Trasa rowerowa Świętajno- Jerutki - Piasutno - Świętajno

2013-08-21 14:07:32(ost. akt: 2013-08-21 14:39:28)

Autor zdjęcia: Piekar

Startujemy z centrum Świętajna. Wyjeżdżamy ulicą Polną. Do Jerutek mamy około 5 kilometrów drogą prowadzącą polami i lasem.
Wjeżdżamy do wsi i zatrzymujemy sie przy kościele ewangelickim z 1734 roku. W latach 80-tych XX wieku został przejęty przez parafię rzymskokatolicka w Świętajnie i odnowiony. W środku zabytkowy ołtarz barokowy z 1737 roku i płyta nagrobna żony pierwszego pastora w Jerutkach. Obok kościoła stary cmentarz z pomnikiem poświęconym mieszkańcom parafii, poległym w czasie I wojny światowej.

Obok kościoła stoi plebania. To tam według legendy mieli się spotkać królowa Prus Luiza i cesarz Napoleon. Jak w każdej legendzie i w tej jest ziarno prawdy. Królowa Luiza spotkała się z Napoleonem, ale w Tylży. Ale w Jerutkach jednak była. Tyle że nie z Napoleonem, a z mężem i królem Prus Fryderykiem Wilhelmem III.Z Jerutek cofamy się na wschód i jedziemy leśną drogą do Piasutna. To kolejne 5 kilometrów.


Piasutno to cicha wieś agroturystyczna położona na południowym brzegu jeziora Piasutno. Piękna okolica i dzika przyroda to główne wsi.We wsi zachowały się tradycyjne drewniane domy mazurskie z początku XX wieku. Za wsią dawny cmentarz ewangelicki.

W Piasutnie w 1931 roku powstała jedyna w okresie międzywojennym polska szkoła na Mazurach. Uczył tam pochodzący ze śląska Cieszyńskiego Jerzy Lanc. We wsi stoi kamień poświęcony jego pamięci.

Z Piasutna możemy podjechać leśnymi drogami nad jezioro Świetajno. Jeżeli wystarczy nam jezioro Piasutno to mamy przed sobą 4 kilometry do Świętajna.Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pbnmnr #2788005 | 37.47.*.* 8 wrz 2019 13:09

    Przykre, ze Jerutki -wieś zabytkowa- niszczeje w całej rozciągłości! Brak inicjatywy, funduszy?? Znajduje się tam ciekawy Kościół z 1734 r i ważna dla miejscowości plebania z początku XIX, w której gościli m.in. Wilhelm III Luizą, car Konstanty. Plebania jest od lat karygodnie zaniedbywana! Zaczyna się zapadać a powinna być uratowana i odrestaurowana! Szkoda też niektórych drewnianych, zabytkowych domów, których nawet 150 letnich jest np. na drodze Jerutek do Marksob. A przecież zabezpieczenie domu pokostem, sprawa i uzupełnienie dachu i komina oraz inne naprawy to nie jest wielki koszt a można zabytek uratować! Bolą zaniedbywane przez władze i ludzi prywatnych zabytki oraz niepasujące nowe tandetnego stylu budownictwo i śmieci w lasach i nad jeziorem.

    odpowiedz na ten komentarz