Uczennica Gimnazjum nr 1 ogólnopolską finalistką prestiżowego konkursu

2013-06-24 18:20:42 (ost. akt: 2013-06-24 19:49:15)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

Znamy już laureatów konkursu „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej”. Konkurs ten jest jednym z najtrudniejszych konkursów organizowanych z myślą o uczniach szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Od uczestników wymaga się wszechstronnej wiedzy i umiejętności z zakresu historii wojskowości.
W konkursie łącznie wzięło udział około 20 tysięcy uczniów z całej Polski. Do finału zakwalifikowało się tylko 118 uczestników: 34 ze Szkół Podstawowych, 38 z Gimnazjów, 44 z Liceów Ogólnokształcących i 2 z Zasadniczych Szkół Zawodowych. W zawodach centralnych uczestniczyła uczennica Gimnazjum nr 1 w Działdowie Klaudia Jagielska.

Podczas etapu ogólnopolskiego należało wykazać się znajomością literatury, malarstwa, geografii militarnej, pieśni, broni i umundurowania w latach 1887-1922. Pierwszego dnia zawody odbywały się w Muzeum Wojska Polskiego. Uczniowie rywalizowali w konkurencjach: „Broń i barwa”, „Eksponat muzealny”, „Malarstwo batalistyczne i portretowe”.

- Konkurencja „eksponat” polegała na zaprezentowaniu losowo wybranego przedmiotu z ekspozycji muzealnej – mówi Klaudia. – Wyznaczony eksponat należało nazwać, opowiedzieć o jego konstrukcji, pochodzeniu, zastosowaniu.

Następnie uczestnicy konkursu przystąpili do rozwiązywania testów dotyczących malarstwa oraz broni i barwy. Zadania odnosiły się do wydarzeń i osób przedstawionych na obrazach, a także mundurów, broni, orderów i odznaczeń znajdujących się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego. Kolejnego dnia zawody rozgrywały się na terenie Cytadeli Warszawskiej. Uczniowie zmierzyli się z konkurencjami „Geografia militarna i polityczna”, „Literatura i poezja” oraz „Pieśń niepodległa”. Zadania wymagały od uczestników konkursu znajomości planów bitew, dowódców, przebiegu walk, utworów literackich, ich autorów, a także analizy wierszy. Ponadto konkurencja „Pieśń niepodległa” polegała na rozpoznaniu słuchanego utworu i wykazania się wiedzą na temat jego twórców i zawartych w nim treści.

Ostatnim zadaniem było opowiedzenie o wyznaczonym fragmencie Warszawy. Należało wcielić się w rolę przewodnika i przedstawić historię określonego zabytku.

- Moja prezentacja dotyczyła tablicy na domu przy ulicy Moniuszki – mówi uczennica Gimnazjum nr 1. – Znajdowała się tam kamienica, w której zamieszkał Józef Piłsudski po powrocie z twierdzy magdeburskiej. Musiałam przedstawić wydarzenia i postacie związane z wyznaczonym miejscem.

W ostatnim dniu finału uczniowie złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza, a następnie udali się do Zamku Królewskiego. Konkurs zakończył się uroczystym ogłoszeniem wyników w Sali Wielkiej. Laureaci i finaliści zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi, m.in. medalami Stowarzyszenia-Klubu Kawalerów Orderu Virtuti Militari. Wszyscy uczestnicy posiadali dużą wiedzę, którą niejednokrotnie udało im się zadziwić komisję.

- Konkurs „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” jest bardzo dobrą okazją do poszerzenia swej wiedzy – mówi Dariusz Piotrowicz, nauczyciel historii w Gimnazjum nr 1 i opiekun Klaudii – Kolejne etapy motywują do zdobywania określonych wiadomości i umiejętności. Oczywiście przygotowanie do konkursu wiąże się z dużą ilością pracy, jednak uważam, że warto rozwijać swoje pasje.

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.


Swoją stronę założysz klikając na dzialdowo.wm.pl w ramkę " ]ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
">kliknij tutaj


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: mrowinski

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dj Wirusowe Zapalenie Wątroby Typu B #1128675 | 82.160.*.* 28 cze 2013 22:42

  GRATULUJĘ!!! - i to w mojej wypowiedzi jest najważniejsze. Szkoda tylko, że tak mało nas tutaj, osób doceniających ten niebywały sukces. Niestety, tak już u nas jest (w Działdowie), że komentuje się wtedy gdy sprawa dotyczy: burmistrza, muzeum, pracy, aquaparku, itp.,itd.,. Tak się zastanawiam, gdzie są radni "historycy", którzy zawsze podniecają się strasznie wszystkim innym, ale gdy należy coś docenić to po prostu brak im czasu, ochoty... Po prostu nierentowny temat, słabo PR-owski. Bóg zapłać!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. wielki sukces #1126534 | 82.160.*.* 27 cze 2013 06:39

  Szczere gratulacje. Imponujący zaskres zagadnień do opanowania. Wyobrażam sobie ile pracy i czasu poświęciła Pani na przygotowania. Mimo że w tym kraju historia spychana jest na margines przez rządzących, wbrew nim trzeba ją pielęgnować i poznawać. Jest to nauka która kształtuje historyczną i patriotyczną świadomość. Uczy kim być i jak żyć. Tak trzymać Pani Klaudio. GRATULACJE!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. GRATULUJĘ! #1124045 | 82.160.*.* 25 cze 2013 07:50

  Piękna sprawa. Aż dziw bierze, że w czasach ipodów, ipadów, smartfonów, tabletów i innych gadżetów, w których szczególnie młodzież się rozkochała, są jeszcze młode osoby, których horyzonty myślowe i ambicje sięgają dużo dalej. BRAWO!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Ania #1123694 | 79.191.*.* 24 cze 2013 20:49

  Gratulujemy, Klaudia! :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz