VII Piknik Jaćwieski w Starych Juchach

2013-08-10 09:37:54(ost. akt: 2013-08-10 11:41:35)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Wiele atrakcji, swojskie jadło, rycerze i płonący gród, tak Gmina Stare Juchy zachęca do odwiedzin.
Po raz siódmy odbył się w Starych Juchach bardzo widowiskowy Piknik Jaćwieski. Dwudniowa impreza nawiązuje nie tylko do tradycji historycznej, ale także regionalnej. Pierwszy dzień VII Pikniku Jaćwieskiego rozpoczął się tradycyjnie salwą armatnią i przemarszem od Urzędu Gminy nad Jezioro Jędzelewo. Husarii i zacnej Braci Rycerskiej towarzyszyły władze Gminy Stare Juchy, organizatorzy, zaproszeni goście, uczestnicy inscenizacji oraz wszyscy chętni chcący wziąć udział w owym przemarszu.

Gdy wójt gminy Stare Juchy Ewa Jurkowska -Kawałkoprzekazała symboliczne klucze do bram Starych Juch Mistrzowi Zakonu Krzyżackiego Burchard von Schwanden – VII Piknik Jaćwieski uznano za rozpoczęty. Były szranki rycerskie konne, walki na miecze oraz turnieje dla publiczności. Najbardziej atrakcyjny okazał się Turniej Kuszniczy oraz walki na koźle.

Było także coś dla ciała. W ogromnym kotle zupę gotował Maciej Wlazłowski z Teatru Kulinarnego. Żur myśliwski, pieczony dzik, oraz gulasz z dziczyzny to menu dla wszystkich, którzy tego dnia zaszczycili swoją obecnością Stare Juchy. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci, Mazurskie Stowarzyszenie Lotnicze zrzuciło dzieciom z nieba cukierki, co wywołało wśród najmłodszych ogromna falę radości.

Wieczorny spektakl to zawsze najbardziej widowiskowa część programu. Zaślubiny Jaćwieskie przygotowane przez młodzież z Gminnego Ośrodka Kultury, a wsparte przez Program „Działaj Lokalnie VII” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju i Filantropii w Polsce, Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych STOPA i samorządów: województwa warmińsko – mazurskiego, Powiatu Ełckiego, Gminy Stare Juchy, a następnie inscenizacja historyczna przygotowana przez Mistrza Jacentego Ordowskiego, jak co roku przyciągnęły największą liczbę gości.

Po zakończeniu spektaklu mogliśmy podziwiać pokaz pirotechniczny.
W stoisku organizatora można było otrzymać wiele biuletynów promujących nie tylko Stare Juchy i naszą gminę, ale także całe województwo.
Choć z nieba przez cały dzień lał się żar to wieczorem nie zabrakło tańców przy muzyce disco-polo. Pierwszy dzień VII Pikniku Jaćwieskiego zakończył się około godziny 1.30.

Impreza odbyła się w ramach realizacji projektu realizowanego przez Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Stare Juchy współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działań 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” osi 4 „Leader” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 za pośrednictwem Stowarzyszenia LGD „Lider w EGO” w Olecku pod nazwą: ´ Organizacja VII Pikniku Jaćwieskiego w Starych Juchach w dniu 03.08.2013r. adresowanego do mieszkańców Gminy Stare Juchy, mieszkańców gmin z obszaru EGO oraz turystów odwiedzających obszar EGO”.

Drugi dzień VII Pikniku Jaćwieskiego pod nazwą „II Olimpiada Wiejska” upłyną w iście wiejskim klimacie, a to za sprawą organizatorów, którzy zapewnili mnóstwo atrakcji. Stoiska z regionalnymi przysmakami przygotowane przez sołectwa i stowarzyszenia a także nieformalne grupy działające na terenie naszej gminy. Wystawy stoisk rękodzielników naszego regionu. „Smaczne swojskie COŚ” - konkurs kulinarny, w którym „COŚ” to skrót od produktów, które musiały znaleźć się na stole konkursowym, czyli ciasto, ogórek i śledź. Konkurs na najciekawsze stoisko dla sołectw, ale i to nie jedyne atrakcje II Olimpiady Wiejskiej. Ciekawe i zabawne konkursy dla dzieci i całych rodzin, mnóstwo nagród i dobrej zabawy. Całość w gorącej atmosferze upalnego , mazurskiego lata.


Wójt gminy Ewa Jurkowska – Kawałko przywitała na II Olimpiadzie Wiejskiej wszystkich przybyłych gości i mieszkańców gminy Stare Juchy, przywitał ich również Mistrz Zakonu Krzyżackiego. Ogłoszono konkurs na Smaczne swojskie COŚ do którego zgłosili się : Sołectwo Jeziorowskie, Nieformalna Grupa Kobiet Aktywnych „Szczecinowianki”, Sołectwo Zawady Ełckie, a także Pani Stefania Matusiewicz ze Szczecinowa. Konkurs na najciekawsze stoisko do którego zgłosiły się sołectwa: Orzechowo, Jeziorowskie, Zawady Ełckie, Grabnik Osada, Skomack oraz. Czas gdy jury obradowało upłyną na zabawach i konkursach. Konkurs dla publiczności na najpiękniejszą dwórkę, wyścigi kajakowe, konkurs rodzinny na najpiękniejsze pierogi jaćwieskie, konkurs na najmężniejszego Jaćwinga , Quiz dla dzieci na temat Jaćwingów i Starych Juch, to tylko nieliczne z przeprowadzonych tego dnia zabaw. Atrakcją okazały się warsztaty drukarskie prowadzone przez firmę „Kalander”. Można było samemu zrobić papier czerpany i wizytówkę pisaną piórem z pieczęcią lakową. Oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat historii powstawania papieru czerpanego.

Tego dnia wystąpił też Zespół Wesoła Trójka.


Wyniki Konkursu na Smaczne Swojskie COŚ:
I Miejsce - Zawady Ełckie
II Miejsce – Pani Stefania Matusiewicz
III Miejsce - Jeziorowskie
IV Miejsce - Nieformalna Grupa Kobiet Aktywnych „Szczecinowianki”

Wyniki Konkursu na najciekawsze stoisko:
I Miejsce – Sołectwo Jeziorowskie
II Miejsce - Nieformalna Grupa Kobiet Aktywnych „Szczecinowianki”
III Miejsce – Sołectwo Grabnik Osada
IV Miejsce – Sołectwo Skomack
V Miejsce – Sołectwo Zawady Ełckie
VI Miejsce – Sołectwo Orzechowo


Autor: Iwona Malinowska