiły.
— Program jest dostosowany do możliwości poznawczych dzieci — dodaje Emilia Zapert, nauczycielka pierwszej klasy i opiekunka projektu. — Dzieci prowadzą swoje własne badania naukowe, to świetny sposób, by zarazić je naukową pasją.
Uczniowie już wcielają się w rolę naukowców. Stawiają swoje hipotezy na temat przedmiotów umieszczonych w minisatach.
— Myślę, że ziarenka fasoli będą większe i pękate po powrocie z kosmosu — mówi jedna z uczennic.
— Pewnie zginą w przestrzeni kosmicznej i w ogóle nie wrócą — przypuszcza inny uczeń.MiniSAT to nie jedyny kosmiczny projekt, w którym chce wziąć udział Szkoła Podstawowa w Świętajnie. W przyszłości planowana jest także telekonferencja w czasie rzeczywistym z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, podczas której astronauci będą odpowiadać na pytania dzieci.Dzieci to urodzeni badacze. Wystarczy ukierunkować ich ciekawość na odkrywanie, a same dostrzegą, że nauka nie musi być nudna. Czekamy na wyniki eksperymentu i będziemy śledzić poczynania młodych naukowców, życząc dalszego rozwijania pasji.