W Działdowie otwarto Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego

2013-08-13 18:24:57(ost. akt: 2013-08-14 11:49:41)
Wstęgę przecięli obecny mistrz Zakonu Bruno Platter (drugi z prawej), marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas (pierwszy z lewej), burmistrz Działdowa Bronisław Mazurkiewicz (pierwszy z prawej) i dyrektor muzeum Kazimierz Grążawski

Wstęgę przecięli obecny mistrz Zakonu Bruno Platter (drugi z prawej), marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas (pierwszy z lewej), burmistrz Działdowa Bronisław Mazurkiewicz (pierwszy z prawej) i dyrektor muzeum Kazimierz Grążawski

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

To prawdopodobnie jedyne takie muzeum w naszym kraju. Na uroczyste otwarcie przyjechali mistrz Zakonu Bruno Platter oraz marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas.

Jak powiedział gospodarz uroczystości burmistrz Działdowa Bronisław Mazurkiewicz, pomysł na taką placówkę w zrodził się w 2010 r., gdy planowano remont tutejszego ratusza. Wtedy pracownicy wydziału rozwoju i promocji miasta podsunęli pomysł, żeby przy okazji zaadaptować pomieszczenia ratusza na takie muzeum.

— A idea przyświecała nam prosta. Powinniśmy przekazać prawdę historyczną. To miasto zbudowali Krzyżacy. To oni zagospodarowali tę ziemię, stworzyli tutaj struktury gospodarcze i kulturalne — stwierdził burmistrz Mazurkiewicz.

Obecny mistrz Bruno Platter przypomniał, że Zakon w dalszym ciągu istnieje - i działa przede wszystkim w dziedzinie kulturalnej i religijnej. Organizuje też akcje charytatywne. Jego siedzibą jest Wiedeń.

— Gratuluję utworzenia takiego muzeum. Jest nowoczesne. Już sama nazwa wskazuje, że będzie prezentować nie tylko martwe eksponaty, ale także pełnić funkcję dydaktyczną i pedagogiczną. Będzie przekazywać prawdę o przeszłości oraz wizję przyszłości bez uprzedzeń i stereotypów — mówił Bruno Platter.

Również marszałek Jacek Protas gratulował władzom Działdowa pomysłu. Powiedział, że historia Warmii i Mazur była trudna i że jest na naszej ziemi wiele pamiątek, z których najcenniejszą pochodzą z okresu średniowiecza.

— Cieszę się, że zostanie otwarte to muzeum. Jeszcze dwadzieścia, a może nawet dziesięć lat temu byłoby to niemożliwe. Ponieważ zakodowany był negatywny stereotyp na temat Krzyżaków. To przedsięwzięcie uatrakcyjni Działdowo. Będzie tu przyjeżdżać wiele osób, żeby poznać historię — dodał marszałek.

Po części uroczystej rozpoczęło się zwiedzanie muzeum. Jego twórcy proponują aktywne poznawanie przeszłości, wykorzystując do tego nowoczesną technikę. Na multimedialnych ekranach dotykowych można prześledzić dzieje zakonów rycerskich, przede wszystkim krzyżackiego. Zaprezentowano makiety zamków, animacje bitew i działań machin oblężniczych. Można poznać ciekawe szczegóły dotyczące techniki i strategii wojennej, zobaczyć uzbrojenie, a nawet poznać tajniki kuchni zamkowej i różnych rzemiosł.
W salach na poddaszu przygotowano atrakcje rycerskie dla dzieci.

Projekt "Adaptacja budynku ratusza w Działdowie na Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego wraz z zagospodarowaniem terenu" uzyskał w 2011 r. pierwsze miejsce w województwie na liście rankingowej i został dofinansowany z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013). Wartość projektu wynosi ponad 3,3 mln zł, a dofinansowanie - około 1,7 mln zł.

ako
działdowo@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (42) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. myg #1180443 | 82.160.*.* 25 sie 2013 14:40

  Jego serce bije dla kapituły

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. miro do ziomala czyli...:) #1180347 | 82.160.*.* 25 sie 2013 12:05

  Miro do ziomala a ziomal do mira, czyli pisanie do samego siebie, nie rób wstydu człowieku. Jak już musisz to pisz z głową. Bo tak to tylko powodujesz spadek poziomu dyskusji na tym zacnym forum.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. miro #1180331 | 83.85.*.* 25 sie 2013 11:49

   ziomal masz racje zgadzam sie z twoja opinia mysle tak sobie jak bym byl kupil 100bilecikow moze kapitula przyznala bi mi katarzynke dzialdowska bo tak osobom w naszym miescie sie przyznaje statuetki przykladow na to jest wiele np przedsiebiorca tak chwalony dzis sluch po nim zagina ale katarzynke ma

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. do "obiektywny" #1179858 | 82.160.*.* 24 sie 2013 16:35

   Wszem i wobec wiadomo że jedynie poezja przy fonntanie stanowi wszelkie źródło kultury w Działdowie! Nic innego jej nie dorówna! Jędynie tędy płynie wszystko co najlepsze i uduchowione. Wszystko inne jest jedynie mizernym dodatkiem. Ludzie czy wy tego nie widzicie?

   Ocena komentarza: warty uwagi (32) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. WSPANIAŁ INWESTYCJA I REALIZACJA SUPER. OBY T #1178579 | 82.160.*.* 22 sie 2013 23:59

    Wspaniałe ekspozycje . Oby tak dalej, było rzeczywiście fajnie, gratulacje!!!!!

    odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (42)