Dni Prostek za nami!

2013-07-08 12:16:25(ost. akt: 2013-07-09 09:20:15)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Mecze, turnieje, biegi, konkursy, zabawy i loterie — przed dwa dni, 6 i 7 lipca, na nudę w Prostkach nikt nie mógł narzekać. Na Dniach Prostek bawiły się tłumy miejscowych i przejezdnych. Gościem specjalnym imprezy był reżyser Jerzy Hoffman.
Święto Prostek organizowane jest co roku od kilkunastu lat. Nieodłączną jego część stanowi inscenizacja "Bitwy pod Prostkami". Walki, które toczyły się w Prostkach i pod Ostrymkołem są opisane w podręcznikach historii. Polska odniosła wielkie zwycięstwo.

— Bitwa robi niesamowite wrażenie — mówi Anna Borys z Prostek. — Warto obejrzeć, polecam. Sama inicjatywa Dni Prostek jest niesamowita. To wszystko, co się tu dzieje, łączy ludzi. Poza tym ta impreza przyciąga wielu turystów.

Poza spektaklem batalistyczno-historycznym atrakcją Dni Prostek jest przemarsz wojsk polsko-szwedzkich ulicami Prostek. Zainteresowaniem cieszą się pokazy sztuki żołnierskiej i zabawy z publicznością w klimacie XVII wieku.

— Jesteśmy zachwyceni — mówi Bożena Bagan, wójt gminy Prostki. — Z roku na rok nasza bitwa jest bardziej popularna, lepiej ją promujemy. Cieszę się bardzo, że turyści mają taką stałą datę na odwiedziny Prostek i uczestniczenie w naszej imprezie.

W tym roku gośćmi specjalnymi Dni Prostek byli: twórca "Potopu" Jerzy Hoffman i aktor Jerzy Bończak. Uczestnicy imprezy mogli porozmawiać z gośćmi i zdobyć ich autografy. W trakcie imprezy zaprezentowana została również książka Marty Sztokfisz „Jerzy Hoffman. Gorące serce”. Mieszkańcy gminy Prostki oraz turyści mieli okazję obejrzeć wystawę rysunków Jacka Frankowskiego zatytułowaną „Bohaterowie Sienkiewiczowskiej Trylogii Jerzego Hoffmana”.

Więcej w najbliższym wydaniu "Rozmaitości Ełckich" (12 lipca).
CzarKomentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pojechali juz na robotki sezonowe, #1137404 | 89.67.*.* 8 lip 2013 22:43

  sorka, ale przebrani za tatarow mieli busa i juz pojechali na roboty sezonowe. teraz budzetowe ludzie wam zagraja,jak hans na ckm.-ie -przed naleznym urlopikiem. Pa.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. EmEj #1136976 | 109.243.*.* 8 lip 2013 15:26

  Czy podczas Dni Prostek była tylko bitwa?

  odpowiedz na ten komentarz

 3. gość #1136929 | 89.228.*.* 8 lip 2013 14:39

  Dlaczego nie widać Tatarów, którzy wygrali bitwę pod Prostkami?

  odpowiedz na ten komentarz