Ruszył nowy system, który wie wszystko o pacjentach

2013-07-03 16:40:18 (ost. akt: 2013-07-03 16:39:01)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski/archiwum

Ruszył Zintegrowany Informator Pacjenta. To elektroniczny system, dzięki któremu każdy z nas ma dostęp do bazy danych NFZ na temat swego leczenia. Są tam informacje, gdzie się leczyliśmy, jakie dostaliśmy leki.
Po eWUŚ, czyli Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, która działa od stycznia tego roku, teraz NFZ uruchomił nowy system. Zintegrowany Informator Pacjenta ruszył od 1 lipca. Dzięki niemu każdy ubezpieczony może mieć dostęp do bazy danych NFZ na swój temat.

By móc zalogować się do systemu, trzeba najpierw pofatygować się NFZ. — To wynika tylko i wyłącznie z konieczności ochrony danych osobowych — podkreśla Katarzyna Tokarczyk z olsztyńskiego oddziału NFZ. — Żeby korzystać z systemu, musimy otrzymać login i hasło.

Jednak założenie konta w ZIP, co sami przetestowaliśmy na sobie, trwa dosłownie dwie minuty. Potem uzbrojeni w numer identyfikacyjny i hasło logujemy się na stronie internetowej NFZ. To tak jak do internetowego banku. Gdy już to zrobimy, zobaczymy informacje o tym, gdzie się leczyliśmy, jakie nam wykonano badania, ile to kosztowało. Baza danych jest od 2008 roku. Są też informacje o naszych receptach, ile ich wykupiliśmy, jakie leki bierzemy.

To są tylko informacje dla nas, bo system jest w pełni bezpieczny — zapewniają urzędnicy NFZ. Nikt nie ma do nich dostępu ani lekarze, ani przychodnie czy szpitale. Tylko my. Zresztą na portalu ZIP nie ma naszych danych osobowych. Wszystko to w celu ochrony naszej prywatności. To nie dziwi, gdyż są tam również informacje o naszym stanie zdrowia, przebytych chorobach.

Jak powiedział Andrzej Zakrzewski, dyrektor oddziału NFZ w Olsztynie, przez pierwszy dzień funkcjonowania systemu konta w ZIP założyło ok. 400 mieszkańców regionu. NFZ zakłada, że z ZIP w regionie będzie korzystać ok. 800 tys. dorosłych mieszkańców województwa, bo na razie do systemu mogą się logować tylko dorośli. Z czasem ma być rozbudowany. Ile kosztował ZIP, tego dyrektor nie podał, ale jak zapewnił, nie były to duże kwoty.

Jednym z pierwszych, który założył sobie konto w ZIP, był Konstanty Kostecki z Kętrzyna. — Chcę wiedzieć wszystko o swoim leczeniu — tłumaczy. — Ten system to naprawdę dobra sprawa.

ZIP to nie tylko nasze medyczne dossier, ale też wiele użytecznych informacji. Tu możemy sprawdzić, czy mamy prawo do bezpłatnego leczenia, do jakiego lekarza rodzinnego i położnej jesteśmy zapisani. Są wykazy placówek medycznych w całym kraju, z którymi NFZ na kontrakty. Są też informacje o kolejkach na przykład na zabieg zaćmy czy wszczepienia endoprotezy.
Andrzej Mielnicki


siedzibie oddziału NFZ w Olsztynie przy ul. Żołnierskiej 16, w delegaturze w Elblągu przy ul. Bema 18, delegaturze w Ełku przy ul. Chopina 15 oraz w punkcie obsługi ubezpieczonych w Iławie przy ul. Jagiellończyka. W związku z uruchomieniem systemu NFZ organizuje w tych placówkach 13 lipca otwartą sobotę. W godz. 9-14 pracownicy funduszu będą odpowiadać na pytania i pomogą założyć konto w ZIP.

Konto w ZIP założysz w:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (30) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. juliusz do mk_ol #1136593 | 80.55.*.* 8 lip 2013 09:13

  a czy tobie się wszystko podoba?? sorry, jak ktoś latem remontuje molo, to wybacz- chyba jest na co narzekać- nawet na spcer z dzieckiem nie można pojsc. a to przecież sezon-atrakcja gizycka. a w tym roku burdel. Tusk- podniósł wiek emertyalny- i jak nie narzekać? z laską będę zapierd***c w wieku 66 lat jako mechanik, ZAL! ty się z tego cieszysz?!LEKARZE- aby się dostać na zabieg-jakikolwiek- ile się trzeba nasiedzieć w poczekalni, miesiącmi ludzie czekają!! jest wiele rzeczy na co można ponarzekać, ale szkoda nerwów. po twojej wypowiedzi sądze ze jesteś jakąś szychą- która wszystko ma na wyciągnięcie ręki-mówisz-masz. bo na babcie która latami czeka na wizyte do specjalisty to ty mi nie wyglądasz, chyba ze jesteś dzieckiem?

  odpowiedz na ten komentarz

 2. ola #1135556 | 46.186.*.* 6 lip 2013 18:42

  NFZ powinien wszystkim do domu przysłać a czy skorzystam czy nie to moja sprawa

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. sklave #1135048 | 46.170.*.* 5 lip 2013 22:19

  Tusk przyspiesza!!!! Czeka nas rewolucja w służbie zdrowia. Koniec z kolejkami do lekarzy specjalistów? ..... Upowszechnienie dodatkowych, dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych. Współpłacenia przez pacjentów za niektóre świadczenia zdrowotne. No fakt jak ceny za świadczenia medyczne ustali się na poziomie najbogatszych krajów świata to my z naszymi zarobkami nawet nie załapiemy się by lekarze zechcieli chociaż spojrzeć na nas. Na dodatek w koszyku świadczeń gwarantowanych pozostawi się tylko rozmowę telefoniczną z rejestracją w przychodniach, szpitalach....za którą zapłacimy..... Podejrzewam, że wtedy nie zostaniemy nawet wpuszczeni do przychodni, szpitala....bo szlabanowy będzie żądał już stówki. ..... więcej: http://sklave.manifo.com/

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. mk_ol #1134346 | 193.201.*.* 5 lip 2013 10:18

  Szanowni, a moze tak w końcu przestaniecie narzekać??? Gdzie pod jaki artykuł nie zajrzeć to wszędzie narzekacie. NIe podoba Wam się dosłownie nic! Co Was tak strasznie w życiu doświadczyło, że macie problem ze wszystkim. Czy to z ZIP, czy z latarniami w mieście, czy też z tramwajami? Przeszkadza Wam, że remontują Wam drogi, że jest za gorąco, że za zimno, że Burmistrz czy Prezydent nie taki... A może tak nieco więcej optymizmu?? Czy naprawdę uważacie, że wszyscy na tym świecie robią wszystko, żeby Wam było gorzej??? Zacznijcie się cieszyć tym co macie i tym, co się dla Was robi. Odejdźcie na chwilę od tych komputerów, wyjdźcie na świeże powietrze i zauważcie, że życie jest piękne... I NIE MARUDZIĆ JUŻ MI TU!!! :-)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. bo-ska #1134297 | 178.42.*.* 5 lip 2013 09:16

   Login i hasło, jeśli chcę, powinnam otrzymać u mnie w przychodni, a nie tłuc się do Olsztyna, ale mi i udogodnienie, phiii...

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (30)