Policyjne rady przed inscenizacją Bitwy pod Grunwaldem

2013-07-03 21:56:14(ost. akt: 2013-07-12 12:21:04)
Policja odwołała komunikat o zaginięciu dwóch nastolatek

Policja odwołała komunikat o zaginięciu dwóch nastolatek

Autor zdjęcia: Archiwum

Co roku inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem jest wielkim wydarzeniem. Tradycyjnie już policjanci współpracujący z organizatorem imprezy wypracowali rozwiązania dotyczące organizacji ruchu pieszych i samochodów, parkowania aut, które mają spowodować sprawne przemieszczanie się w okolicach pól grunwaldzkich. Policjanci zwracają uwagę wszystkich, którzy odwiedzą to historyczne miejsce na właściwą opiekę nad dziećmi oraz zabezpieczenie swoich rzeczy.
Obchody, w tym roku 603-lecia, Bitwy pod Grunwaldem to czas wytężonej pracy policjantów. Dostosowując się do zabezpieczenia porządku podczas tak ważnej dla regionu imprezy zmienia się sposób pełnienia służby przez funkcjonariuszy, jest ich zdecydowanie więcej niż na co dzień, ich obecność można zaobserwować w najbardziej newralgicznych miejscach. Do patroli mundurowych dołączają służby kryminalne. Aby ruch na trasach dojazdowych do pola bitwy odbywał się z jak najmniejszymi utrudnieniami, policjanci tak jak w ubiegłym roku, zaproponowali zmiany w organizacji ruchu. Wszystko po to, aby przyjazd i uczestnictwo w uroczystościach było jak najdogodniejsze dla wszystkich ich uczestników.

ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU


O wprowadzonych rozwiązaniach w organizacji ruchu drogowego mówi podinsp. Jolanta Burakiewicz, Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP Ostróda.

„Z uwagi na słabo rozwiniętą komunikację publiczną w tym rejonie głównym środkiem transportu jest indywidualna komunikacja samochodowa. W związku z tym apelujemy do wszystkich przyjezdnych o bezwzględne stosowanie się do poleceń wydawanych przez policjantów oraz inne uprawnione osoby kierujące ruchem, a także do znaków drogowych i wyznaczonych objazdów.

Aby ułatwić dojazd i wyjazd z rejonu Pól Grunwaldzkich zostanie zmieniona organizacja ruchu na drogach w tym rejonie. Zmiany te obowiązywać będą od 13 lipca 2013 roku od godz. 6.00 do dnia 14 lipca do godz. 6.00. i będą polegać na wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego na drogach wokół Pól Grunwaldzkich.


Jak w latach ubiegłych, na trasie Grunwald – Łodwigowo – Stębark – Grunwald będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy. Będą informowały o tym tablice ustawione w tych miejscowościach. Przy tej trasie zlokalizowana jest większość parkingów - głównie w okolicy Pól Grunwaldu, ale także w miejscowości Stębark".

W tym roku, tak jak w latach ubiegłych inscenizacja bitwy rozpocznie się o godzinie 16.00, aby wszyscy zainteresowani mogli dotrzeć na widowisko. Oprócz głównej atrakcji, jaką jest inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, organizator przygotował wiele atrakcji. Warto zapoznać się tą oferta, ponieważ w sytuacji, kiedy wszyscy uczestnicy uroczystości w jednej chwili będą chcieli opuścić Grunwald, może dochodzić do utrudnień w ruchu drogowym, co i tak w efekcie wydłuży czas wyjazdu. Dlatego może też warto zastanowić się nad noclegiem.

Podczas zabezpieczenia obchodów Bitwy Grunwaldzkiej służbę pełnić będą również funkcjonariusze na motocyklach. W ten sposób policjanci będą bardziej mobilni i szybciej dotrą w miejsca, w których wystąpiły utrudnienia w ruchu drogowym i na bieżąco będą udrożniać ruch pojazdów.

PARKOWANIE SAMOCHODÓW


Auta należy parkować wyłącznie na wyznaczonych parkingach. Organizatorzy zapewniają kilkanaście tysięcy miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i około 100 miejsc parkingowych dla autokarów. Na parkingach będą również miejsca przeznaczone na rozstawienie namiotu. Żeby nie tamować ruchu, również w tym roku parkingowi opłaty za parking będą pobierali od kierowców dopiero po ustawieniu auta we właściwym miejscu, a nie przy wjeździe na parking. Przestrzeganie podstawowych zasad związanych z parkowaniem samochodów ułatwi poruszanie się innym uczestnikom uroczystości, w tym również służbom ratowniczym oraz pieszym. Proponujemy parkować samochody na parkingach najbliższych do kierunku wyjazdu. Nie szukajcie Państwo bezpłatnych parkingów, gdyż takich nie będzie!

