Trasa Mrągowo - Reszel – Warpuny – Mrągowo

2013-08-23 14:39:56(ost. akt: 2013-08-23 15:02:47)
Długość 60 kilometrów.
Z Mrągowa wyjeżdżamy ulicą Mrongowiusza i Wolności. Jedziemy drogą 591, która prowadzi do Kętrzyna. Z drogi zjeżdżamy przed Szestnem w lewo, na Kiersztanowo. Droga wiedzie nas wzdłuż brzegów jezior Juno i Kiersztanmowskiego (z lewej) , a później jeziora Dejnowo ( z prawej).


Dojeżdżamy do Św. Lipki (22 kilometry).

Święta Lipka to królowa warmińskich sanktuariów maryjnych. Nazywają ją "Częstochową Północy".

Kościół najbardziej słynie z ruchomych organów zbudowanych w latach 1719-1721. Samą budowlę zbudowano w latach 1687 - 1693. To obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Zdobia go wewnątrz przepiękne malowidła.

A czemu Św. Lipka? W XIV wieku pewnemu skazańcowi objawiła się Matka Boska i poprosiła o wyrzeźbienie jej postaci z Dzieciątkiem. Więzień w ciągu nocy wyrzeźbił w kawałku drewna figurkę Matki Boskiej.

Rankiem, gdy znaleziono przy nim owo dzieło, tak olśniło strażników, że ci poczytując to za znak bożego ułaskawienia zwrócili skazanemu wolność. Dziękując Matce Boskiej za uratowanie życia, niedoszły skazaniec szedł w kierunku Reszla szukając po drodze dorodnej lipy, na której wedle zaleceń Matki Boskiej miał postawić rzeźbę.

Właśnie tutaj, gdzie stoi obecna bazylika, napotkał wspaniałą lipę. W krótkim czasie miejsce to zasłynęło cudami i uzdrowieniami.


Stamtąd ruszamy do pobliskiego Reszla.

W Reszlu jakby zatrzymał się czas. Od czasów późnego średniowiecza centrum miasteczka założonego w 1337 roku prawie nie zmieniło swojego wyglądu. Ciche, wąskie uliczki, rozległy park nad Sajną i piękny gotycki zamek stwarzają prawdziwie romantyczną atmosferę.

Co trzeba zobaczyć w Reszlu:

Gotycki zamek, który zaczęto budować w 1350 roku, a skończono w 1401. W latach 1806-1807 w czasie dwóch wielkich pożarów zamek został zrujnowany. Przejęli go miejscowi ewangelicy, którzy przekształcili południowe skrzydło zamku w zbór. Stąd dziwna wieża, przypominająca zamki z filmów Disneya.

Zamek odbudowano na przełomie lat 70/80 ubiegłego wieku. Wstęp na zamek jest płatny. W zamku mieści się galeria, hotel i restauracja.

Zamek biskupi - duma Reszla

Kościół św. św. Piotra i Pawła
Nad Reszlem dominują dwie budowle: zamek i kościół św. św. Piotra i Pawła. Świątynię zbudowano w latach 1360 - 1402. Ma 51 metrów długości.

Wnętrze kościoła głównie XIX-wieczne. Za niewielką opłatą można wejść na kościelna wieżę i zobaczyć panoramę Reszla.


Przez Reszel malowniczo wije się rzeczka Sajna. Można ja przejść i przejechać po dwóch mostach. Jeden powstał w...XIII, a drugi w XIV wieku.

Pomnik poległych z 1906 roku
Najpierw na szczycie pomnika do lotu zrywał się pruski orzeł. Przypominał Niemcom o wygranych w 1866 i 1871 roku wojnach z Austrią i Francją. Po 1945 roku zastąpiły go dwa miecze. Żebyśmy my pamiętali o Grunwaldzie. Teraz na szczycie pomnika nie ma nic. Taka historia.

Na początku lat 90 zdjęto miecze i odsłonięto niemieckie napisy na pomniku. Dodano tez polski napis: Poległym ku pamięci.

Warto też pospacorawać sobie po reszelskim rynku i okolicznych uliczkach. I obejrzeć: kamieniczki na rynku, budynek apteki Pod Orłem, byłe więzienie, fragmenty murów obronnych z XIV w., klasycystyczny ratusz z pocz. XIX wieku czy cerkiew greckokatolicką a niegdyś kościółiół (1799-1800).


Wyjeżdżając z Reszla możemy na moment zboczyć z trasy. Tuż za rogatkami Reszla, przy drodze do Korsz stoi krzyż. Stoi dokładnie w miejscu, gdzie w 1811 roku spalono ostatnią w Europie "czarownicę".

Nazywała się Barbara Zdunk i miała młodszego od siebie kochanka. Barbara nie pogodziła się z jego odejściem. Nachodziła go, głośno krzyczała.

Kiedy w miejscu gdzie mieszkał, ktoś podłożył ogień, który strawił większość Reszla Podejrzenie padło na Barbarę. Osadzono ją w wieży reszelskiego zamku.

Miejski sąd w Reszlu skazał ją za czary na śmierć przez spalenie na stosie. 21 sierpnia 1811 roku skutą łańcuchami Barbarę Zdunk załadowano na wóz i wywieziono na Wzgórze Szubieniczne pod Reszlem.

Sprowadzony z Lidzbarka Warmińskiego kat najpierw ją udusił, a potem podpalił stos.

Więcej informacji o Reszlu: kliknij tutaj

Z Reszla wyjeżdżamy drogą 590 w kierunku Łężan.

Wybudowany na początku XX wieku neobarokowy pałac nad jeziorem Legińskim należy do najpiękniejszych na Warmii i Mazurach.

Łężany - jeden z najpiękniejszych pałaców na Warmii i Mazurach

Obecnie właścicielem i administratorem pałacu jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Jedziemy dalej drogą 590, po kilku kilometrach skręcamy w lewo, na Warpuny.

To tutaj zaczyna się liczący ponad 100 kilometrów szlak kajakowy Krutyni. We wsi można zobaczyć XIX-wieczny niszczejacy kosciół ewangelicki.

Z Warpun przez Zyndaki i Polską Wieś wracamy do Mrągowa.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Czy to prawda? #2631136 | 5.173.*.* 25 lis 2018 18:27

    Czy zaginął u was kiedyś listonosz z pieniędzmi ?

    odpowiedz na ten komentarz