Zagrają z nami mistrzowie świata!

2013-06-19 19:32:29(ost. akt: 2013-06-20 16:45:55)

Autor zdjęcia: nadziejanamundial.pl

Damian mieszka w Pasymiu, a Kamil jest z Olsztyna. W niedzielę wraz z kolegami wygrali w Mistrzostwach Świata Dzieci z Domów Dziecka. A już w najbliższy weekend obaj zagrają w Turnieju Dzikich Drużyn "Gazety Olsztyńskiej".
Powołania do kadry przyszły niespodziewanie. Zarówno Damian Bandurow, jak i Kamil Maślanik wpadli w oko selekcjonerom reprezentacji Polski podczas rozgrywanych kilka tygodni temu zawodów domów dziecka w Warszawie. Do 13-osobowej drużyny wytypowano ich spośród ponad 300 wychowanków domów dziecka z całego kraju.

— Walczyłem do końca, jak zawsze. Chyba to się spodobało trenerowi. No i szczęście mi pomogło — komentuje 16-letni Damian, który od trzeciego roku życia jest wychowankiem Domu dla Dzieci w Pasymiu.

Damian grywa w ataku lub w w obronie. Trenuje również w miejscowych Błękitnych Pasym, ale, jak zaznacza, na razie treningi zawiesił. — Musiałem pozaliczać przedmioty w szkole, żeby nie mieć problemów — tłumaczy. — Liczę, że w piłce mi się powiedzie. Ale jeżeli w piłce nie wyjdzie, to trzeba coś w życiu robić, dlatego nie odpuszczam nauki.

O dwa lata młodszy Kamil Maślanik, wychowanek olsztyńskiego Domu dla Dzieci "W Parku", również poważnie myśli o piłce. Od dwóch lat trenuje w UKS Naki Olsztyn, a w finale rozgrywanych na stadionie Legii Warszawa mistrzostw wpisał się nawet na listę strzelców. — Wygraliśmy z Holandią 3:2, a ja strzeliłem na 1:1 — relacjonuje. — W sumie nie było tak trudno. Bardzo trudny był tylko ten mecz z Holandią — ocenia Kamil, który w rozgrywanym po raz pierwszy czempionacie domów dziecka zdobył aż osiem goli.
Warto dodać, że atrakcją mistrzostw był mecz pokazowy Polska — Reszta Świata. W biało-czerwonych barwach zagrali między innymi Emmanuel Olisadebe, Tomasz Kłos, Jacek Bąk i Dariusz Dziekanowski, a naprzeciwko nich stanął m.in. Lukas Podolski. To dzięki tak znanym nazwiskom o turnieju młodzieży z domów dziecka zrobiło się głośno w całym kraju.

Ale to jeszcze nie wszystko. Musimy się pochwalić, że obaj świeżo upieczeni mistrzowie świata zagrają w naszym Turnieju Dzikich Drużyn "Gazety Olsztyńskiej". Kamil wraz z kolegami zagra w kategorii wiekowej 1994 i młodsi, w zespole Blue Angels. A Damiana sami zaprosiliśmy do udziału w imprezie. Zagra w meczu towarzyskim Drużyna "Gazety Olsztyńskiej" kontra Drużyna VIP-ów.

— Myślę, że sport to jedna z szans Damiana — uważa Ewa Argalska, dyrektorka placówki w Pasymiu, pod której opieką jest 52 wychowanków. — Muszę się jednak pochwalić, że w tym roku chłopcy z naszego domu dziecka wygrali również halowy turniej w Mrągowie. Utalentowanej piłkarsko młodzieży więc u nas nie brakuje. Zresztą w ogóle mamy u nas sporo sportowców.

PEGA


SponsorzyObrazek w tresci