Policjanci będą pełnili służbę przy głównych wjazdach i wyjazdach z parkingów, aby nie dopuszczać do blokowania jezdni przez kierowców wnoszących opłatę za parking.

Warto, aby kierowcy pamiętali, że w Stębarku będzie przygotowany dodatkowy parking. Proszę wrócić szczególną uwagę na znak „B-36” zakaz zatrzymywania się i znak „T-24”. Znak „T-24” występujący razem ze znakiem „B-36” i informuje o usunięciu pojazdu na koszt właściciela w przypadku niestosowania się do znaku zakaz zatrzymywania.
Znaki te będą rozstawione w okolicy Pół Grunwaldzkich w odstępach i będą obowiązywały od soboty 13 lipca od godziny 6.00 do niedzieli do godz. 6.00.

Warto także pamiętać, że w sytuacji, kiedy kierowca zostawi swój samochód w miejscu, gdzie będzie obowiązywał zakaz parkowania, nawet kiedy tego dnia nie zostanie on „na gorąco” ukarany za popełnione wykroczenie, konsekwencje złamania przepisów mogą dosięgnąć sprawcę w ciągu 30 dni.

RUCH PIESZYCH


Pieszym uczestnikom ruchu przypominamy o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Wzywamy do korzystania ze specjalnie przygotowanych i wydzielonych traktów. Trakty dla pieszych będą prowadziły nie tylko od parkingów do Pól Grunwaldzkich. Będą wyznaczone również od miejscowości Stębark w kierunku miejscowości Łodwigowo i Grunwald. Trakty będą usytuowane poza pasem drogi i wygrodzone taśmą oraz oznakowane tabliczką: „TRAKT TYLKO DLA PIESZYCH”.

Jeżeli zajdzie potrzeba korzystania z jezdni, proszę pamiętać o zasadzie poruszania się lewą stroną drogi.

PILNUJMY DZIECIi


Podczas tak dużej imprezy pojawia się również ryzyko zagubienia się dziecka. W tłumie wystarczy tylko chwila, by zginęło nam ono z oczu. Taka sytuacja jest szczególnie stresująca dla rodziców, ale przede wszystkim dla zagubionego dziecka. Policjanci, pracownicy ochrony, czy też zwykli ludzie często mają trudność z porozumieniem się z młodym człowiekiem, gdyż często jest ono zapłakane, roztrzęsione i przede wszystkim przerażone. Bardzo pomocne w takich sytuacjach mogą być opaski, które zakłada się dziecku przed podróżą. Umieszcza się na nich dane kontaktowe, takie jak numer telefonu rodziców, imię i nazwisko dziecka, adres. W przypadku braku takiej opaski prosimy o wyposażenie dzieci w karteczki z podstawowymi informacjami tj.: imieniem dziecka oraz numerem telefonu opiekunów. Najprostszym rozwiązaniem może być wypisanie dziecku na ręku jego imienia i numeru telefonu do opiekunów.

PILNUJMY SWOICH RZECZY


Organizator przewiduje, że podobnie jak w roku ubiegłym w imprezy odwiedzi będzie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Przy tak dużej liczbie uczestników trzeba być bardzo rozważnym. Z doświadczeń wynika, że głównym zagrożeniem dla turystów mogą być kradzieże kieszonkowe. Dlatego prosimy odpowiednio zabezpieczyć dokumenty, pieniądze, klucze do mieszkania czy samochodu, aby ich nie zgubić i żeby nie stały się przedmiotami kradzieży. Nie nośmy plecaków, toreb na plecach. Nie jesteśmy wtedy w stanie kontrolować ich zawartości. Warto plecak nosić przed sobą albo wyposażyć się w specjalnie przygotowaną do tego torbę turystyczną.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olo #1133483 | 80.53.*.* 4 lip 2013 14:19

  jak co roku bedzie syf i brak kompetencji milicjo-policji...korki,brak ogłady i poradnosci....

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. mir #1133204 | 188.33.*.* 4 lip 2013 09:25

   plaża

   odpowiedz na ten komentarz