Raport policji z Grunwaldu: Spokojnie i bezpiecznie

2013-07-13 13:37:24(ost. akt: 2013-07-13 13:38:24)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Policjanci od samego rana monitorują sytuację na drogach dojazdowych do Pól Grunwaldzkich. Ruch pojazdów odbywa się płynnie, nie odnotowano żadnych korków ani jakichkolwiek utrudnień.
Bezpieczeństwa pilnują tego policjanci ruchu drogowego i prewencji. Jak mówią funkcjonariusze, również pieszych nie trzeba dyscyplinować, gdyż sami wiedzą, że najbezpieczniej dla nich jest korzystać ze specjalnie przygotowanych na ten cel traktów.

Obchody, w tym roku 603-lecia, Bitwy pod Grunwaldem to czas wytężonej pracy policjantów. Dostosowując się do zabezpieczenia porządku podczas tak ważnej dla regionu imprezy zmienia się sposób pełnienia służby przez funkcjonariuszy, jest ich zdecydowanie więcej niż na co dzień, ich obecność można zaobserwować w najbardziej newralgicznych miejscach. Do patroli mundurowych dołączają służby kryminalne. Aby ruch na trasach dojazdowych do pola bitwy odbywał się z jak najmniejszymi utrudnieniami, policjanci tak jak w ubiegłym roku, zaproponowali zmiany w organizacji ruchu. Wszystko po to, aby przyjazd i uczestnictwo w uroczystościach było jak najdogodniejsze dla wszystkich ich uczestników.

Jak do tej pory sytuacja na drogach dojazdowych do Grunwaldu jest bardzo dobra. Nie ma żadnych utrudnień, czy korków. Ruch odbywa się w sposób płynny. Mimo trudnych warunków atmosferycznych i padającego deszczu pojawia się coraz więcej aut. Największego natężenia ruchu policjanci spodziewają się około godziny 15.00, na godzinę przed rozpoczęciem inscenizacji.

Nad bezpieczeństwem i płynnością ruchu czuwają policjanci ruchu drogowego i prewencji wspomagani przez inne służby, np. Inspektorów Transportu Drogowego. Jak do tej pory funkcjonariusze w bardzo niewielu przypadkach muszą dyscyplinować pieszych, którym zdarza się wchodzić na jezdnię, oraz kierowców zatrzymujących się w miejscach, które objęte są zakazami.

Na terenie Pól Grunwaldzkich policjanci pilnują bezpieczeństwa również wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej czy Żandarmerii Wojskowej. Jak dotąd policjanci interweniowali tylko jeden raz wobec 27-latki. Paulina T. jeździła po polu namiotowym samochodem znajdując się w stanie nietrzeźwości. Wynik alkotestu wskazał 0,6 promila alkoholu w jej organizmie. Na chwilę obecną nie odnotowano również poważniejszych zdarzeń kryminalnych.

Policjanci wszystkim tym, którzy wybierają się dziś na Pola Grunwaldzkie przypominają, aby pilnować swoich rzeczy. Z doświadczeń wynika, że głównym zagrożeniem dla turystów mogą być kradzieże kieszonkowe. Dlatego prosimy odpowiednio zabezpieczyć dokumenty, pieniądze, klucze do mieszkania czy samochodu, aby ich nie zgubić i żeby nie stały się przedmiotami kradzieży. Nie nośmy plecaków, toreb na plecach. Nie jesteśmy wtedy w stanie kontrolować ich zawartości. Warto plecak nosić przed sobą albo wyposażyć się w specjalnie przygotowaną do tego torbę turystyczną.

Oprócz kontrolowania sytuacji bezpośrednio na drogach, oraz tereny samych Pól Grunwaldzkich, ostródzcy policjanci podobnie jak w roku ubiegłym, monitorują sytuację za pomocą kamer ze specjalnego ruchomego stanowiska dowodzenia. Ambulans Monitoringu Wizyjnego czyli „mała komenda na kołach”, jak nowoczesnego mercedesa sprintera określają policyjni sztabowcy, służy właśnie do monitoringu imprez masowych, protestów społecznych, przy zabezpieczaniu poważnych zdarzeń drogowych i monitoringu ruchu. Supernowoczesny pojazd ma możliwość pełnienia ruchomego stanowiska kierowania. Ambulans posiada łączność telefoniczną łącznie z satelitarną, internetową, faksową i radiową, czyli naszpikowany jest nowoczesnym sprzętem komputerowym, radiowym i kamerami. Pojazd ma możliwość rejestrowania obrazu i dźwięku przy zabezpieczaniu imprez, ma niezależne zasilanie, czyli może pracować wiele godzin bez zasilania zewnętrznego. Ambulans może nagrywać obraz bezprzewodowo.

KWP Olsztyn

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. cde #1142473 | 178.235.*.* 14 lip 2013 07:54

    Żeby tak jeszcze ta "komenda na kołach" potrafiła zdejmować kaptury z głów chuliganów.

    odpowiedz na ten komentarz